Įsistiklinti balkoną – puiki išeitis praplėsti mažas erdves, išsaugoti namuose šilumą, o kartu sukurti namuose ir puikų estetinį vaizdą. Ir tai visai ne mitas.

Apie balkonų stiklinimo naudą ir galimybes pasakoja bendrovės „Siteks“ vadovas Vakaris Žumbakys.

Kokie yra įstiklinto balkono privalumai?

Pirmiausia reikėtų įvardinti akivaizdžią tiesą: neįstiklinę balkono gyventojai juo naudojasi tik geru oru arba tiesiog paverčia sandėliuku.

Stiklintas balkonas – tai papildoma jauki namų erdvė, kur nepriklausomai nuo oro sąlygų galima maloniai leisti laiką. Patogiai įrengtame balkone visada malonu išgerti puodelį kavos, pasirūpinti ar pasidžiaugti augalais, paskaityti mėgstamą knygą ar žurnalą... Dar vienas privalumas – namai bus apsaugoti nuo gatvės triukšmo. Temperatūra įstiklintame balkone gali būti net 4-7°C aukštesnė už lauko, o kambaryje vidutiniškai padidės 2-4°C.

Kokios populiariausios balkonų stiklinimo sistemos? Kokie jų privalumai ir trūkumai?

Išskirti populiariausią balkono stiklinimo sistemą nėra paprasta. Skiriasi ir žmonių poreikiai, ir reikalavimai statomiems ar renovuojamiems daugiabučiams. Galima įvardinti tris pagrindines balkono stiklinimo sistemas: berėmis stiklinimas, rėminis stiklinimas ir balkonų stiklinimas, naudojant PVC profilius (plastikinių langų principas).

Berėmė pilnai atsiverianti balkono stiklinimo sistema atkeliavo iš Skandinavijos kraštų ir jau spėjo išpopuliarėti Lietuvoje. Tokiuose balkonuose tarp stiklų nėra jokių vertikalių profilių, todėl ir iš vidaus, ir išoriškai balkonas atrodys estetiškai. Tuo ši sistema įgyja neginčijamą pranašumą. Visos stiklo judančios dalys pagamintos panaudojus grūdintą stiklą, lengvai slankiojasi vienoje plokštumoje ir gali atsidaryti į vidų tarsi knygos lapai. Dėl to patogi bei saugi ne tik šios sistemos eksploatacija, bet ir priežiūra; norint išvalyti stiklus, pakanka juos atverti į vidinę pusę.

Rėminės stiklinimo sistemos visos slankiojančios dalys yra aliuminio profilio rėmuose, todėl įrėmintose konstrukcijose gali būti naudojamas paprastas 4-6 mm. storio stiklas. Rėmo plotis iš vidinės balkono pusės yra 5 cm – truputį siauresnis nei balkonų, pagamintų naudojant PVC profilius. Ši sistema yra sandari, turi specialius užrakinimo mechanizmus, gali būti reguliuojama. Norint nuvalyti stiklus, kiekviena slankiojanti dalis kartu su stiklu iškeliama iš pagrindinio rėmo, o nuvalius – vėl įstatoma.

Balkonų stiklinimas naudojant PVC profilius. Vienas didžiausių šios sistemos privalumų – Lietuvoje išplėtota langų iš PVC profilių gamyba. Dėl to nesunku rasti patikimą gamintoją, kuris atliktų visus darbus. Dažniausiai nuo montavimo kokybės ir pasirinktų vandens nuvedimo lankstinių formų priklauso, ar į balkoną nepateks nepageidaujamos drėgmės. PVC langais įstiklintas balkonas yra masyvesnis, turi geresnes garso izoliacijos savybes ir geriau apsaugo nuo šalčio. Tik reikėtų neužmiršti, kad balkonas – nešildoma patalpa, todėl norint išvengti stiklų rasojimo, reikėtų dažnai naudoti PVC languose įmontuotus vėdinimo mechanizmus.

Kada rekomenduojama rinktis vieną ar kitą stiklinimo sistemą?

Pageidaujantys susikurti didesnę erdvę, maksimaliai gėrėtis vaizdu pro langą, taip pat norintys įstiklinti balkoną naujos statybos name nesudarkydami bendro namo fasado vaizdo turėtų rinktis berėmę stiklinimo konstrukcijos sistemą.

Gyventojai, norintys, kad jų balkonas vizualiai atrodytų tvirčiau ir sandariau, mieliau renkasi rėminę stiklinimo sistemą.

Žmonėms, kurie planuoja balkono sąskaita praplėsti gyvenamąjį plotą, vadinasi, ir jį apšiltinti, turėtų stiklinti balkoną PVC profilių konstrukcijomis.

Ką reiktų žinoti nusprendus balkono sąskaita pasididinti būsto erdvę?

Pirmiausiai reikėtų atlikti projektinius darbus bei gauti reikiamus leidimus. Norint tinkamai atlikti tokius darbus, būtina šiltinti balkono perdengimo plokštes, taip pat balkono sienas ir stiklinti balkoną naudojant PVC profilių konstrukcijas. Labai svarbu apie savo planus informuoti darbuotojus, kurie atliks balkono stiklinimo darbus – kad jie galėtų įvertinti, kokių papildomų konstrukcinių priedų reikės.

Ar visada reikalingas labai sandarus ir šiltas balkonas?

Lietuviai rinkdamiesi balkono stiklinimo sistemas dažniausiai dėmesį skiria šilumai ir sandarumui. Skandinavijos šalyse gyventojai pageidauja matyti kuo didesnes erdves ir mėgautis gaiviu oru. Vis tik balkonas turėtų natūraliai vėdintis, kad karštą vasaros dieną nepasijustumėte papuolę į prikaitintą šiltnamį, o žiemą balkono stiklai nebūtų apšerkšniję ir nerasotų. Balkonas turėtų būti apsaugotas nuo nepageidaujamų kritulių ir vėjo, kad bet kuriuo metų laiku jame būtų malonu.

Nuo ko priklauso balkonų stiklinimo kaina?

Labai svarbu įsigilinti į konkrečią situaciją ir rasti optimaliausius techninius sprendimus. Nuo to labai priklauso ir kaina. Be abejonės, kaina priklauso ir nuo pasirinkto stiklo.

Renovuojamo balkono kainą lemia, kokia bus balkono apatinės dalies turėklų rekonstrukcija. Teisingi apatinės dalies atnaujinimo sprendimai padės sutaupyti nemažai pinigų. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos.

Ar pakanka įsigyti kokybiškas medžiagas ir patiems atlikti balkono stiklinimo darbus?

Laikai, kai visai nebuvo balkonų stiklinimo sistemų ir kiekvienas sprendė šią problemą kaip išmanydamas, jau praėjo. Norint kokybiškai atlikti balkono stiklinimo darbus, reikėtų nepagailėti laiko konsultacijoms su kelių įmonių specialistais ir pasirinkti sau priimtiniausią balkono stiklinimo variantą. Teisingi techniniai sprendimai ir profesionalus montavimo darbų atlikimas leis džiaugtis kokybišku rezultatu.