Nesvarbu, ar perkate modernius, klasikinius, vintage stiliaus, ar netgi senovinius minkštus baldus – baldų konstrukcijos bei medžiagų kokybė turėtų būti Jūsų pagrindiniai pasirinkimo prioritetai. Sena patarlė apie žmones taip pat tinka ir baldams: grožis visuomet slypi vyduje. Tikroji gero baldo vertė (be gero išorinio dizaino) privalo būti jo viduje ir dažnai nepastebima iš pirmo žvilgnio. Tai – tvirta baldo struktūra, visos medžiagos iš kurio jis pagamintas.

Tam, kad pasirinktumėte geriausiai ir ilgą laiką džiaugtumėtės šiuo pasirinkimu, pasinaudokite šiomis patariamosiomis gairėmis.

Pradėkite nuo dviejų svarbiausių dalykų: minkštų baldų komforto ir stiliaus.

Ketindami įsigyti sofą ar minkštą kampą, praleiskite bent jau šiek tiek laiko pasėdėdami, išbandydami kiekvieną modelį dėl kurio Jūs svarstote. Svarbu: nesėdėkite susivaržę kaip svečiuose. Juk namie ne taip leidžiate laiką ant sofos. Atsipalaiduokite, patogiai įsitaisykite ir išbandykite skirtingas pozicijas. Pasidėkite, pavyzdžiui, kojas ant šezlongo. Ar sėdimosios dalies aukštis ir gylis tinka Jūsų kojų ilgiui? Ar galite atsiremti? Ar galite lengvai atsisėsti ir atsistoti nuo sofos? Ar Jums potogu pasidėti rankas ant porankių?

Svarstydami apie vieną ar kitą variantą, sumažinkite pasirinkimo variantų skaičių: svarstomus modelius palyginkite pagal jų bendrą išvazdą, konstrukciją ir kokybę. Pasinaudokite toliau pateikiama informacija, tam, kad pasirinktumėte kokybiškiausią minkštų baldų variantą, atitinkantį Jūsų biudžetą.

Penki svarbiausi punktai

Nesvarbu kokia graži atrodo sofa, tam, kad ji dėvėtųsi ir tarnautų gerai, jos rėmas-konstrukcija privalo būti stiprus ir tvirtas. Ši taisyklė galbūt nėra itin svarbi tuomet, jeigu baldas bus naudojamas gana retai (pavyzdžiui, užmiesčio sodyboje), tačiau tvirta struktūra yra esminis dalykas minkštiems baldams, kurie bus naudojami kasdien.

Prieš perkant ar užsisakant sofą, pagalvokite apie šiuos penkis punktus, skirtus baldų rėmui-konstrukcijai įvertinti.

1. Išdžiovintas natūralus medis-kietmedis, toks kaip – beržas, klevas ar uosis – yra gerokai tvirtesnis ir ilgalaikis nei minkštesnės medžio rūšys, pavyzdžiui, pušies, tuopos ar eglės. Medžio drožlių plokštė yra stipri, bet turinti savybę skilti ir lūžinėti, todėl naudojama tik prastesnės kokybės, pigesnių minkštų baldų gamyboje.

2. Baldai, kurie stovės kambario viduryje, privalo būti su gana stambia, tvirta nugarine dalimi. Liauna, per daug plona atrama, nuolat veikiama svorio, negalės ilgai išlikti stabili. Tokia pati taisyklė galioja ir ranktūriams.

3. Gera sofa ar minkštas kampas negali atrodyti ir būti lengvi. Tai gana prastos kokybės konstrukcijos ženklas. Gera dvivietė ar trivietė sofa privalo vidutiniškai sverti apie 50 – 70 kg. Minkšti baldai dėl sėdėsiančių ant jų žmonių svorio ir judesio nuolat patiria nemažai įtampos, todėl savo išvaizda ir svoriu privalo būti monumentalūs. Baldų konstrukcijos rimtumas ypač svarbus šeimoms su vaikais ar sunkesnio svorio žmonėms, kuriems yra sudėtingiau atsisėsti ir atsistoti.

4. Didesnių išmatavimų (ilgesnės) sofos, atsisėdus ant jų, neturėtų net mažiausiai įlinkti per vidurį. Įlinkimas parodo konstrukcijos patvarumo, sutvirtinimo trūkumą. Laikui bėgant, tokia sofa gali įlinkti daugiau ar netgi lūžti. Atsižvelgiant į išmatavimus, kokybiškų minkštų baldų gamintojai ilgesnėms, atskiroms sofoms, vietoje natūralaus medžio, dažnai naudoja metalinio rėmo struktūrą.

