Vis dar dažnai sutinkamas posakis: mano namai – mano tvirtovė. Tai vieta, kur jaučiamės patogiausiai ir saugiausiai. Vieta, kur ilsimės, kuriame, dalijamės ir mėgaujamės ypatingais momentais su mylimais žmonėmis – savo šeima, artimaisiais, draugais. Namų apšvietimas – vienas svarbiausių interjero ir bendros namų atmosferos elementų. Tinkamai parinkti šviestuvai gali padėti sukurti svetingesnę, jaukesnę ir ypatingesnę aplinką. Tad šviestuvus, ypač rinkoje esant tokiai didelei stilių, formų, spalvų ir modelių įvairovei, verta rinktis atidžiai ir dėmesingai. Šiame tekste atskleisime sieninių šviestuvų ypatumus ir panaudojimo galimybes.


Dažniausiai sieniniai šviestuvai yra grupuojami į tris lygius: sėdimo aukščio (matuojant pagal žmogų), stovimo aukščio ir lubų aukščio. Sieniniai šviestuvai dažniausiai naudojami funkciniam arba papildomam apšvietimui.

1. Tikslas – funkcinis apšvietimas

Funkciniai šviestuvai skirti pakankamam matomumui užtikrinti vietose, kur ypatingai svarbi ryški šviesa – dažniausiai tai skaitymo, darbo, virtuvės zonos, kur atliekame susikaupimo ir kruopštumo reikalaujančias užduotis. Prie sienos tvirtinamas šviestuvas reguliuojama kryptimi – puiki alternatyva stalinei lempai, padedanti sutaupyti ploto ant darbinio paviršiaus. Be to, tokie šviestuvai lengvai valdomi ir galite nukreipti juos pageidaujama kryptimi, apšviečiant tą plotą, kur labiausiai reikia ryškumo.

Dar vienas praktiškas pasirinkimas – kabinti sieninius šviestuvus virš naktinių stalelių prie lovos miegamajame. Atlaisvinę stalelio ar spintelės paviršių, galėsite ten pastatyti žadintuvą, pasidėti mėgstamą knygą ar stiklinę vandens. Sieniniai šviestuvai veidrodžio šonuose vonios kambaryje ar miegamajame prie kosmetinio stalelio suteiks papildomo ryškumo ir užtikrins, kad tinkamai nusiskustumėte, kruopščiai pasidažytumėte ar atliktumėte kitas grožio bei higienos procedūras. Tokiu būdu išvengiama nereikalingų šešėlių ant veido, kuriuos meta iš viršaus sklindanti šviesa.

Sieniniai šviestuvai taip pat puikiai pritaikomi ir lauko erdvėse. Jie padės sukurti ramią, atpalaiduojančią atmosferą ir leis mėgautis ilgais vasaros vakarais ant supamosios kėdės balkone ar verandoje klausant paukščių, žiogų ar tiesiog ramiai šnekučiuojantis su artimaisiais. Taip pat sieninis šviestuvas gali praversti ir prie lauko durų – jis užtikrins matomumą, kai reikia atsirakinti duris ar peržengti slenkstį, jei grįžtat tamsiu paros metu. Tai gali pasitarnauti ir siekiant saugumo – gerai apšviestų teritorijų įprastai vengia nedorų kėslų turintys asmenys.

Sieniniai šviestuvai dažnai naudojami ir prie laiptų. Šviestuvai šalia laiptų ir laiptų aikštelėsse gali padėti išvengti netikėtų traumų. Dėl saugumo dažniausiai rekomenduojama ant sienos prie laiptų montuoti keletą šviestuvų įvairiuose lygmenyse. Dažniausiai sieniniai šviestuvai montuojami akių lygyje, tačiau niekad neturėtų tiesiogiai spiginti į akis. Neteisingas aukštis ir akinanti lemputė gali pažeisti akis. Jie taip pat naudojami koridoriuose, tamsiuose kampuose, prie įėjimo į kambarį ar vonią. Rekomenduojama rinktis šviestuvus, kurie turi reguliuojamo intensyvumo funkciją. Taip galėsite laisviau laviruoti siekdami apšvietimo, kuris geriausiai atitiktų jūsų poreikius ir nuotaiką.

