Tekstas: Kristinos Noreikienės
Nuotraukos: gamintojo

Metalas nebūtinai turi būti šaltas, sunkus ir kietas. Kai kalba pasisuka apie italų gamintoją „De Castelli“, metalas, tiesą sakant, įgyja visai kitą prasmę ir įvaizdį. Jis ne tik tampa šiltas, jaukus ir neįtikėtinai lankstus, bet ir... tiesiog idealiai tinkan­tis gyvenamųjų namų, biurų, visuomeninės paskirties pastatų interjerui bei patiems netikėčiausiems objektams kurti. Nuo akį traukiančių staliukų ar komodų, knygų lentynų iki... sienų, grindų apdailų, milžiniškų skulptūrų ar tiesiog amą atimančių grandiozinių projektų, kurie priverčia patikėti žmogaus ranko­mis kuriamais stebuklais.

Soroker-Agmon advokatų kontora

Beveik du dešimtmečiai sėkmės – iš meilės kalvystės menui

„De Castelli“ šuolis į Italijos ir viso pasaulio dizaino viršukal­nes prasidėjo tuomet, kai Trevizo mieste, šiaurės rytų Itali­joje, Venete, 2003 m. šią įmonę įkūrė Albino Celato. Kaip pagrindinę žaliavą savo idėjoms įgyvendinti bei bendrovės filosofijai atskleisti jis pasirinko metalą. Iš tiesų čia nėra nieko nuostabaus, mat jau ne viena Celato šeimos karta garsėjo kalvystės menu. Visgi būtent A. Celato perkėlė šei­mos metalo apdirbimo tradicijas į visai kitą lygmenį, nuo virtuvės ir bažnyčios rakandų gamybos perėjęs prie tikrų dizaino objektų kūrimo. Tai padaryti jam, žinoma, padėjo ir bendradarbiavimas su šiuolaikiniais architektais bei dizaine­riais, tarp kurių: Michele De Lucchi, Aldo Cibicas, Ramónas Esteve, Philippe Nigro ir kt. Per mažiau nei du sėkmingos veiklos dešimtmečius „De Castelli“ tapo tarptautiniu mastu žinoma įmone, kuri garsėja ne tik baldais bei interjero reikmenimis, bet ir skirtingais projektais, įgyvendinamais visame pasaulyje nuo Honkongo iki Maskvos rytuose ir nuo Paryžiaus iki Barselonos vakaruose.

Vartai į Italijos dizaino „šventovę“

Vienas naujausių ir įspūdingiausių projektų – 2014 m. sukurta įėjimo arka, pavadinimu „Archimbuto“. Šie milži­niški metaliniai vartai vėrėsi į Italijos paviljoną 14-oje tarp­tautinėje architektūros parodoje Venecijoje. Unikalaus projekto autorius – architektas Cino Zucchi. „Archimbuto“ atskleidė ne tik begalinę idėjos autoriaus vaizduotę bei drąsą, bet ir gamintojo „De Castelli“ išties neribotas gali­mybes bei techninį pasirengimą. Ši įspūdingo dydžio arka buvo sudaryta iš 163 metalo lakštų, kurių spalva dėl specia­laus apdirbimo varijavo nuo pilkos iki rudos ar net mėlynos. Konstrukcijos aukštis siekė 10 metrų, o svėrė ji... 6 tonas! Šis modernus dizaino šedevras puikiai atspindėjo Italijos, kaip dizaino madas pasaulyje diktuojančios šalies, įvaizdį ir harmoningai įsiliejo į Venecijos kraštovaizdį. Maža to – tapo šiuolaikiška ir labai simboliška jungtimi tarp vidaus erdvės ir išorės aplinkos.

„Archimbuto“ – metaliniai vartai į Italijos paviljoną 14-oje tarptautinėje architektūros parodoje Venecijoje, 2014 m. Įspūdingos grindys, ant kurių tarsi „išsiliejusi“ geležis (Residence Hadid, diz. N. Bettoni, 2015 m.) Širma vonios kambaryje sukurta iš vario, nerūdijančio plieno ir baltų dažų dangos (Residence Hadid, diz. N. Bettoni, 2015 m.)