5. Kokybiškų minkštų baldų, sėdimųjų pagalvių gamyboje naudojami elastiniai diržai ar specialios spyruoklės atlieka tokią pat funkciją kaip ir spyruoklės čiužinyje. Jie suteikia sofos sėdimajai daliai tvirtumo, stabilumo ir ergonomikos, taip pat lemia, kiek baldas tarnaus, ar greit neišsisėdės. Geriausiems naujos kartos minkštiems baldams dažniausiai vietoje klasikinių spyruoklių yra naudojami perpinami tarpusavyje, specialūs elastiniai diržai. Prieš užsisakydami būtinai teiraukitės, kaip konkrečiame modelyje yra apgalvotas sėdimų dalių klausimas. Kas naudojama baldo ilgaamžiškumui ir ergonomikai užtikrinti? Turėkite omenyje – geri baldai privalo būti patogūs, atsisėdus ant jų Jūs neturėtumėte jausti baldo rėmo po pagalve.

Baldų užsakymas, pirkimas

Prieš užsisakant baldus, kurių nėra salone ar parduotuvėje, būtinai išbandykite bent jau modelį, kurio panaši konstrukcija ir sėdimųjų pagalvių stangrumas ar minkštumas bei gylis. Daugelyje salonų dažniausiai yra alternatyvūs, panašūs savo ergonomika baldai. Tik išbandę bent jau panašų pagal išvardytas charakteristikas baldą, Jūs galėsite žinoti, ar užsakoma sofa atitiks Jūsų komforto reikalavimus.

Būkite reiklus pirkėjas: gaukite informacijos apie rėmo ir pagalvių užpildo pagaminimo būdą, audinį ar odą. Teiraukitės parduotuvėje, kaip sprendžiamos galimos kokybės problemos.

Klauskite, kokie dar alternatyvūs Jums patikusiems minkštiems baldams modeliai ar netgi gamintojai yra siūlomi. Atsižvelkite į tai, kokių baldų kokybė ir kainos geresnės.

Išmatavimai

Tinkami baldų išmatavimai visuomet vienas iš svarbiausių punktų. Prieš užsisakydami įsitikinkite jų teisingumu. Viena iš geriausių idėjų – namuose išdėlioti grindis laikraščiais, taip imituojant kiek vietos užims užsakoma sofa ar minkštas kampas. Tai bene geriausias būdas tiksliai pamatyti, kiek erdvės Jūsų svetainėje užims baldas, ar bus patogu aplink jį judėti, ar bus užtektinai vietos praeiti.

Apmušalai

Stilius, forma ir išmatavimai – tai nuo ko Jūs pradėsite minkštų baldų pasirinkimą. Tuomet pereisite prie siūlomų apmušalų: tekstilės ar natūralios odos.

Prieš užsisakydami visuomet pasiskolinkite audinių ar odų pavyzdžius ir parsineškite namo. Šviesa Jūsų svetainėje gali „kristi“ visiškai kitaip nei baldų salone, o patikusios spalvos gali atrodyti šviesesnės, tamsesnės, šiltesnės, šaltesnės ir panašiai. Savo namuose realiai įvertinkite, kaip atrodo patikusios tekstūros ir spalvos, kaip jos sąveikauja su grindimis, sienomis ar netgi esančiu kilimu bei jau turimais kitais baldais. Atminkite ir apie dar vieną svarbią alternatyvą, kad daugelį minkštų baldų gamintojai siūlo įsigyti ir su Jūsų nuosavu pateiktu audiniu, tai yra ne iš gamintojo kolekcijos. Tokia pasirinkimo laisvė dažnai ypač naudinga. Tai – puiki galimybė bene idealiai suderinti interjero spalvas ir netgi tonus, tačiau dažniausiai toks užsakymas kainuoja šiek tiek brangiau.

Audinių kokybiškumas

Šiuo metu yra siūlomi paties įvariausio medžiagiškumo natūralūs, sintetiniai bei mišraus tipo audiniai. Pasirenkant tikrai neverta naudotis vien stereotipais: pačios skirtingiausios sudėties, kad ir sintetiniai, audiniai būna geros kokybės. Taigi svarbiausia įvertinti „gyvai“ pačią siūlomą medžiagą. Svarbiausia taisyklė dėl audinių, kurią privalote žinoti: kuo standesnis audinio pynimas-audimas, tuo kokybiškesnis ir ilgaamžis audinys.

Pritvirtintos ar nepritvirtintos pagalvės?

Daugelis modernių, geriausių gamintojų minkštų baldų siūlomi ir su nuimamomis, netvirtinamomis, ir su stacionariomis, nenuimamomis sėdimosiomis ir nugarinėmis pagalvėmis. Privalumų turi abu variantai.

