Ar dažnai atsikeliate skaudančiais raumenimis? Jaučiate, kad ryte nebesate tokie energingi, kokie būdavote anksčiau? Tikriausiai pirmoji jus aplankiusi mintis – depresija. Nors tai įmanoma, visi šie požymiai gali kilti ir iš kitos, daug paprastesnės ir lengviau išsprendžiamos problemos: ant lovos gulinčio čiužinio. Nuo fizinio skausmo iki psichologinės sveikatos, jūsų čiužinys gali daryti dramatišką efektą bendrai savijautai. Kaip žinoti, ar čiužinį jau reikia keisti ir kokie padariniai laukia miegant ant blogo? Visi atsakymai – jūsų dėmesiui.


Kaip žinoti, ar čiužinys jau netinkamas?

Visų pirma, čiužinys turi šiokį tokį galiojimo laiką. Gerai ir atidžiai prižiūrėtas, jis gali tikti naudoti nuo 8 iki 10 metų. Čiužinys nėra batutas, todėl derėtų uždrausti namiškiams ant jo šokinėti. Taip pat jį rekomenduojama reguliariai apversti, o lovos turėtų būti su grotelėmis, kad čiužinys turėtų tvirtą atramą ir galėtų „kvėpuoti“.

Kokybiškas čiužinys išlaiko savo lygų paviršių ir netampa deformuotu ant jo miegant net didžiausiems svoriams. Jeigu pastebite, jog jūsų pirkinio forma jau pasikeitusi, atsirado įdubimų centre ar šonuose, jį pakeisti būtina. Tai vieni pirmųjų signalų, kurie įspėja apie reikalingą atsinaujinimą.

Pirmasis padarinys – atminties sutrikimas

Netinkamo čiužinio naudojimas gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą. Pirmasis skaudus padarinys yra atminties trikdžiai. Moksliniais tyrimais seniai įrodyta, jog miegas padeda į smegenis įsitvirtinti svarbiai informacijai. Tad logiška, kad jeigu jums nepakanka miego, sugebėjimas atsiminti informaciją taip pat silpsta.

Apie lovos, gero čiužinio ir saldaus miego sąsają buvo atliktas tyrimas. Dviem žmonių grupėms buvo paskirta ta pati užduotis, kurią vieną kartą jie atliko visi, o prieš atliekant užduotį antrąjį kartą pusei grupės tyrėjai leido pamiegoti. Rezultatai parodė, kad pamiegojusi grupė ją atliko kur kas geriau negu nemiegojusi.

Kūrybiškumas

Kūrybinis mąstymas ir naujų, originalių idėjų generavimas tampa itin sudėtingas, kuomet kūrybininkas gauna per mažai miego. Tokiomis sąlygomis prastėja ir problemos sprendimo gebėjimai bei visi kiti įgūdžiai, atsakingi už improvizaciją. Mokslinių tyrimų duomenimis, miego trūkumas gali nežymiai paveikti testus ar egzaminus su atsakymų variantais, tačiau jis neigiamai paveikia bet kokią kitą situaciją, kurioje reikia mąstyti pačiam ir kūrybiškai.

Kraujo spaudimas

Kiekvienos miego stadijos metu mažėja kraujospūdis, ir naktį jis pasiekia normalią ribą. Šių ciklų sutrikdymas dėl nepatogios lovos ir čiužinio lemia padidėjusią riziką susirgti širdies ligomis. Verta paminėti, jog miego metu organizmas išskiria hormonus, padedančius reguliuoti stresą, o be jų šis gali pasiekti aukštą lygį, dėl kurio vėl kyla kraujo spaudimas.

Svorio augimas

Norite tikėti tuo ar ne, miego trūkumas lemia svorio prieaugį. Miego metu deginamos kalorijos, tačiau netiesiogiai – pagreitėja tik organizmo medžiagų apykaita. Jeigu miegate per mažai, šis procesas sulėtėja, todėl dienos metu suvartojamos kalorijos deginamos vis lėčiau.

Kitas padarinys – sustiprėjęs alkio jausmas. Hormonai, reguliuojantys apetitą (leptinas ir grelinas) išbalansuojami ir pradeda veikti priešingai. Šis disbalansas privers jus ryte jausti didžiulį alkio jausmą, nors iš tikrųjų organizmui maisto ir nereikės.
Tiek daug žalos organizmui ir savijautai gali padaryti didelės lovos, tačiau blogo čiužinio pasirinkimas. Atidžiai stebėkite savo čiužinio būklę ir jeigu pastebite neigiamus pakitimus, o ryte jaučiatės ne žvalūs ir pailsėję, o pavargę, blogos nuotaikos ir be jėgų, vadinasi, metas keisti čiužinį. Investuokite į kokybę ir niekada neteks nusivilti!