Moderniuose namuose kūrybiški objektai gali ne tik išdidžiai kabėti ant sienų ar stovėti ant pjedestalų, bet ir tapti erdvės akcentu gulėdami tiesiog... ant grindų. Modernaus meno įkvėpti Thibault Van Renne kilimai – investicija, kurią galima perduoti iš kartos į kartą. Pateikiame septynias svarbiausias priežastis, kurios kuria šių haute couture kilimų išliekamąją vertę.

Thibault Van Renneas – legendinių kilimų kūrėjas

Iš Belgijos kilęs Thibault Van Renne’as į Artimuosius Rytus keliaudavo jau ankstyvoje vaikystėje. Jo tėvas, kilimų prekiautojas, išmokė sūnų unikalių dalykų. Užaugęs, bet vis dar įkvėptas šio amato, 2006 m. Thibault pradėjo gaminti prabangius savo vardo kilimus. Netrukus jis sukėlė revoliuciją šioje rinkoje – nepakartojami raštai, spalvos ir tūkstančius metų menanti technika tapo tiltu tarp praeities ir dabarties, tarp tradicijų ir šiuolaikinių technologijų, tarp amato ir meno.

Rankų darbas

„Norėjau kurti geriausius ir autentiškiausius kilimus, o tam reikėjo nerti gilyn į istoriją“, – sako Thibault Van Renne’as. Seniausias pasaulio kilimas – Pazyryk – rastas Sibiro glūdumoje, Altajaus kalnų regione, o jo audimo technika atkeliavo iš Persijos: „Tad šiandien ir mūsų kilimai gaminami rankomis pagal seniausias persų tradicijas.“ Rankomis iškaršti, suverpti siūlai dažomi ir rišami mazgas po mazgo, kol iki menkiausios smulkmenos ištobulinamas kilimo raštas.

Mazgai

Keletas rišėjų dirba vienas šalia kito, sekdami ant milimetrinio popieriaus nupieštą schemą. Kiekvienas schemos kvadratėlis reiškia vieną mazgą. Taigi kuo daugiau mazgų, tuo detalesnis vaizdas perteikiamas. Galiausiai kiekvienas mazgas užtvirtinamas skirtingai įtempiant. Dėl to rankų darbo kilimai kur kas tvaresni nei išausti mašinomis.

Trukmė

Kilimų mazgų rišimas – daug kruopštumo ir kantrybės reikalaujantis amatas. Vidutiniškai patyręs kilimų rišėjas gali surišti apie 10 000 persiškų mazgų per dieną. Tačiau, turint omenyje, kad Thibault Van Renne kilimai turi nuo 129 600 iki 518 400 mazgų 1 m2, jų gamyba, priklausomai nuo dizaino, užtrunka iki 6–8 mėnesių. Mažesniųjų – 3–4 mėnesius.

Tik iš natūralių medžiagų

Medžiagos, iš kurių kuriami Thibault Van Renne kilimai, sudaro didelę dalį jų vertės. Šis prekės ženklas savo kilimų gamybai naudoja tik pačią geriausią vilną – tvirtą, bet minkštą, blizgią, atsparią aplinkos poveikiui. Tokia Kašmyro ožkų vilna – pati brangiausia vilnos rūšis.

Thibault Van Renne kilimai rišami iš Džaipure bei Naujojoje Zelandijoje auginamų avių vilnos. Šio prabangaus dueto rezultatas – švelnus ir itin elastingas kilimo paviršius, nuo kurio net ir po ilgo laiko patraukus sunkius baldus nelieka žymių.

AR ŽINOJOTE, KAD iš 952 avių veislių tik kelios rūšys atitinka kilimų gamybai naudojamos vilnos kokybei keliamus reikalavimus. Pagrindiniai vilnos kokybę lemiantys veiksniai: speciali dieta avims, gyvenimo sąlygos joms optimaliame klimate ir aukštyje. Papildomi svarbūs veiksniai yra gyvūnų amžius ir metinis kirpimo laikas.

