Laikydamasi savo tradicijos ir įsipareigojimų vartotojams, kompanija GRAPHISOFT kaip ir kasmet, taip ir šios vasaros pradžioje oficialiai išleido naująją architektūrinio projektavimo programos ArchiCAD versiją. Ištikimi ArchiCAD vartotojai nepaneigs, jog praeita, ArchiCAD 14 versija buvo daugiau orientuota buvusioms naujovėms išbaigti, klaidoms ištaisyti ar bendradarbiavimui su kitomis projektavimo programomis derinti. Skirtingai nuo praeitos versijos, šįkart kompanija GRAPHISOFT išties pasistengė nudžiuginti ir nustebinti daugelį esamų ir būsimų ArchiCAD vartotojų, todėl pažėrė visą puokštę jau seniai lauktų sprendimų. Taigi pagrindinės sritys, prie kurių gerokai padirbėjo ArchiCAD 15 kūrėjai, yra: modeliavimo įrankių arsenalo atnaujinimas ir papildymas, pastato informacinio modeliavimo (BIM) ir statinių rekonstrukcinių projektų rengimas.

Plečiantis pasauliniam ArchiCAD vartotojų ratui, auga ir naujų projektavimo bei tobulesnių modeliavimo metodų poreikis. Atsižvelgdami į tai ArchiCAD kūrėjai naujojoje versijoje pristato dvi papildomas, visiškai naujas projektavimo priemonių koncepcijas: plastiškų formų kiauto modeliavimo įrankį Shell ir rekonstruojamų objektų projektų rengimo funkciją Renovation. Tai atveria visiškai naujas projektavimo perspektyvas.

Tarp išskirtinesnių naujienų verta paminėti ir patobulintą stogo modeliavimo įrankį Roof. Nuo šiol daugiašlaičiai stogai bus pateikiami kaip vienas objektas, o ne išskaidyti į atskiras šlaito plokštumas. Tai leidžia išvengti su stogo plokštumų susikirtimais susijusių klaidų, taip pat kur kas paspartina ir supaprastina modeliavimo darbą.

Atnaujintos kelios pagalbinės projektavimo funkcijos: atsirado pagalbinės linijos Guide Lines trimačiame vaizde bei pagalbinė trimatė plokštuma 3D Editing Plane, leidžianti susiorientuoti trimatėje darbinėje aplinkoje ir matyti, kokioje altitudėje bus modeliuojamas elementas.

Papildomai atnaujintas IFC palaikymas palengvina bendravimą tarp skirtingų disciplinų pastato informacinio modeliavimo BIM programinės įrangos. Išplėstas bibliotekos objektų informacijos pateikimas eksportuojant bei importuojant duomenis.

Naujo tipo daugiašlaičiai stogai

Atnaujinto Roof įrankio pagalba nuo šiol stogai bus modeliuojami paprasčiau ir kur kas sparčiau. ArchiCAD aplinkoje naujo tipo stogus galima būtų įvardinti kaip daugybinius Multiplane Roofs, nes dabar daugiašlaičiai stogai sukuriami kaip vientisas objektas vietoje atskirų stogo elementų (kaip praeitose ArchiCAD versijose). Redagavimas taip pat tapo gerokai paprastesnis: komandinėje elemento redagavimo lentelėje atsirado papildomų funkcijų, leidžiančių sulenkti stogo plokštumą plane, paredaguoti norimos plokštumos kampą, panaikinti ar įterpti papildomus horizontalius stogo lygius su skirtingais nuolydžio kampais ar tiesiog pakeisti stogo bazinės linijos Pivot Line altitudę.

Plano vaizdo aplinkoje stogo perimetras ar storis redaguojamas tiesiog kaip eilinės perdangos įrankio, o, pakeitus tam tikrus stogo parametrus, vartotojas gali būti ramus, kad daugybinių stogų briaunos tarpusavyje susijungs sklandžiai, be netikėtų „prasilenkimų“, o papildoma stogų briaunų sujungimo funkcija tampa nebereikalinga. Esant reikalui, daugybinis stogas gali būti išskaidytas į atskirus stogo plokštumų elementus.

