Daugiau nei 5 tūkst. metų gyvuojanti audinio dažymo dažais ir vašku technika, kilusi iš Javos salos (Indonezija), yra vadinama batika. Ši unikali technika saugoma UNESCO, nes ji buvo plačiai paplitusi ne tik Rytų Azijoje, bet ir senovės Afrikos, Pietų Amerikos civilizacijose. Tik XVII a., kai Indonezija tapo olandų kolonija, batika pateko ir į Europą.


Batikos piešimo techniką XX a. 910 dešimtmetyje perėmė mados bei interjero dizaineriai. Šilko batikos pagrindu pradėti kurti dekoratyviniai užuolaidų, lovų užtiesalų, nosinių, skarelių, suknelių ir kt. audiniai. Meistriški spalvų ir formų potėpiai ant šilko virsta ypatingais raštais-vaizdiniais, įkvėptais italų filosofo, menininko Antonio Meneghetti kūrinių. Šie vaizdiniai byloja apie žmogaus asmenybės grožį ir pašaukimą, skatina iš naujo pažvelgti į save, atrasti savo individualumą.

Asmenybės vystymasis per meno psichologiją

Lietuvoje šią unikalią piešimo techniką siekia populiarinti meno galerija „Amres Art“, įsikūrusi jaukiame salone Vilniaus senamiestyje, Didžiojoje g. 13-10. Harmoningos asmenybės HAI instituto įkūrėjos Rasos Baltės-Balčiūnienės inciatyva atsiradusi galerija „Amres Art“ kviečia pagalvoti, kaip meno kūrinys veikia žmogų. HAI institute gimusi meno psichologijos seminarų tema buvo perkelta į „Amres Art“ pavadinimą – asmenybės vystymasis per meno suvokimą – tokia užkoduota galerijos pavadinimo prasmė.

Galerija „Amres Art“ eksponuoja ir parduoda Indonezijos meistrų šilko batikos paveikslus ir Lietuvoje sukurtas akrilo drobes. Galerijos veiklos filosofijos tikslas – padėti atsiskleisti asmenybės autentiškumui, nes menas turi tarnauti žmogui. Todėl „Amres Art“ rengia intuityviosios estetikos plenerus energetiškai stipriose Lietuvos gamtos vietose. Pleneruose įvairūs žmonės, verslo kolektyvai, netgi dailininkai, ištrūkę iš kasdienybės rutinos, spontaniškai liedami spalvas ir išmėgindami šią piešimo techniką, gali atrasti gyvą spalvų energijos teikiamą džiaugsmą. Šis intuityviosios estetikos kūrybos būdas suteikia žmogui impulsą kurti, veikti ir siekti pokyčių profesinėje veikloje, moko atsikratyti kasdienio įpročio kontroliuoti rezultatą. Drobėje ar ant šilko gimęs kūrinys yra tiesioginis to žmogaus atspindys, nes šio proceso metu jis kuria intuityviai, būdamas geriausios būsenos, atmesdamas išankstines nuostatas ir ilgainiui susiformavusius stereotipus.

Vienas tokių sėkmingų „Amres Art“ projektų – „Lyderio genas“. Veiklios, profesinių aukštumų pasiekusios, harmoningos asmenybės be išankstinių lūkesčių, pasiduodamos situacijai ir vidinei intuicijai, akrilo dažais drobėje liejo šviesias emocijas spalvomis. Jau renkamos naujos dalyvių grupės vasaros plenerams. Į juos kviečiama registruotis „Amres Art“ feisbuko puslapyje.


Menas interjerui – įrankis atskleisti žmogų

Galerija „Amres Art“, siekdama populiarinti batikos tapymo meną Lietuvoje, dalyvavo kasmetėje „Litexpo“ parodoje „Baldai.Interjeras.Dizainas 2019“, kurioje įkūrė batikos paveikslų galeriją ir surengė verslo įmonių diskusiją „Kodėl verta investuoti į interjerus?“ Jos metu nekilnojamojo turto specialistai, įmonių vadovai, architektai diskutavo, kaip biurų interjeras veikia darbuotojų produktyvumą ir kūrybingumą.

Šiandien versle ryškėja nauja tendencija – patogios, gražios biurų erdvės kuriamos tiek dėl klientų, tiek dėl darbuotojų. Įmonės investuoja į interjerus, siekdamos sukurti malonią darbo aplinką ir pritraukti aukštesnio lygio specialistus. Biuro interjeras – tai organizacijos kultūros vizitinė kortelė, atspindinti vidinę įmonės brandą.

Menas mus veikia per vaizdinius – įsitikinę galerijos „Amres Art“ darbuotojai, o šilko batikos paveikslai – būdas sukurti patrauklią įmonės erdvę, kad ji galėtų duoti pozityvų impulsą atsiskleisti žmogui, žadindama tai, kas jame yra tikra ir gyva. Tyrimais įrodyta, kad vidinė žmogaus būsena labai daug įtakoja galutinį darbo rezultatą. Pasitelkdama meno psichologiją, „Amres Art“ galerija kuria ryšį ne tik su meno mėgėjais, bet ir su verslo įmonėmis.

Netradicinė meno erdvė oro uoste

2019 m. pabaigoje „Amres Art“ žengė į netradicinę vietą – Vilniaus oro uoste, šalia A2 vartų, išvykimo salėje, atvėrė potyrių erdvę. Joje eksponuojamos Indonezijos batikos meistrų didelio formato drobės ir lietuvių paveikslai, nutapyti taikant intuityviosios estetikos būdą. Paroda vadinasi „Asmenybės raštai“. Ji veiks visus šiuos metus. „Amres Art“ parodos tikslas – kurti ramią atmosferą oro uoste ir padėti žmogui sumažinti įtampos lygį prieš kelionę pozityviu meno poveikiu.

Daugiau informacijos: https://amres.art/ ; https://www.facebook.com/AMRESART/