Užuolaidos – lango puošmena visiems metų laikams

Atėjus pavasariui vis dažniau norisi praverti langą ir įkvėpti gaivaus oro. Natūralu, kad kaskart į akis krenta užuolaidos – svarbus dekoro elementas. Kokie ryškiausi langų dekoravimo mados akcentai šiemet, kokias naujienas pristato pasaulio užuolaidų gamintojai ir kas geriausiai papuoštų mūsų langą saulės bučiniui šį pavasarį teiraujamės langų dekoravimo stilistės, užuolaidų salono „Flokonė“ direktorės, ponios Violetos Eimontienės.

Kokios yra šiuolaikinės langų dekoravimo mados tendencijos?

Madingi natūralaus pluošto užuolaidų audiniai, glamžytas šilkas, tafta. Populiarius augalinius motyvus užuolaidų audiniuose šįkart papildo stambūs geometriniai raštai. Nors pasaulinės tekstilės parodos langų dekoravimo stilistai šiemet rekomenduoja violetinę, rožinę, purpurinę spalvas ir jų atspalvius, vis dar populiaru rinktis baltos ir juodos spalvos užuolaidas.

Kokie užuolaidų priedai ir aksesuarai šiemet madingi?

Ypatingai populiarūs auksinių ir sidabrinių atspalvių aksesuarai. Dar pernai lietuviškuose interjeruose išpopuliarėjusios siūlinės užuolaidos šiemet labai stilingai dekoruojamos įvairaus dydžio ir spalvų karoliukais, kitais smulkiais dekoro elementais. Užuolaidos parišamos dideliais žiedais.

Langus šiuo metu populiaru dekoruoti ne tik užuolaidomis. Kokius dar dekoravimo būdus mėgsta šiuolaikinis vartotojas?

Šiemet vis dar labai madingos širmos bei romanetės. Šie langų dekoravimo būdai, kaip ir minimalios (lengvai drapiruotos) užuolaidos, tinka modernios stilistikos interjere. Klasikiniame interjere tradiciškai gražiau derinti dienines užuolaidas su naktinėmis, taip pat – panaudoti vadinamuosius lambrekenus – iškilmingas, dvarų kultūrą primenančias romantiškas užuolaidas.

Kokie išskirtiniai užuolaidų dizainerių pasiūlymai atskiroms tikslinėms vartotojų grupėms: mažyliams, vaikams, suaugusiems, senjorams?

Šiais metais užuolaidų dizaineriai didelį dėmesį skiria audinio spalvai, raštui ir faktūrai. Parenkant užuolaidų audinį, stengiamasi atsižvelgti, kur konkrečiai bus kabinamos užuolaidos. Mažylio ir vaikų kambariams parenkami spalvingi audiniai. Labai populiarūs audiniai su vaikų pamėgtais animacinių filmų personažais. Vaikų kambario langą rekomenduojama dekoruoti romanetėmis, jos praktiškesnės. Vyresnio amžiaus žmonės labiau vertina ramesnių, pastelinių spalvų užuolaidas.

Ką užuolaidos pasako apie šeimininką?

Užuolaidos iš tiesų daug pasako apie būsto šeimininką. Štai ramių spalvų su „išplaukiančiu“ raštu užuolaidas mėgsta romantiškos sielos užsakovai. Ryškesnių spalvų, iš geometriniu raštu išmarginto audinio pasiūtas užuolaidas renkasi griežtesnio charakterio, tiksliai mąstančios asmenybės. Širmas ir romanetes dažniausiai užsako veiklūs, skubantys, neturintys daug laiko miesto žmonės. O prioritetą tradicinėms užuolaidoms, žinoma, visada skirs romantiškas, namų jaukumą, šiltus tarpusavio santykius puoselėjantis šeimos žmogus. Kaip ir muzika, taip ir langų dekoravimo stilius turi savo tikslinį vartotoją.

Kaip reikėtų prižiūrėti užuolaidas?

Profesionalus užuolaidų įrengimas nemažai kainuoja, todėl ypatingai svarbi teisinga jų priežiūra. Pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į užuolaidų audinio sudėtį. Vieni audiniai – skalbiami, kiti – valomi sausu cheminiu būdu. Dieninių užuolaidų audinį reikėtų išvalyti bent du kartus per metus, o naktinėms užuolaidoms – pakanka ir vieno karto. Patogu ir praktiška turėti keletą užuolaidų variantų, kad valant vienas, langą būtų galima uždengti kitomis. Kai kurie užuolaidų modeliai turi po keletą keičiamų detalių, kurias galima užsegti arba nuimti. Tai įvairūs dekoravimo žiedai, segės, laikikliai ir virvelės, kuriais, esant poreikiui, galima vis kitaip ar kitoje vietoje tvirtinti užuolaidas.

Ar privalu keisti užuolaidas keičiantis sezonui?

Pakeisti užuolaidas keičiantis sezonui – pakankamai brangu, todėl pas mus dar nėra įprasta. Tačiau rekomenduojama įvesti nedidelę korekciją: žiemą buto langą dekoravę dieninėmis ir žieminėmis užuolaidomis, vasarai palikime tik dienines. Tai atnaujins būstą, suteiks interjerui lengvumo. Atėjus žiemai vėl galėsime pakabinti naktines užuolaidas. Nebijokime fantazuoti! Dekoruokime langus kūrybingai, pasirinkdami netradicinius širmų ir romanečių, dieninių užuolaidų su širmomis ir romanetėmis, derinius.

Tekstas: Daiva Kenstavičienė