Vengrijos dizainas – ne tik „Ikarus“ autobusai

Rugsėjo 4 d. 16 val. Dailininkų sąjungos galerijoje Vokiečių g. 2, Vilniuje, atidaroma geriausio praėjusių metų Vengrijos dizaino paroda. 200 kvadratinių metrų plote bus eksponuojami nacionalinio Vengrijos dizaino prizo nugalėtojai – nuo vėjo turbinų iki juvelyrikos, nuo inovatyvių transporto priemonių iki medicinos, nuo grafikos iki medicinos įrangos.

Paroda yra nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ Europos menų mokyklos projekto „Dizainas visiems“ dalis.

Parodą atidarys Rolandas Kvietkauskas, VšĮ „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ direktorius, ir Judit Várhelyi, Vengrijos dizaino tarybos direktorė. Sveikinimo kalbą sakys Péter Noszkó-Horváth, Vengrijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje.

„Lietuvoje niekada Vengrijos dizainas dar nebuvo pristatytas. Ši paroda - tai unikali ir negreitai pasikartosianti galimybė pamatyti visą Vengrijos dizaino spektrą. Tikiuosi, kad ji atliks ir edukacinį vadimenį – sugriaus visuomenės stereotipus apie Vengrijos dizainą, kuris apsiriboja „Ikarus“ autobusais“, - teigia projekto „Dizainas visiems“ kordinatorius Marius Dirgėla.

Vengrijos nacionalinis dizaino konkursas pirmą kartą paskelbtas 1977-aisiais. Per šiuos tris dešimtmečius pasikeitė politinė sistema, o tai pakeitė ir pramonę, ir dizainerio profesiją. Dauguma įmonių yra mažos ir dažnai veikia specializuotose, nišinėse rinkose. Vengrijos, kažkada buvusios Habsburgų imperijos dalies, amatų, taikomosios dailės ir architektūros

tradicijos yra dažnai bendros su kaimyninėmis šalimis. Amatai – tekstilė, juvelyrika, stiklas ir porcelianas – labai išvystyti visame regione.

Šiandien Vengrijos dizaino konkurso prizas yra prestižiškiausias Vengrijos dizaino profesinis apdovanojimas. Iš daugiau kaip 250 projektų, pateiktų kasmet skelbiamam konkursui, ekspertų žiuri išrenka šešis geriausius keturiose – produkto, vizualinės komunikacijos, koncepcijų ir studentiškų projektų – kategorijose. Konkurso nugalėtojai smarkiai populiarinami per parodas, renginius ir žiniasklaidą, siekiant parodyti, kad dizainas suteikia žymią pridėtinę vertę gaminiams ir paslaugoms, ir tuo atkreipti potencialių klientų dėmesį.

Konkursą administruoja Vengrijos dizaino taryba – vyriausybės patariamoji institucija, kuri skatina gero dizaino atsiradimą ir pristato Vengriją tarptautiniu mastu.

2009-aisiais, Vilniaus – Europos kultūros sostinės metais, projekto „Dizainas visiems“ dėka – Vilniuje jau įvyko danų, austrų, latvių ir estų dizainų parodos. Iki metų pabaigos visuomenei ir dizaino specialistams bus pristatyti vengrų ir prancūzų geriausi dizaino darbai.

Daugiau informacijos:

Projekto „Dizainas visiems“ koordinatorius

Marius Dirgėla

tel.:868719158

dirgela@dizainoforumas.lt

www.mft.org.hu