Kiautinės struktūros Shells

Neabejotinas naujosios ArchiCAD versijos pasididžiavimas yra kiautinių struktūrų modeliavimo įrankis Shell. Neribotų pritaikymo galimybių įrankio pagalba galima sumodeliuoti neįtikėtinas formas su tiksliais matematiniais daviniais. Turbūt galima būtų teigti, jog ArchiCAD 15 tenkintų net ir garsiosios arabų architektės Zahos Hadid užmojus.

Pageidaujamų organinių formų modeliavimas reikalauja itin kruopštaus darbo ir autoriaus kompetencijos, o panašių objektų dokumentų ruošimas dažnai sukelia begalę keblumų, ypač norint pateikti tikslius ir suprantamus brėžinius. GRAPHISOFT sukūrė įvairių erdvinių paviršių grafinio pateikimo būdų, leidžiančių fantaziją paversti daugumai vartotojų priimtinu brėžiniu.

Kiautinės struktūros kuriamos trimis modeliavimo būdais: išstūmimo Extruded, apsukimo Revolved ir pagal profilius Ruled. Išstūmimo būdu objektas modeliuojamas pasitelkiant norimą geometrinės formos dvimatį eskizą. Taip sukuriamas norimas profilis. Apsukimo būdu modeliuojamo kiauto pagalba galima sukurti objektus, tokius kaip vaza, butelis ar panašūs objektai. Pagal apjungtus profilius sukurtas formas galima pritaikyti asimetrines pakabinamoms luboms, netaisyklingų formų statiniams modeliuoti. Visais trimis būdais sukurtus kiautus galima skaidyti, karpyti, iškirsti skyles iš bet kokios norimos projekcijos, įstatyti stoglangį, keisti profilio, pagal kurį sumodeliuotas kiautas, formą, taip pat keisti jų padėtį erdvėje: apsukti ar paversti pagal bet kurią norimą ašį ar keisti altitudę.

Kadangi erdvinių paviršių modeliavimas dvimatėje erdvėje ne visada patogus, naujosios ArchiCAD versijos vartotojai turės susipažinti su papildomomis kiauto modeliavimui skirtomis priemonėmis, tokiomis kaip redagavimo plokštuma erdvėje ir pan. Verta pastebėti, jog panašių kompleksinių elementų modeliavimas užima šiek tiek daugiau laiko ir atima daugiau pastangų nei tradicinių elementų, tokių kaip siena, perdanga ar stogas. Be to, kiautinė struktūra neturi iš anksto numatytos konkrečios architektūrinės funkcijos, tad elemento paskirtis nustatoma atskirai konkrečiu atveju pagal funkciją: siena, perdanga, stogas ar tiesiog šviestuvas. Šiems elementams taip pat galima priskirti daugiasluoksnę struktūrą, liaudyje vadinamą „sumuštiniu“ (sandwich) ir konstrukcinę funkciją, jei elementas projekte yra numatytas kaip laikančioji konstrukcija.

Tūrių sujungimas

Naujoji tūrinių elementų sujungimo funkcija Trimming Body leidžia efektyviai „suleisti“ sienas su stogais ar kiautais tiesiog darbinio trimačio lango erdvėje tiesiogiai nurodant nukertamą ir kertantįjį elementą. Trimming Body funkcija iš dalies pakeičia Solid Element Operations, be to, kur kas paspartina modeliavimo darbus.

Naujoji koncepcija taip pat leidžia apkarpyti elementus, esančius už kertančiojo elemento ribų (žr. pav.). Dėl šios funkcijos modeliuojami elementai išlaiko savo organišką formą, išvengiama papildomų profilių kūrimo.

