Interjero autorė:
Silvija Grendienė

Mane turbūt supras kiekvienas, kuris nors kartą gyvenime bandė sukurti ar aprašyti ką nors itin konkretaus, tačiau jų mintys kaip ping pong kamuoliukai šokinėjo be jokios tvarkos ar sistemos. Šį kartą tokia nelaimė, kurią dailininkai dažnai apibūdina kaip įkvėpimo ar Pegaso nebuvimu, ištiko ir mane, bandančią aprašyti namo, turinčio daugiau nei vieną aukštą, pagrindinį stuburą – laiptus.

Galiu nedelsiant paaiškinti, kodėl. Juk ne vienam atrodo, ką čia galima daug kalbėti apie laiptus. Jais reikia tiesiog laipioti. O ne, mielieji, klystate. Jie, kad ir į kokį tolimą kampelį būtų nugrūsti, yra neatsiejama nuo visos namų erdvės vertikali arterija, nuolatos pulsuojanti ir kvėpuojanti. Laiptai yra garbinga namų dalis, nusipelniusi atskiros temos.

Kritiškai išanalizavus nemažą dalį tiek užsienio, tiek Lietuvos dizainerių ir architektų kurtus interjerus, aptinkame tik nedidelę dalį projektų, kuriuose laiptinės erdvei suteikiamas ypatingas charakteris. Dažniausiai apsiribojama ganėtinai tipiniais sprendiniais. Jiems greičiausiai įtaką daro lėšų stoka, nes bet kuriuo atveju, laiptų apdaila sudaro tikrai ne mažą investicijų dalį.

Kitais atvejais galbūt į šį architektūrinį elementą yra nekreipiamas deramas dėmesys. Jis suvokiamas kaip neišvengiamas ir atliekantis tiesiog susisiekimo funkciją. Tačiau be reikalo. Iš savo darbo patirties galiu drąsiai teigti, jog kūrybiškai pažiūrėjus į konkrečią situaciją, galima išsisukti su visai neblogu rezultatu ir tilpti į nustatytas finansines ribas. Svarbiausia, kad laiptų pakopų apdaila, turėklų architektūra atitiktų erdvės, kurioje jie yra, stilių ir pulsą.

Tiesa ir tai, jog ne visada yra būtinybė laiptų architektūrai griežti pirmu smuiku visų kitų elementų interjere atžvilgiu. Švelnus, nuosaikus charakteris yra taip pat charakteris.

Kalbėdami apie laiptų dizainą, negalime pamiršti apdailos medžiagų, nes tik dėl jų pasiekiame vienokį ar kitokį pageidaujamą rezultatą. Laiptų pakopų bei turėklų apipavidalinime turėtų atsispindėti tos medžiagos, kurios yra panaudotos likusių erdvių apdailai. Galimi ir kontrastingi sprendiniai, tačiau tai – gana rizikingas ėjimas.

Jei laiptatakiai yra betoniniai ar metalo konstrukcijos, dažniausiai yra naudojama prie grindų priderinta dangos medžio apdaila. Pakopos gali būti ir išskirtinio dizaino projektuoto individualiai.

Interjero autoriai:

Interjero autoriai:
Rūta Šavirienė, Saulius Šavira,
Edita Aleksienė


Interjero autorius:
Dmitrij Kudin

Turėklų tema interpretacijų gali būti begalė. Jie gali būti mediniai, stikliniai, metaliniai su mediniu porankiu arba jų gali nebūti išvis. Stikliniai turėklai gali būti tonuoto, dažyto ar graviruoto stiklo, porankis – medinis ar metalinis. Turėklai iš medžio būna šilčiausi. Čia vėlgi plačios galimybės. Stulpeliai gali būti dažyti, raižyti, ištekinti įvairiausiomis formomis, montuojami 90 laipsnių kampu ar pasvirusiai. Kaip porankio atrama gali būti naudojama dekoratyviais raštais išfrezuota MDF plokštė, vėliau nudažoma pageidaujama spalva. Turėklų konstrukcija iš metalo atveria neribotas galimybes. Iš siauručių metalinių vamzdelių gali būti sudėliojama funkcionali skulptūriška detalė interjere savo formomis atkartojanti pasirinktą motyvą.


Interjerų autorės:

Tinkamo recepto kiekvienai situacijai šiame straipsnyje nepasiūlysiu, tačiau patariu pasidomėti interjerų pavyzdžiais ir ilgiau paanalizuoti laiptinių erdvių sprendimo būdus, o jei reikia, tiesiog kreiptis į specialistus. Kalbant apie dizainą, tai bus ir paprasčiau, o dažnu atveju – ir pigiau.

Pabaigai yra būtina bent trumpai aptarti erdvės po laiptais panaudojimo galimybes. Šiuo atveju dviračio jau nebeišrasime. Galime nebent tik jį pritaikyti saviems poreikiams. Jei yra galimybė, ir tai yra įmanoma suderinti su estetiniais pageidavimais, po laiptatakiu galima įrengti spintas, stalčius, kurie sutalpins į save galybę daiktų daiktelių. Pasaulinėje praktikoje yra nemažai sprendimų, kai lofto tipo bute po laiptais įkurdinama nedidelė, bet funkcionali virtuvėlė, ar prisiglaudžia kitur vietos nesuradusi talpi knygų lentyna. Tiesa, turime pripažinti, kad ne kiekvieni laiptai gali būti taip išnaudojami. Tai reikia įvertinti, atsižvelgiant į konkrečių laiptatakių konstrukciją bei būsto suplanavimą.

Taigi grįžtame prie temos idėjos: ar laiptais reikia tik lipti? Atsakymas yra ne. Jais reikia ne tik lipti, bet ir džiaugtis, todėl linkime kiekvienam naujakuriui surasti geriausią sprendimą!

Parengė:

interjero dizainerė Raminta Kupčiūnaitė

tel. 8 645 805 31, el. p. in.formus@hotmail.com

www.informus.lt