AR ŽINOJOTE, KAD šilke esantis sericinas, t.y. šilko klijai, – turi gydomąjį poveikį sudirgusiai ir alergiškai odai. Šis mikroorganizmams itin atsparus audinys įtinka net ir aukščiausius higienos reikalavimus keliantiems klientams. Kadangi vilna nekaupia nešvarumų bei dulkių, nesudaro sąlygų dulkių erkėms veistis.

Savo kuriamiems kilimams T. Van Renne’as naudoja ir aukščiausios kokybės šilką, išgautą iš vidinės šilkverpio kokono dalies. Beje, ne tik siūlai, bet ir jiems naudojami dažai yra visiškai natūralūs – juos iš skirtingų augalų mišinių ruošia patys Thibault Van Renne kilimų rišėjai.

Pritaikytas specialiai jums

Rankomis, iš natūralių medžiagų gaminamų kilimų vertę padidina galimybė sukurti savo kilimą. Thibault Van Renne klientas gali išsirinkti kilimo raštą, dydį, spalvų gamą pagal savo norus ir finansines galimybes. Tai leidžia šių dienų Thibault Van Renne kuriamai kokybei būti prieinamai plačiam ratui: tiek vidutines, tiek aukštas pajamas gaunantiems žmonėms.

Vienetiniai

Kiekvienas šio prekės ženklo kilimas yra kolekcinis, net jeigu jis kuriamas ne pagal specialų užsakymą. Netolygus vilnos ir šilko pluoštų storis, skirtingas mazgų skaičius, nevienodas mazgų įtempimas ir natūralių dažų poveikis – netgi tas pats kilimas gali atrodyti vietomis ryškesnis ar blankesnis, kas daro šiuos dirbinius unikalius.

Ateinančioms kartoms

Thibault Van Renne įmonės haute couture kilimai jau tampa iš kartos į kartą perduodama vertybe. Šie kokybiškai ir patikimai nudažyti bei surišti kilimai savo išvaizdos nepakeis mažiausiai 50 metų, o tarnaus apie šimtmetį ir ilgiau. Jie, kaip ir meno kūriniai, su laiku tampa tik vertingesni.

Jau ir Lietuvoje

Didžioji dalis kolekcinių kilimų jau prieinama ir Lietuvoje – pernai sostinės širdyje, Gedimino pr. 47, verslininkas Tomas Tekorius atidarė Thibault Van Renne galeriją. Tai yra viena iš penkių šio prekės ženklo galerijų pasaulyje: 2 kilimų salonai Maskvoje, 1 – Vilniuje, 1 – Londone ir 1 – Belgijoje. Taip pat artimiausioje ateityje planuojama atidaryti dar kelias erdves.

Juose svečiai, užsidėję virtualiosios realybės akinius, gali nusikelti į Indijos regioną, kuriame gaminami šio europietiško prekės ženklo kilimai. O jeigu šis procesas jums jau aiškus ir jus domina konkretus kūrinys, pradžioje jį galima pasiimti iš salono ir pasižiūrėti, kaip jis įsilieja į norimą aplinką.

Skirtingos kilimo užbaigimo technikos


Rankinis raižymas. Šiuo metodu išdžiovinto kilimo plaukas sutrumpinamas iki reikiamo ilgio, paskui vilna iškarpoma specialiomis žirklėmis, paliekant iškilusį šilkinį kilimo ornamentą. Gaminiui suteikiamas 3D efektas.

Nusmėlinimas. Tai – procesas, kurio metu esant aukštam slėgiui kilimas tolygiai šlifuojamas smėlio srove. Šiuo būdu apdorotas pluoštas nėra pažeidžiamas, bet suteikia unikalų sendinto kilimo efektą.

Ėsdinimas. Naudojant šią techniką ant kilimo pilama specialaus serumo, kuris išėsdina vilną, o šilkas lieka nepakitęs. Šis procesas Thibault Van Renne kilimams suteikia išskirtinį dizainą.

Kilimai prižiūrimi specialiomis valymo priemonėmis: https://maintenance.thibaultvanrenne.com/

Žurnalas „Centras“