Genijų tandemas – Residence Hadid

2015-aisiais „De Castelli“ pademonstravo neribotas metalo panaudojimo galimybes įrengiant itin rafinuotą gyvenamąjį būstą – Residence Hadid, Milane. Žymiosios Zahos Hadid suprojektuotame ypač moderniame pastate architektas bei dizaineris Nikita Bettoni buvo atsakingas už interjero ir dekoro projekto įgyvendinimą. Pagrindinis jam keliamas tikslas buvo sukurti elegantiškus ir rafinuotus namus, alsuo­jančius patogumu ir jaukumu. Organiškų formų pastato architektūra tobulai dera su aptakiomis ir švelniomis lini­jomis, dominuojančiomis interjere, kur naudojamos labai skirtingos medžiagos: metalas, medis bei marmuras.

Įspūdingai ir net, sakytum, netikėtai atrodo grindys, ant kurių tarsi lava išsiliejusi geležis. Visa grindų dekoro struk­tūra sudaryta iš mažyčių šešiakampių. Ši instaliacija vertinga ir dėl rankų darbo apdailos bei vaškavimo.

Kuriant Residence Hadid baldus ir net sienų apdailą, dominavo žalvaris ir geležis – būtent iš šių medžiagų paga­minta ir vienu iš ryškiausių būsto akcentų tapusi elegantiška knygų lentyna. Brangios, vertingos medžiagos naudotos ir unikaliai, iš geometrinių figūrų sudarytai širmai vonios kam­baryje sukurti – čia vyrauja kaltas varis, poliruotas nerū­dijantis plienas ir baltų dažų danga. Kartu šios medžiagos sukuria kontrasto ir žaismės efektą.

Vienas iš kambario akcentų – knygų lentyna, pagaminta iš geležies ir žalvario (Residence Hadid, diz. N. Bettoni, 2015 m.)

Amerikietiškojo vynmedžio lapeliais mirganti viešbučio siena

„De Castelli“ neapsiriboja sienų ar grindų apdaila vien iš kva­dratinių, stačiakampių detalių ar lakštų. Minėtame objekte naudota grindų danga iš mažyčių šešiakampių detalių, o štai viena gražiausių sienų apdailos naujienų – amerikietiškojo vynmedžio lapelių dekoras, kuris atrodo ir labai natūraliai, ir išties rafinuotai. Berlyne įsikūrusio viešbučio Estrel Hotel visa lauko siena padengta būtent tokiais lapeliais. Pasak gamintojo, tokiu būdu sukuriamas teatrališkas vertikalus sodas. Ši apdaila tinka tiek lauko, tiek vidaus sienų deko­rui. Amerikietiškojo vynmedžio lapeliai mirga įvairiais ats­palviais – nuo vario raudonumo iki bronzos geltonumo ar žalumos. Tokį efektą leidžia sukurti skirtingos medžiagos bei specialus jų apdirbimas, oksidacijos procesas ir metalinių lapelių lenkimo linijos.

Viešbučio Estrel Hotel lauko siena (Berlynas)

„De Castelli“ projektai: nuo prabangių butikų iki įspūdingų biurų

„De Castelli“ įgyvendino daugybę projektų: padėjo įrengti jachtas, privačius namus Romoje, Milane, Bolonijoje, Genu­joje, taip pat prabangius butikus bei parduotuves (nuo len­tynų, interjero akcentų iki laiptų turėklų ar metalo lakštais dekoruotų vitrinų) Bolonijoje, Barselonoje, Honkonge ir kt. Įspūdingai atrodo „De Castelli“ įrengti biurai, pavyzdžiui, Soroker-Agmon advokatų kontora (architektūra ir dizainas Auerbach Halevy). Čia metalu dekoruotos biurų sienos ar iš metalo sukurti recepcijų baldai sudaro ne tik rafinuotumo, bet ir patikimumo, lakoniškumo ir tvirtos partnerystės bei aiškaus požiūrio įspūdį. Taigi, savo darbais „De Castelli“ nea­bejotinai kuria ne tik erdvę, interjero objektus, atmosferą, tačiau ir formuoja įvaizdį.

Soroker-Agmon advokatų kontoros interjero akcentas – metalo lakštais dekoruotos sienos.

„Metalo užkalbėtojai“

Šiandien, žvelgiant į „De Castelli“ istoriją nuo pat tradicijas puoselėjančios Celato šeimos istorijos ir virtuvės bei bažnyčios rakandų gamybos pradžios iki žaibišku greičiu užaugusios pasaulinio masto įmo­nės, valdančios grandiozinius projektus visuose kon­tinentuose, norisi sutikti, jog Albino Celato įkvėpti meistrai, kuriems, rodos, nieko nėra neįmanomo, išties teisingai ir tiksliai kadaise pavadinti „metalo užkalbėtojais“.

Daugiau: idnhome.lt

Žurnalas: „Centras“