Architektas: Laurynas Avyžius (Nebrau)
Realizacija: 2018 m.

Nuotraukų autorius: Norbert Tukaj

Juodas namas pastatytas Nevėžio upės rytiniame šlaite, miško apsuptyje. Teritorija ribojama medžių masyvo, šlaito ir kaimyninio namo tūrio. Netradicinės formos sklypas padiktavo dinamišką ir įstrižinę pastato formą ir funkcinę struktūrą. Laikantis tokios pačios logikos, suformuota neatsiejama namo dalis – gerovės elementai. Tai – tvenkinys, lieptas ir želdynai. Pastato architektūra aiškiai orientuota į darną su aplinką, natūralumą ir ramybę.


Siaura, link miško platėjanti sklypo konfigūracija suformavo du pagrindinius – gyvenamąjį ir poilsio – korpusus. Forma prasideda ties įvažiavimu į garažą kaip vientisas elementas, vėliau, reaguodama į sklypą, pasidalina į du tūrius, viduryje sukurdama privačią erdvę terasai su išėjimu į vidinį kiemą.

Pastatas vieno aukšto. Šeimininkų poreikiai paprasti, todėl viskas logiškai išdėliota dviejuose tūriuose. Tačiau pradėkime nuo įėjimo. Į teritoriją patenkame siaurąja sklypo dalimi. Čia įeiname per centre esančias duris arba įvažiuojame į vienvietį garažą. Abiem atvejais atsiduriame hole, iš kurio veda tiesus kelias į darbo zoną su vaizdu į kiemo erdvę. Pasukę į dešinę, atsirandame bendrojoje erdvėje. Čia patogiai nišoje įleista virtuvė su salele ir pusbariu. Šalia jos įrengtas atskiras produktų saugojimo sandėliukas. Už salelės yra atskira vieta valgomajam stalui. Už jų įkurdinta svetainės zona su stikline vitrina, iš kurios atsiveria vaizdai į kieme tyvuliuojantį tvenkinį. Hole, pasukę į kairę, siauru ilgu koridoriumi patenkame į privačią šeimininkų poilsio erdvę. Čia suprojektuotas pagrindinis miegamasis, vonios kambarys ir svečių kambarys. Viskas sujungta erdviu ir šviesiu koridoriumi su vitrininiais langais į sklypo pakraštyje žaliuojančias tujas. Prie įėjimo strategiškai įkomponuota katilinė ir atskiras sanitarinis mazgas.

Eksterjere naudojama viena išraiškinga ir pastato pavadinimą įteisinanti medžiaga – juodo medžio dailylentės. Tvarkingu vertikaliu skaidymu dengtas fasadas kuria solidaus ir uždaro objekto įvaizdį. Kita vertus, objektas labai tikslingai atsiveria miško panoramai, vidiniam kiemui ir augalijai. Terasai ir lieptui suformuoti naudojamos šviesios medienos lentos. Natūralumui ir sklandžiam perėjimui iš civilizuotos aplinkos į ramią gamtą sukurti naudojami akmens rieduliai.

Namo interjerui tradiciškai pasirinkta šviesaus medžio grindų apdaila ir baltos švarios sienos. Orientuojant pastatą į miško panoramą, tokia nuosaiki interjero strategija akomponuoja išraiškingiems natūralios gamtos vaizdams. Bendra atmosfera – natūrali ir harmoninga. Atsitvėręs nuo triukšmingos aplinkos, objektas kuria savyje meditatyvią oazę, kurioje gali pasijusti ramus ir laisvas nuo miesto šurmulio.

Juodas namas – tai racionali kompozicija, solidus fasadas ir orientacija į gamtinį kontekstą. Tapę pagrindiniais šios architektūrinės formulės dėmenimis, šie elementai kuria jaukumą ir programuoja darnų ir harmoningą gyvenimo būdą.

Nuotraukų galerija:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2019-06-25