Lietuvių įspūdžiai iš Prahoje vykusio konkurso

Galutinis "The Glamorous Green" projekto variantas

"The Glamorous Green"

 

Visai neseniai, Prahoje vyko Isover Multi- Comfort House- Tower konkurso antrasis etapas, kuriame dalyvavo, bei savo šaliai atstovavo, keletas komandų iš Lietuvos. Viena jų- VGTU Inžinerinės architektūros studentų komanda- Aistė Aranskytė, Egidijus Mozūras, Ugnė Judickaitė su projektu “The Glamorous Green”. Kadangi jų projektas Lietuvoje užėmė antrąją vietą, į sekantį konkurso etapą Prahoje važiuoti galėjo tik vienas komandos narys.  Laimė nusišypsojo Egidijui Mozūrui.

Į konkursą suvažiavo komandos užėmusios pirmas tris vietas savoje šalyje. Iš 19 šalių, turėjo būti 57 projektai, tačiau buvo tik 52. Kaip pasakojo Egidijus, kitų šalių kontekste jo komandos darbas atrodė neblogai. Peržiūrėjus visų kitų darbus “nekrito į akis” niekas, kas tikrai galėtų būti aiškus favoritas. Tačiau, nei “The Glamorous Green”, nei kitų lietuvių projektai prizinių vietų neužėmė. Apskritai, pasak Egidijaus, jie taip ir liko nesupratę kodėl laimėjo tie, kurie laimėjo, bet taip jau yra su tais konkursais, kurie iš dalies yra tarsi loterija. Lietuvaičių projektas sulaukė nemažai simpatijų iš kitų šalių dalyvių. Kaip vėliau, po apdovanojimų, paaiškėjo, buvo tokių, kurie ''sirgo'' už jų projektą ir stebėjosi kodėl nepavyko nieko laimėti. “Dauguma dalyvių, atrodė daug vyresni. Mums jie buvo labiau panašesni į dėstytojus, nei į studentus”- kalbėjo Egidijus.

Visi dalyviai turėjo po penkias minutes pristatyti projektui. Egidijus prasitarė, kad jam teko pirmą kartą gyvenime kalbėti anglų kalba prieš maždaug 150 žmonių auditoriją. O kur dar tiesioginė transliacija, kurią galėjo stebėti visi, kas tik norėjo, per www.isover-students.com. “Pristačiau mano grupės projektą “The Glamorous Green”. Manau, pavyko visai neblogai. Kaip vėliau sužinojau (gerai, kad vėliau) prezentaciją stebėjo ir mane palaikė beveik visi mokslo draugai Lietuvoje, kurie pristatymą stebėjo universiteto auditorijoje per projektorių”- dalinosi savo mintimis Egidijus.

Paprašius daugiau papasakoti apie patį projektą, sužinojau, kad pagrindiniai projekto reikalavimai, buvo tokie, kaip: apie 60 aukštų dangoraižis apjungiantis rajoną, ir turintis atitikti Isover Multi- Comfort House standartus. Taip pat būtinai reikėjo pasiūlyti sprendimą dėl miesto erdvės sutvarkymo aplink dangoraižį.

“The Glamorous Green”- dangoraižis, kuris buvo konkrečiai projektuojamas Manhattan‘e, New York‘e. Pagrindinė idėja kilo iš gamtos t.y. kankorėžio, nes jo struktūra būtų puiki lietaus vandens surinkimui, tačiau kūrybiniame procese, ir dėl funkcionalumo, kankorėžis virto panašesnis į kukurūzo burbuolę. “Stiklinės terasos, balkonai, kuriems jaukumo prideda augalai. Šios konstrukcijos panašios į kukurūzo grūdus, ir jos ne tik gaudo/renka lietaus vandenį, bet ir kai kuriose yra vėjo turbinos. Dangoraižį supančios formos, sukasi nuo viršaus žemyn, skyla ant platformos, kur pavirsta takeliais. Visa tai sukuria unikalias erdves  ir nubanguoja iki pat parko. Taip jos sujungia dangoraižį ir virš kelio esančią platformą, kuri irgi turi savo unikalią formą su parku ir kartu primena lapus dengiančius kukurūzą ir jo šaknis. Dangoraižį supa mažai kuo vienas nuo kito besiskiriantys, statiški pastatai sustatyti vienas šalia kito. Jį projektavome dinamišką, kad kuo labiau išsiskirtų iš aplinkos, įneštų jai šviežumo, priartintų miesto žmones prie gamtos”- pasakojo Egidijus. Žinoma, negalėjau nepaklausti, ar norėtų ir kitąmet dalyvauti tokiame konkurse?  Atsakymas, tiesą sakant, manęs nenustebino. “Tikrai nesigailim, kad dalyvavome šiame konkurse, nors ir buvo nemažai bemiegių naktų. Įgijome daug patirties, išmokome dirbti su naujomis programomis, sužinojome daug apie naująsias eko/žaliąsias technologijas, susipažinome su bendraminčiais, atradome save karjeros atžvilgiu. Mes esame labai dėkingi Isover, kad rengia tokius konkursus. Taip pat norėtume padėkoti atstovui iš Isover Liudui Andruliui, bei  mūsų dėstytojams architektams Gintarui Klimavičiui ir Juozapui Šipaliui už visokeriopą pagalbą. Su nekantrumu laukiame kitų metų konkurso.”

 

Parengė Kristina Šerpetauskaitė

"The Glamorous Green"

"The Glamorous Green"
"The Glamorous Green"
"The Glamorous Green"
Aistė Aranskytė, Egidiojus Mozūras, Ugnė Judickaitė  "The Glamorous Green"
"The Glamorous Green"
"The Glamorous Green"
"The Glamorous Green"