Vieta: Ericeira, Portugalija
Architektas: Tiago Silva Dias
Interjero autoriai: Tiago Silva Dias, Alexandra Almeida d’Eça, Bárbara Neto
Fotografijų autorius: Francisco Nogueira, André Boto
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė
Ericeira – netoli Lisabonos esantis vandens sporto mėgėjų gerai žinomas miestelis, garsėjantis nuostabiais Atlanto vandenyno peizažais. Vos tik baigėsi pasaulinė pandemija, čia duris atvėrė naujas architektūros perlas – penkių žvaigždučių viešbutis „Immerso“. Tai – konceptualus projektas, kuriuo vietos architektas Tiago’as Silva Dias’as siekė perteikti santykį tarp modernios architektūros, dizaino ir gamtos. Kiekvienas šio projekto elementas kruopščiai apgalvotas, funkcionalus ir priderintas prie aplinkos.
Viešbutį sudaro keturi atskirai blokai, kurie harmoningai įsilieja į slėnio reljefą. Statiniai netapo kraštovaizdžio svetimkūniu, priešingai – jie tarsi pratęsia kraštovaizdį. Projekto autorius norėjo išlaikyti natūralią vietovės topografiją, todėl vengė itin didelių architektūros tūrių. Medžiagos buvo parinktos atsižvelgiant į tvarumą ir vietinį klimatą – naudojamas betonas, dažytas mineraliniais pigmentais, mediena, geležis ir natūralūs audiniai. Interjere vyrauja žemės tonai, išraiškingų tekstūrų paviršiai, sukuriantys ramybės pojūtį. Lenktų lubų motyvas kambariuose, balkonai ir kitos architektūrinės detalės atkartoja bangų siluetus.
Viešbutyje yra 37 kambariai, SPA zona, du restoranai (vidaus ir lauko), kuriems vadovauja portugališkos virtuvės žinovas šefas Alexandre’as Silva, taip pat baseinas terasoje (ant vieno iš korpusų stogo), baras šalia jo ir ekologiškas daržas. Kiekviena erdvė suplanuota taip, kad svečiai galėtų mėgautis ramybe ir privatumu, tačiau išliktų ryšys su pagrindinėmis zonomis. Dideli langai ne tik įleidžia šviesą, bet ir paverčia kraštovaizdį interjero dalimi. Sąsaja tarp lauko ir vidaus juntama visame projekte, o vidaus ir išorės ribos yra sąmoningai ištrintos.
Įgyvendinant šį projektą ypač daug dėmesio skirta vietiniams amatininkams, už kurių atranką buvo atsakinga viena iš viešbučio įkūrėjų Alexandra Almeida d’Eça. Jai ir architektui dar talkino dizainerė Bárbara Neto iš studijos „LemonVariance“. Viešbučio erdvės buvo sukurtos atsižvelgiant į gamtą, vandenyno stichiją, todėl interjerui pritaikytos natūralios tekstūros ir spalviniai tonai. Ši koncepcija atsispindi net mažiausiose projekto detalėse ir suteikia interjerui išskirtinį charakterį. Kiekvienai erdvei būdingi saviti unikalūs bruožai ir skirtinga atmosfera. Projekto koloritas, paviršiai, rafinuoti elementai liudija, kokia svarbi viešbučio kūrėjams buvo šios vietovės ir šiuolaikinio dizaino sintezė. Ir interjerui, ir eksterjerui parinktas ribotas medžiagų ir spalvų spektras: plikas betonas, matiniai paviršiai, natūraliais žemės tonais dažyti elementai, mediena ir geležis.
„Immerso“ viešbutyje gausu vietinių amatininkų dirbinių, meninių kūrinių, rankų darbo elementų. Tai vienas stipriausių šio projekto bruožų, atskleidžiančių vietos žmonių kūrybos identitetą. Viešbutyje eksponuojami portugalių menininkių darbai: Iva’os Viana’os sukurtos skulptūros, Susana’os Godinho kilimai iš perdirbtos vilnos, Diana’os Cunha’os rankų darbo šviestuvai. Taip pat interjere galima pastebėti meksikiečio Diego Franco interjero detalių, išskirtinių specialiai užsakytų marokietiško prekės ženklo LRNCE rankų darbo kilimų. Meno kūriniai viešbutyje nėra vien dekoratyvinis elementas – tai architektūrinės vizijos dalis: tarkim, lauko skulptūros ne tik puošia aplinką, bet ir sukuria natūralų perėjimą tarp pastatų ir kraštovaizdžio.
Dizaino filosofija neapsiriboja vien vizualiniu įspūdžiu – viešbutyje siekiama sužadinti visus pojūčius. Parfumeris Lourenço’as Lucena sukūrė savitą kvapą, atskleidžiantį vandenyno ir laukinės gamtos aromatus, o muzikos prodiuseris ir dizaineris Elvis Veiguinha kiekvienai erdvei parengė subtiliai pritaikytą foninę muziką.
Nors „Immerso“ yra prabangus viešbutis, nenorėta, kad jis pernelyg išsiskirtų iš vietovės. Projektas remiasi ekologiniais principais – jam naudojamos perdirbtos medžiagos, vis mažinamas energijos suvartojimas, viešbutis aktyviai bendradarbiauja su vietos bendruomene. Vienas iš pavyzdžių – partnerystė su garsiu banglentininku Tiago’u Pires’u, kuris čia veda užsiėmimus svečiams: turizmas derinamas su autentiška patirtimi Ericeiroje. Viešbučio architektas Tiago’as Silva Dias’as siekė įrodyti, kad prabanga ir ekologija yra suderinama, o dizainas ir menas gali ne tik puošti, bet ir pasakoti istoriją apie vietą, kurioje jis buvo sukurtas.