Šviestuvai name — įspūdingo dydžio: tai suteikia patalpoms prabangos, iškilmingumo. Visose erdvėse taip pat įrengti ir neutralūs šviestuvai, naudojami visam būstui apšviesti.

Šviestuvas: www.interjerai.lt / Grindys: www.parketas.lt

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Parengė Žydrė Dargužytė.
Interjero autorė – Arūnė Bitinaitienė.
Nuotraukos – Algirdo Rutkausko.

Užduotis – renovuoti anksčiau statytą gyvenamąjį dviejų aukštų namą: sukurti šiltą ir jaukų klasikinio stiliaus interjerą keturių asmenų šeimai.

Gyvenamojo namo rekonstrukcija Kauno rajone architektei Arūnei Bitinaitienei tapo rimtu iššūkiu, mat ji stengėsi nesižvalgyti į jau esančius klasikinio stiliaus interjerus mūsų šalyje. Užsakovai – vidutinio amžiaus pora – norėjo patogaus ir jaukaus būsto, kuriame galėtų komfortiškai gyventi patys ir jų du paaugliai vaikai. Taigi, buvo nuspręsta imtis darbų prieš penkiolika metų jų pačių statytame name: reikėjo perplanuoti erdves taip, kad atsirastų vietos atskiram ir erdviam valgomajam kambariui pirmame aukšte ir dar vienam vaikų miegamajam kambariui antrame aukšte. Pirmas aukštas: iš tambūro patenkama į pusiau atvirą virtuvės-valgomojo- svetainės erdvę: siena skiria tik virtuvę nuo svetainės. Vizualiai svetainės ir valgomojo erdves skiria dvipusis židinys. Buvo pasirinktas gana įdomus židinio sprendimas, kai ugniakuras matomas ir iš svetainės, ir iš valgomojo pusės. Židinio apdaila – tamsus akmuo (tokios pat spalvos kaip ir virtuvės darbastalio akmens) bei mediena. „Valgomojo erdvė atsirado senojo kabineto vietoje, kuriuo šeimininkai naudojosi gana retai.

Grindys – alyvuotos ąžuolo dvisluoksnės lentos. Įdomu tai, kad jos yra be šoninių briaunų kaip dabar įprasta. Toks buvo pačių šeimininkų pageidavimas. Spalva, panaši į „riešuto“ buvo specialiai gamintojų sukurta šiam projektui.

Virtuvė tapo labai jaukia namų ašimi, kurią mėgsta ir patys būsto šeiminkai, ir jų svečiai. Pasak interjero autorės, būtent dėl šios vietos projektojant teko daugiausia draugiškai pasiginčyti.
Virtuvės sala: www.revalbaldai.lt

Naujajame valgomajame atsirado vietos išskleidžiamam pagal specialų užsakymą pagamintam stalui, taip pat prie sienos įrengta talpi klasikinė indauja“, – pasakoja A. Bitinaitienė. Pasak interjero kūrėjos, kadangi šeimininkai dažnai gamina maistą namie, projektuojant virtuvei buvo skiriama ypač daug dėmesio: stengiamasi, kad joje taptų kuo patogiau ruošti maistą: atsirastų kuo daugiau vietos darbastaliui. Šalia kiekvienos gaminimo zonos atsirado po plautuvę. „Tad naujai perplanuotoje virtuvėje be L formos virtuvės, kuri buvo ir anksčiau, suprojektuota 200x125 cm dydžio virtuvės sala. Viena (pagrindinė) plautuvė sprojektuota prie lango, kita – mažesnioji – virtuvės saloje. Iškėlus plautuvę prie lango viryklė likusi prie kitos sienos tapo centrine ašimi, simetriškai įrėminta iš abiejų pusių talpiomis spintomis bei paslėptu už durelių įmontuojamu šaldytuvu“, – detalizuoja architektė. Priešingoje pusėje, buvusioje sieninėje nišoje, suprojektuota nauja pusiau atvira indauja, kuri talpina kai kuriuos kasdieninio naudojimo indus. Virtuvės sala patogi ne tik gaminant maistą: įrengus prie jos keturias sėdimas vietas šeimininkams tapo patogu ir papusryčiauti, ir pavakaroti su draugais prie vyno taurės. Sveitainė, iškėlus iš jos valgomąjį, tapo dviejų zonų: viena televizoriui žiūrėti, kita – laikui prie židinio. Antras aukštas: iki tol buvęs labai didelio ploto ir dėl to nejaukus tėvų miegamasis šiek tiek sumažintas įrengus naują drabužinę. O naujas sūnaus miegamasis įrengtas vietoje sanitarinio mazgo (senasis iškeltas į buvusios drabužinės vietą. Naujasis sanitarinis mazgas talpina didelią vonią, taip pat atvirą dušą, kuris paslėptas už sienutės – ant kurio sumontuotas praustuvas (taip patalpa tapo galima pasinaudoti dviese, privačiai, niekam netrukdant). Iki tol buvęs labai didelio ploto vaikų kambarys, kuriuo vaikai dalijosi dviese, šiek tiek pamažintas įrengus jame naują drabužinę.

Daug dėmesio visame būste skirta baldų dizainui. „Norėjosi matyti ne „saldžius“, pavyzdžiui, specialiai pasendintus baldus, kaip dažniausiai galima pamatyti lietuvių klasikinio stiliaus interjeruose, bet daug tikresnį vaizdą – kone anglišką klasiką. Tai tapo tikru iššūkiu, nes Lietuvoje esančiose parduotuvėse tokių baldų sunkoka rasti, tad teko beveik visus kietuosius baldus gaminti pagal užsakymą pas lietuvių baldininkus“, – patirtimi dalijasi A. Bitinaitienė. Interjere dominuoja ramios, pilkšvai rusvos spalvos. Svetainė bei valgomasis šiek tiek pagyvintas atsikartojančia baldų audiniuose mėlyna spalva. „Aš dažnai mėgstų rinktis ramius atspalvius sienoms, nes tai tampa labai patogiu fonu eksponuoti kitoms interjero detalėms, tokioms kaip ryškesni baldai (aut. pastaba – svetainėje bei valgomąjame galima matyti mėlyno audinio minkštuosius baldus), ar ryškesni paveikslai, kuriuos paprasta keisti pagal nuotaiką“, – kalba interjero dizainerė.

Apšvietimui taip pat skirta nemažai laiko – beveik visi švietuvai naujai rekonstruotame name yra nikelio apdailos (aut. pastaba – balto metalo), o tai pasikartoja kitose interjero detalėse, pavyzdžiui, baldų rankenėlėse, balduose... Toks sprendimas pasirinktas neatsitiktinai – norėjosi šiek tiek modernumo, netikėtumo įspūdžio, nes dažniausiai visi klasikiniame interjere pripratę matyti bronzą arba auksą.

Pagrindiniai dekoro elementai interjere – šviestuvai, paveikslai. Šeimininkai ateityje jų planuoja įsigyti daugiau, tad sienos parinktos būtent tokios ramios spalvos kaip fonas jiems.
Tapetai: www.retroforma.lt

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“