Rekonstrukcijos

Dar viena iš efektyvesnių ArchiCAD naujovių yra rekonstruojamųjų projektų rengimo koncepcija. Trumpai tariant – kiekvienas modelio elementas nuo šiol galės būti nurodytas kaip esamas, demontuojamas ar naujai projektuojamas objektas. Yra galimybė tą patį modelį pavaizduoti skirtingais brėžinio stiliais: esamos situacijos vaizdas, išskirtų demontuojamų elementų vaizdas, naujai projektuojamų elementų vaizdas ir po rekonstrukcijos būsimos situacijos vaizdas (žr. pav.). Elementų su skirtinga rekonstrukcine funkcija grafinė išraiška nustatoma pagal vartotojui tinkamą stilių ir matoma tiek dvimatėje erdvėje, tiek erdviniame vaizde.

Išplėsta bibliotekų tvarkyklė

Smulkus, tačiau labai efektyvus patobulinimas bibliotekų tvarkyklėje. Kai tik į projektą pajungiamos kelios bibliotekos, kuriose dubliuojasi objektai, tvarkyklė automatiškai panaudoja naujesnės versijos bibliotekos elementus. Jei persinešate projekto bylą, kurtą senesne ArchiCAD versija, į ArchiCAD 15, visi senesnės bibliotekos elementai automatiškai bus sukeisti su naujosios versijos elementais, o atjungus senesnę biblioteką nebus metami prarasto objekto Missing Object pranešimai. Nuo šiol be papildomo vargo galima dirbti su kelerių metų senumo objektais, naudojantis naujausios ArchiCAD versijos bibliotekomis.

Nauji objektai

ArchiCAD 15 objektų biblioteka papildyta naujais parametriniais objektais, o dalis esamų objektų atnaujinta dėl pilno suderinamumo su atnaujinta programos koncepcija.

Iš naujųjų objektų galima būtų paminėti kelis, skirtus ekologiškų projektų modeliams kurti: saulės kolektoriai ar vėjo jėgainės. Papildomai sukurti keli labai naudingi interjero elementai: parametrinis sieninių spintų modulis, modernūs židinio ugniakurai, santechnikos prietaisai, durų objektai ir kt. Taip pat atnaujinti daugumos durų ir langų valdymo parametrai.

Našumas

Be įrankių ir koncepcijos išplėtimo, buvo atnaujinta ir ArchiCAD 15 sistema. Dabar Mac OS X aplinkoje ArchiCAD veikia tik 64 bitų platformoje, kas užtikrina visiškai sklandų ir tikslų darbą. WINDOWS sistemoje 64 bitų platformai programa buvo pritaikyta seniau.

Ženkliai pagerintas projekto duomenų saugumas. Naujoje ArchiCAD versijoje atsarginės duomenų kopijos Backup kuriamos nuolat su kiekvienu darbo žingsniu. Tai užtikrina absoliutų duomenų išsaugojimą net ir elektros tiekimui sutrikus ar aparatinei sistemai sugedus (jei tai nėra duomenų laikmenos gedimas).

Koja kojon su naujausiomis technologijomis

Sparčiai populiarėjant išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams, ArchiCAD pritaikė virtualios erdvės demonstravimo technologiją BIM Explorer nešiojamiems APPLE produktams. Nuo šiol virtualų pastato modelį galima peržiūrėti ne tik eiliniame kompiuteryje, bet ir IPHONE ar IPAD, į pagalbą pasitelkus BIMx (pav.).

Apibendrinant galima būtų teigti, kad nuo pirmųjų programos versijų ArchiCAD revoliucionavo visapusiškai: komandinio darbo srityje Teamwork, bendradarbiavimo su kitų disciplinų BIM sistemomis bei projekto modeliavimo srityje. Visa tai programos koncepciją paverčia galinga ir konkurencinga savo srities lydere, įgalinančia projektuotojus vienintelės sistemos pagalba kurti projektą nuo idėjos iki smulkios dokumentacijos. Tik verta nepamiršti, kad ir kokia naši ir šiuolaikiška programinė įranga bebūtų, projektavimas be žmogaus rankos prisilietimo neįmanomas, tad visada tenka išlikti žemiškiems ir vadovautis logika, o ne tikėtis, kad šiuolaikinės technologijos gali kurti be mūsų.

Parengė Romas Viešchnickas

Daugiau inormacijos www.arch.lt

Straipsnis iš žurnalo ,,Centras” (2011, 4)

2011-11-30