2. Tikslas – dekoratyvūs akcentai

Nors dažniausiai sieniniai šviestuvai naudojami gana praktiniams tikslams, jie taip pat gali būti puikus įrankis siekiant ypatingiau apšviesti architektūros niuansus, nišas, meno kūrinius, paveikslusar kitas interjero detales jūsų namuose. Šviestuvai su įdomios, netradicinės formos spalvoto stiklo gaubtu gali suteikti netikėtą spalvinį akcentą minimalistiniam interjerui. Toks apšvietimas sukurs šešėlių žaismą baltoje ar pastelinių atspalvių šviesioje sienoje – patrauks dėmesį ir taps netikėtų judančiu dekoro elementu.

2. Bendrasis apšvietimas

Nors dažniausiai šviestuvai yra papildomo apšvietimo šaltinis, kartais jie gali atlikti ir pagrindinę rolę apšviečiant konkrečią erdvę. Dažniausiai tokio apšvietimo pakanka nedidelėms patalpoms, kur nereikia itin ryškios šviesos – laiptinėms žemoms lubomis, koridoriams, palėpėms, pagalbinėms patalpoms, sandėliukams ir panašioms mažo ploto erdvėms. Tokiu atveju puikus pasirinkimas pusiau skaidraus stiklo sieniniai šviestuvai su galingesnėmis elektros lemputėmis, kurie sukurs pakankamai šviesos bendram matomumui.

Norint apšviesti ilgą koridoriaus erdvę, rekomenduojama išdėstyti šviestuvus 1.8 – 2,4 m atstumu ir kabinti maždaug 1,5 m nuo grindų.

Sieninių šviestuvų rūšys

Renkantis sieninius šviestuvus savo būstui, svarbu apgalvoti ir praktinius, ir estetinius apšvietimo aspektus. Gamintojai siūlo įvairiausių tipų sieninių šviestuvų. Prieš įsigydami, atsakykite sau į klausimą, koks jūsų tikslas – norite sukurti nuotaiką, naudoti lempą skaitymui, išryškinti meno kūrinį ar tiesiog reikia daugiau šviesos koridoriuje. Pagal tvirtinimo būdą sieniniai šviestuvai skirstomi į paviršinius, įleidžiamus ir kryptinius. Taip pat sieniniai šviestuvai skiriasi savo formomis ir paskirtimi.

Žvakidžių tipo (angl. Sconces)

Tai sieninių šviestuvų tipas su vienu laikikliu, kuris jungia tvirtinimo elementą prie sienos su lempute, kurią supa stiklinis, medžiaginis arba porcelianinis gaubtas. Šio tipo šviestuvai dažniausiai naudojami funkciniam apšvietimui, kartais pritaikomi bendrajam apšvietimui, priklausomai nuo skleidžiamos šviesos krypties ir stiprumo.

Kai kurie šios rūšies šviestuvai šviesą skleidžia į viršų – tai paranku norint akcentuoti konkrečius interjero elementus bei kurti nuotaiką namuose. Dauguma šviestuvų šviesą nukreipia žemyn, apšviesdami sieną po savimi ir grindis ar darbinį paviršių – jie yra praktiškesni.

Išties žvakidės buvo sukurtos kaip žvakių laikikliai, vėliau naudotos aliejinėms ir dujinėms lempoms. Šiais laikais elektriniai žvakidžių tipo šviestuvai išsiskiria liepsnos formos lemputėmis ant ilgo, augalo stiebą primenančio laikiklio.

Toršerų tipo

Toršerai taip pat montuojami prie sienos, tačiau skirtingai nei žvakidžių tipo šviestuvai, šviesos šaltinis yra arčiau sienos, o gaubtas nukreiptas į viršų, tad šviesa sklinda į lubas ir sienos viršų, o ne į grindis. Į viršų kylanti šviesa puikiai tinka norint sukurti ypatingą nuotaiką ir jaukią atmosferą.

Žibintų tipo

Žibintų formos sieniniai šviestuvai dažniausiai naudojami lauke. Jie puikiai tinka balkonams, verandoms, suteikia svetingumo, elegancijos ir romantiškumo. Pritvirtinus prie pagrindinio įėjimo, jie puikiai atlieka dvi funkcijas – apšviečia įėjimą ir užtikrina saugumą.

