Ar bent kartą susimąstėte, kiek laiko praleidžiate virtuvėje? O kiek laiko būdami virtuvėje stovite prie plautuvės? Vokietijoje atliktų tyrimų duomenimis net 60% arba du trečdalius virtuvei skirto laiko valote, plaunate, tirpdote ar kitaip naudojatės plautuve. Galime drąsiai teigti, kad būtent šis prietaisas yra vienas svarbiausių maisto paruošimo ir gamybos cikle. Pateiksime keletą patarimų, į ką atkreipti dėmesį renkantis plautuvę.

Plieninių plautuvių ypatumai.

Kopijuodami garsiausius gamintojus kinai ar turkai gali sutaupyti tik naudodami mažiau ar keisdami brangesnes medžiagas į pigesnes. Geriausiai plautuvėms gaminti tinkamas chromo(18%) ir nikelio(10%) turintis plienas(18/10). Buityje jis vadinamas nerūdijančiu. Ši sudėtis svarbi dėl to, kad ant prastesnio plieno palikta šakutė ar išpiltas chemiškai aktyvesnis skystis gali palikti nenuplaunamas dėmės, o pažeidimų vietose atsiras rūdžių. Plieno storis turėtų būti ne mažesnis nei 0,6 - 0,7mm, nes nukritęs į plautuvę sunkesnis daiktas gali palikti žymę. Atpažinti „teisingą“ plautuvę galima palyginus panašių modelių svorius (kuo sunkesnė, tuo daugiau medžiagų). Nustatyti metalo sudėtį galima su paprastu magnetu, kuris į nerūdijantį plieną turėtų nereaguoti. Jeigu magnetas prilipo, plautuvė pagaminta iš paprasto plieno.

Plieninės gali būti gaminamos štampavimo arba virinimo būdu. Štampuojant iš plieno lakšto, plautuvė įgauna būtent tokią formą, kurią ir matome. Tačiau šiuo būdu negalima pagaminti gilaus plautuvės dubens, o per tempimo - linkimo vietas metalas suplonėja. Virintos plautuvės gali būti gilesnės, jų forma – modernesnė, o sujungimai ties virinimo vietomis – tvirtesni. Be to, šioms plautuvėms gaminti naudojamas storesnis metalo lakštas.

Modelius ir funkcijas rinkitės pagal savo gaminimo ir darbo įpročius. Atkreipkite dėmesį, kad būtinai būtų persipylimo kiaurymės, kitu atveju iškils grėsmė „užpilti“ kaimynus. Daug patogiau eksploatuoti plautuves su platesne ( 3 1/2‘) išbėgimo anga, kurioje lėkštutė-sietelis atlieka grubaus filtro funkciją. Tokio tipo kanalizacija rečiau užsikemša. Ant dubens krašto gali būti įrengta išcentrinė kamščio rankenėlė, kuria galima užkimšti ar atkimšti vandens nutekėjimo angą, nešlapinant rankų. Svarbu pagalvoti apie įvairius aksesuarus, kurie specialiai pritaikyti konkretiems modeliams: pjaustymo lentos, krepšiai-kiaurasamčiai ir t.t.

Kompozicinės (granitinės) plautuvės ypatumai.

Šiuolaikinės chemijos pramonės galimybės leidžia sukurti tokias plautuves, kurios išlaiko natūralaus akmens atsparumą ir spalvas, o akrilas suteikia joms tinkamą formą. Sumaišius 80% kvarcinio granito miltelių ir 20% akrilo, gaunama masė, iš kurios liejamos plautuvės. Ši sudėtinių dalių proporcija turi didelę reikšmę plautuvės mechaninėms savybėms. Kad plautuvę būtų lengva valyti, ji būtų atspari karščiui, smūgiams, buitinės chemijos poveikiui, įbrėžimams, šią proporciją būtina išlaikyti. Deja, kai kurie gamintojai, naudoja „skystesnius“ mišinius arba granitiniu mišiniu dengia tik viršutinį sluoksnį. Laikui bėgant tokios plautuvės gali pakeisti spalvą arba nuo užsistovėjusių maisto likučių ant jų gali atsirasti dėmių. Dar blogiau, jeigu konstrukcija skyla neatlaikiusi karšto ir šalto vandens poveikio. Juk nupilti vandenį nuo karštų bulvių tenka dažnai. Svarbu, kad plautuvės sienelės būtų vientisos masės, ir net atsiradus mechaniniams pažeidimams nekeistų nei spalvos, nei struktūros. Prie tokių plautuvių galima priderinti granitu padengtus maišytuvus, kurie savo spalva ir faktūra susilieja į bendrą visumą. Įsigiję tokią plautuvę, nerasite skylės maišytuvui. Tokiu būdu suteikiama pirkėjui laisvė pačiam nuspręsti, kokia kryptimi montuoti plautuvę į baldus. Vietą, kur gali būti montuojamas maišytuvas, atpažinsite pagal apvalias įpjovas, apvertę plautuvę. Toje vietoje sienelė yra susilpninta. Smūgiuojant – būtinai iš gerosios pusės – išmušama kiaurymė. Šį darbą atlikite dar neįmontavę plautuvės į baldus.

Plautuvės – virtuvės centro – dalys

Pagrindinis dubuo.

Pagalbinis dubuo.

Nusausinimo plokštuma.

Aksesuarai.

Ventilis ir perpylimo plokštuma.

Nuo pagrindinio dubens dydžio priklauso, ar galėsite plauti lėkštes, puodus, kepimo ir kitus indus bei stalo įrankius. Kuo gilesnė ši dalis, tuo didesnius daiktus galite plauti.

Pagalbinio dubens funkcija – maisto ir daržovių plovimas ir laikymas. Pagalbinis dubuo turi atskirą vandens ištekėjimo sistemą, todėl gali būti naudojama net ir užkimšus pagrindinį dubenį.

Nusausinimo plokštuma turi būti pasvirusi į dubens pusę. Čia laikomi išplauti indai arba atitirpinami produktai.

Tekstas: Vytautas Gurevičius

209