Kai trūksta vietos – išeitis yra

 

Transformuojami stalai atsirado dėl noro kuo efektyviau panaudoti namų erdvę. Šiais laikais patalpa turi atlikti daugiau nei vieną funkciją. Neretai virtuvė jungiama su valgomojo zona, o ši – su gyvenamuoju kambariu, darbo vieta arba net miegamuoju. Transformuojami baldai – tai lyg stebuklinga lazdelė, leidžianti lengvai keisti patalpos paskirtį. Jie tapo beveik nepamainomi. Pakeitus dydį ir net aukštį, tas pats baldas gali virsti rašomuoju, valgomuoju ar dideliu svečių stalu.

 


Didmiesčiuose vis populiarėjant butams su bendromis erdvėmis, kuriuose svarbus kiekvienas kvadratinis metras, transformuojami baldai vaidina vis svarbesnį vaidmenį. Daugumai atrodo, kad tokie baldai – šiuolaikinės rinkos išradimas, tačiau šio tipo stalai buvo naudojami būstuose jau XVI a.

Gyvendamas ankštame bute dažnas susiduria su dilema, ką pirkti: pietų stalą, darbastalį ar kavos staliuką. Nes viskas tikrai netilps.

Esminė daugiafunkcių baldų savybė – galimybė juos pritaikyti skirtingose situacijose. Moduliniai, perkonfigūruojami elementai dizaineriui suteikia laisvę projektuojant būsto baldų išdėstymą ir dekorą. Neretai pagalvojame, kiek funkcijų gali atlikti vienas elegantiškas ir subtilus nedidelis baldas? Norime daikto, kuris vienu metu tarnautų kaip darbastalis, pietų stalas ir knygų lentyna. Viena populiariausių „transformerių“ rūšių – pietų stalai, transformuojami į didžiulius svečių stalus. Jie gali būti įvairiausių formų: stačiakampiai, apvalūs, su metalinėmis ar medinėmis kojomis. Yra daugybė stalviršių bei kojų medžiagų variantų. Tokių žinomų baldų gamintojų  kaip „Team7“ (Austrija) ir „Skovby“ (Danija) stalai transformeriai taupo namų erdvę ir atlieka kelių baldų funkcijas. Šių firmų baldai gaminami pagal patentuotas technologijas yra lengvai transformuojami keičiant jų dydį ar aukštį. Įprasto dydžio stalas be vargo gali virsti ilgu šventiniu stalu, kuris sutalpins net 20 draugų ar šeimos narių. Nepriklausomai nuo formos stalų veikimo principas panašus, skiriasi tik mechanizmas:  elektrinis veikia paspaudus mygtuką, o mechaninis valdomas rankenėle.

 

 

Vienu judesiu – iš pietų į svečių stalą 

 

Austrų gamintojai „Team7“ siūlo išties įdomių lengvai transformuojamų valgomųjų stalų modelių. Kasdien jie gali tarnauti kaip šeimos valgomieji ar darbastaliai, o užsukus svečiams juos paprasta padidinti dvigubai. FLAYE modelis patrauklus tuo, kad, traukiant vieną stalo galą, jis sinchronizuotai pailgėja iš abiejų pusių nuo 60 cm iki 120 cm. Jame įmontuotas aliuminis mechanizmas veikia teleskopo išskleidimo principu. Vienu rankos judesiu per kelias sekundes galite sukurti 4 papildomas vietas prie pietų stalo. Prie jo gali pietauti 12–15 asmenų. Išties įspūdinga.

 

„Team7“ gamintojo stalas FLAYE

 

Nedidelis apvalus GIRADO modelio kavos stalelis nesukels problemų, jei pas jus netikėtai užsuks svečių: vos keliais lengvais judesiais jį galite transformuoti į prailginto ovalo formos stalą ir sukurti nuo 50 iki 100 cm papildomos vietos.

 

Stalas GIRARDO


Transformuojamuose danų bendrovės „Skovby“ valgomojo staluose dera funkcionalumas ir skandinaviška estetika. Šie stalai su unikalia patentuota technologija gaminami nuo 1933 metų. Galimi variantai – žvaigždės formos principu besiskleidžiantis stalas,  dedamos papildomos medžio plokštės ar dvi pakeliamios plokštės.

 

 

„Skovby“ valgomojo stalai


Stalas-konsolė

Visos šeimos turėjo stalą-knygą, po kuriuo vaikai slėpdavosi žaisdami slėpynių. Šiais laikais juos pakeitė estetiškas stalas-konsolė, kuris prireikus gali būti išskleidžiamas ir naudojamas šeimoms pietums (prie jo telpa 6 asmenys), o taupant vietą jis gali stovėti palei sieną ir būti naudojamas kaip spintelė, nes stalas turi talpų, ištraukiamą stalčių.

Kalbant apie kainas, tokio tipo stalai nėra pigiausias variantas, tačiau reikia įvertinti tai, kad vietoje 2 ar 3 skirtingų baldų perkate tik vieną.

Daugelis žmonių, ypač gyvenančių nedideliuose butuose ar namuose, susiduria su galvosūkiu, kur susidėti kasdien naudojamus daiktus, susodinti draugus ar gimines. Argi nebūtų puiku, jei turėtumėte ne tik ilgaamžį, bet ir keliems tikslams tinkamą baldą? Daugiafunkciai baldai – geriausias sprendimas taupantiems ne tik erdvę, bet ir išlaidas. Stalai ir staliukai, komodos, darbo stalai, gali atlikti keletą funkcijų. Taip jūsų gyvenamoji erdvė neatrodys perkrauta, o kiekvienas daiktas turės savo vietą.

 

Žurnalas: „Centras“