Tapetai – nuo seno žinoma ir plačiai paplitusi patalpų dekoravimo priemonė. Tapetuojant galima užmaskuoti nedidelius sienų defektus – įtrūkimus, nelygumus, sukurti prabangos įspūdį, pagyvinti vidaus interjerą.

Apklausos rodo, kad dauguma žmonių savo būstą remontuoja maždaug kas dešimt metų. Kai kurie remonto darbus atidėlioja dar ilgiau, jau vien dėl to, kad tai užtrunka nemažai laiko. Šiuolaikinis ritmas neleidžia namų atnaujinimui skirti daug laiko. Be to, remontas paprastai nemažai kainuoja: tapetai, dažai, laminatas ir t.t. Štai ir susidaro solidi suma. Vis dėlto kartais net šiek tiek atnaujinus namus, rezultatas būna džiuginantis, kartais pakanka tiesiog perdažyti sienas ar pasikeisti tapetus. Kartais pasirenkama tokia tapetų spalva, kuri greitai pabosta, taigi norisi vėl atsinaujinti.

Įprasti ir jau gerai žinomi popieriniai, viniliniai, stiklo pluošto, tekstiliniai, natūralių medžiagų tapetai, įvairaus dydžio fototapetai – didžiulė pasirinkimo įvairovė, neribotos galimybės derinti jų tekstūras, spalvas ne tik tarpusavyje, bet ir su kitais interjero akcentais. Greitas ir nesudėtingas sienų, lubų padengimas tapetais bei galimybė keisti juos, jų spalvą kai tik užsinorėsite – pagrindiniai privalumai renkantis šią sienų dangą.

Įsigijant bet kokio tipo tapetus, svarbiausia nepamiršti įvertinti sienų būklę. Jei sienų tinkas yra senas, linkęs skilinėti, geriausia rinktis stiprius tapetus, kurie atitiktų apsauginio sluoksnio funkciją. Tokiomis savybėmis pasižymi stiprūs viniliniai tapetai flizelino pagrindu. Tačiau tam, puikiai gali tikti ir viniliniai tapetai popieriaus pagrindu.

Tapetus reikia rinktis pagal kambario paskirtį ir stilių. Kalbant apie stilių, yra keletas universalių patarimų. Klasikiniam stiliui būdingi vienspalviai reljefiniai, geometrinių raštų, juostuoti tapetai. Jų spalvą deriname prie baldų, grindų, lubų, tačiau paprastai jų spalvos būna pastelinės arba žemės. Romantiniam stiliui būdingi tapetai su dabar vis madingesniais gėlių raštais. Modernųjį stilių puikiai pabrėš ryškių spalvų tapetai su kontrastingais raštais.
Tapetų spalvų pasirinkimą turėtų lemti kambario paskirtis. Ramios ir šviesios spalvos labiau tinka poilsio erdvėms, ryškios – valgomiesiems kambariams, virtuvei, koridoriui – visur, kur leidžiama mažiau laiko. Psichologai yra pastebėję, kad intensyvios spalvos neigiamai veikia psichiką, ir jomis nereikėtų piktnaudžiauti.

Renkantis tapetus svarbu vadovautis ne tik individualiu skoniu, bet ir suvokti, kokią tas ar kitas piešinys turi įtaką kambario apšvietimui, erdvei, stiliui. Keletas rekomendacijų:

1. Žemos patalpos atrodys aukštesnės, jei sienas išklijuosime tapetais, turinčiais vertikalias linijas.
Efektas bus dar labiau jaučiamas, jeigu maksimaliai nušviesinsime lubas.
2. Kambarys atrodys žemesnis bet erdvesnis, jeigu tapetuose kartojasi horizontalios juostos. Efektas bus dar stipresnis, jeigu piešinys nesieks lubų. Panašų efektą galima išgauti lubas nudažius tamsesne spalva negu sienų tapetai, o šviestuvus reikėtų nukreipti žemyn.
3. Kambarys atrodys esąs „gilesnis“, jeigu vieną jo pusę išklijuosime tapetais, kurių spalvinė gama tarytum yra patraukta į antrąjį planą (pavyzdžiui, pastelinių tonų tapetai). O greta esančias šonines sienas padarysime šviesesnes. Panašų efektą gausime lubas išklijavę tapetais su išilginėmis juostomis.
4. Vizualiai padidinti mažą erdvę galima šviesiais, vienatoniais tapetais su smulkiu piešiniu.
5. Didelis kambarys vizualiai sumažės, jeigu jį išklijuosime ryškių spalvų ir stambaus piešinio tapetais, turinčiais pasvirusių linijų.

Atminkite, jog apgalvotai formuojamas vieningas, spalviškai derantis interjeras – esminis stilingo ir originalaus būsto savininko siekis.

www.tapetas.lt