Nuimamos, nepritvirtintos pagalvės reiškia, jog kažkada galima bus pakeisti tokių pagalvių užpildus, o baldas ir vėl bus lyg naujas. Tokio tipo minkštus baldus taip pat gerokai lengviau valyti, siurbti.

Jeigu ketinate įsigyti sofą su nepritvirtintomis pagalvėmis, įsitikinkite, kad baldo konstrukcija po pagalvėmis taip pat specialiai paminkštinta. Tai garantuos tikrą komfortą.

Stacionarios, nenuimamos pagalvės turi kitokį pranašumą. Tokio dizaino baldai visuomet atrodo tvarkingiau, be to, mažiau glamžosi jų apmušalai.

Nepaisant pagalvių sprendimo tipo kokybiški minkšti baldai dažniausiai būna su visiškai nuimamais užvalkalais. Tai itin naudinga savybė, juk baldą galima bus žymiai lengviau prižiūrėti ir išvalyti, užvalkalus skalbiant ar valant cheminiu būdu.

Minkšti odiniai baldai dažniausiai būna su nenuimamais užvalkalais.

Taip pat turėkite omenyje, kad kai kurie minkštų baldų gamintojai specialiai kuria „netvarkingas“, bet ypač jaukiai, tartum kviečiančiai atrodančias sofas. Vienas iš jų sėdimųjų pagalvių užpildų pagrindų – plunksnos. Tokios sofos iš pažiūros atrodo netvarkingai, bet jų privalumas – patogumas, jaukumas, prisitaikymas prie žmogaus.

Baldų patogumas susijęs ir su praktiškumu

Baldų stangrumas ar minkštumas lemia ne tik jų komfortą, bet ir išvaizdą. Minkšti baldai su stangresnėmis-kietesnėmis pagalvėmis visuomet atrodo tvarkingiau, mažiau glamžosi jų gobelenas ar oda, tačiau jie gali būti mažiau patogūs ir ne tokie jaukūs. Kartais jų išvaizda namams gali būti per daug formali, bet tai visuomet skonio reikalas.

Baldai su minkštesnėmis pagalvėmis pasižymi gerokai jaukesne, nuteikiančia geram poilsiui išvaizda, bet jų pagalvės linkusios kiek daugiau atrodyti netvarkingai. Rinkitės atsižvelgiant tik į tai kas Jums asmeniškai priimtiniau.

Ypač minkštų pagalvių neverta bijoti – gerų gamintojų baldai ilgai neišsisėdi, nepriklausomai nuo pagalvių minkštumo. Tai užtikrina pažangiausių gamintojų naudojama medžiaga – putų poliuretanas. Ji ne tik garantuoja gerą ergonomiką (kūno palaikymą), bet ir ilgai nesukrenta, neišsisėdi.

Pagalvių užpildų tipai

Renkantis minkštus baldus verta žinoti, kokios sėdimosios pagalvės yra siūlomos ir kurios iš jų geriausiai tiks būtent Jums.

Štai skirtingi sėdimųjų pagalvių tipai, vertinant ir atsižvelgiant į jų kokybę.

Pagalvės su spyruoklėmis: aukščiausios kokybės minkšti baldai, jų pagalvės gaminamos su specialiomis spyruoklėmis, jų efektas panašus kaip čiužinio spyruoklių. Tai – specialių elastinių diržų formuojamos spyruoklės, atsakingos už pagalvės ergonomiką, o tai reiškia – už Jūsų patogumą ir už baldo ilgaamžiškumą. Palaikomas tokių diržų pagalvių užpildas – poliuretanas – itin ilgai nekeičia savo formos, kitais žodžiais tariant, baldas ilgai išlieka kaip naujas. Tai vienas iš kokybės pagrindų.

Tokių pagalvių (palaikomų diržais) užpildas būna kelių rūšių:

a) Skirtingo tankio (stangrumo, minkštumo) poliuretanas.

b) Poliuretano ir plunksnų derinys (santykis 70 – 30 % arba 80 – 20 %).

c) Tik plunksnos.

Priklausomai nuo pagalvių užpildo, vizualiai skiriasi ir pati baldo išvaizda-dizainas.

Jeigu Jums patinka gana minkštas sėdėjimas, tačiau siekiate ir gana tvarkingos baldo išvaizdos, rinkitės baldus su poliuretano ir plunksnų deriniu. Tokia sofa savo išvaizda bus itin jauki, pasižymės puikia ergonomika bei nereikalaus ypatingos priežiūros. Poliuretanas puikiai palaiko plunksnas bei suteikia joms stabilesnės formos pagalvėje. Tokių pagalvių neprireiks nuolat purtyti, lyginti.

O svarbiausia, pasinaudodami šia informacija, vadovaukitės savo nuomone ir nuojauta bei mėgaukitės geru pasirinkimu.

Šaltinis: www.aildesign.lt

292