Reguliuojami šviestuvai

Šio tipo šviestuvų išskirtinis bruožas – ilgas, reguliuojamas, siūbuojantis laikiklis, kuris leidžia nukreipti šviesą ten, kur reikalinga. Reguliuojami šviestuvai padeda sutaupyti vietos ir atlaisvinti darbinį paviršių kitiems svarbiems dalykams, reikalingiems užduočiai atlikti. Šie šviestuvai dažnai naudojami darbo zonoms, skaitymo kampeliams, rankdarbių erdvei ar dirbtuvėms.

Vonios kambario šviestuvai

Šie šviestuvai tinka vonios kambariams, dažniausiai tvirtinami veidrodžio šonuose ir suteikia aiškų apšvietimą, be papildomų atspalvių bei šešėlių, kuriuos meta lubiniai šviestuvai. Taip pat šie šviestuvai yra atsparūs drėgmei – tai ypatingai svarbu vonios kambaryje, kur nuolat šlapia ir pilna garų.

Sieninių šviestuvų integravimas į namų interjerą

Norint užtikrinti tinkamą namų apšvietimą, kuris džiugintų visus šeimos narius, atitiktų praktinius ir emocinius poreikius, svarbu atsižvelgti ne tik į funkcionalumą, bet ir į estetiką, taip pat veikia ir psichologinis faktorius. Apšvietimas vienas esminių interjero elementų, kuris gali atskleisti namų grožį, sukurti išbaigtumo jausmą ir puikią atmosferą arba viską sugadinti. Tad sieninių šviestuvų pasirinkimas gali būti gana sudėtingas procesas. Reikia apsvarstyti daugybė veiksnių: dydį, stilių, spalvą, medžiagiškumą, tikslą, pritaikymą ir t.t. Ir visa tai turi derėti su likusiu interjeru, stiliumi, erdve.

Prieš pasirinkdami apšvietimo sprendimus, įvertinkite patalpų dydį. Didelis žvakidės tipo sieninis šviestuvas siaurame koridoriuje gali atrodyti juokingai ar net trukdyti praeiti. Tad įvertinti visus matmenis būtina, norint nepadaryti klaidos ir gyventi patogiai bei gražiai. Pagalvokite ir kiek šviesos konkrečioje patalpoje jums iš tikrųjų reikės. Turėkite omeny, kad didesnis šviestuvas nebūtinai suteiks daugiau šviesos. Tai lemia ir kiti veiksniai: lemputės galingumas, gaubto medžiagos, jų pralaidumas, šviestuvo forma, kryptis ir pan. Pavyzdžiui, rutulio formos šviestuvas iš pusiau skaidraus stiklo ar kitas atviresnis ir pralaidesnis šviestuvas suteiks daugiau bendrosios šviesos. Pailgų formų šviestuvai siaurais galais skleis labiau sutelktą šviesą, kuri tiks funkciniam apšvietimui.

Kabinimo vietą apibrėžia apšvietimo tikslas. Siekiant dermės ir balanso, svarbu sieninius šviestuvus derinti su pakabinamais – rinktis panašias formas, spalvas, detales, medžiagas. Jei jūsų namuose vyrauja klasikinis stilius, rinkitės neutralesnius, metalinėmis detalėmis puoštus šviestuvus su baltu ar dramblio kaulo atspalvio stiklo gaubtu. Jei esate Viktorijos laikų stiliaus gerbėjas, rinkitės panašaus stiliaus šviestuvus su nepermatomo stiklo gaubtu, nukreiptu aukštyn, dekoratyviu metalo apdirbimu ir plonesniais metaliniais laikikliais. Tačiau turėkit omeny, kad ornamentais ir detalėmis gausiai išpuošti šviestuvai daugeliu atveju bus brangesni ir pareikalaus daugiau laiko priežiūrai ir valymui.

Jei pasitikite savimi, savo skoniu ir mėgstate eksperimentuoti, galite maišyti skirtingus stilius, spalvas ir sukurti namuose ypatingą dvasią, suteikti išskirtinių bruožų, kurie charakteringi tik jums. Vadovaukitės ne tik ekspertų patarimais, bet ir išreikškite save. Tinkamai parinkti sieniniai šviestuvai skleidžiantys tiek išsklaidytą, tiek koncentruotą šviesą (pagal poreikį ir funkcines zonas), interjerui suteikia rafinuotumo bei elegancijos.

Daugiau informacijos: www.ziburys.com

343