Vieta: Roterdamas, Nyderlandai
Architektai: studija „De Zwarte Hond“
Fotografijų autoriai: „De Zwarte Hond“, Scagliola Brakkee, Jacques Tillma

Nyderlanduose ir Vokietijoje dirbanti architektūros agentūra „De Zwarte Hond“ Roterdame naujose tvariose patalpose pristatė projektą „Alliander Westpoort“, skirtą trims „Alliander“ įmonėms: tinklo operatoriui „Liander“, integruotų energijos sprendimų teikėjui „Kenter“ ir technikos specialistams „Qirion“. Tai septyniems šimtams darbuotojų pritaikytas lanksčios žiedinės struktūros, medinės konstrukcijos ansamblis. Iš viso 21 000 m² plotą apimantį kompleksą sudaro: biurų pastatas, dirbtuvės, sandėliai, bandymų patalpos, edukaciniai ir parkavimo pastatai bei šiluminės energijos saugykla.

Šiuolaikinės pramoninės architektūros objekte sukurta žmogui sveika aplinka. Projektavimo ir statybų metu daug dėmesio buvo skiriama sąnaudų mažinimui ir pakartotiniam medžiagų naudojimui – taip norėta prisidėti prie žiedinės ekonomikos. Pastatas saugo net 3,435 m² saulės baterijų, todėl energijos atžvilgiu jis – neutralus. O dėl medinės konstrukcijos šis statinys jau sukaupė virš 560 tonų anglies dioksido. Ekologiška pastato struktūra leido išnaudoti lanksčios architektūrinės konstrukcijos principus. Jo parkavimo erdvės turi atskiriamą dalį, kuri leidžia praplėsti arba sumažinti patalpas.

Svarbi ansamblio detalė, kurianti draugišką ir jaukią aplinką, – erdvus atriumas su mediniais laiptais. Tai – pagrindinis architektūros akcentas. Plati atvira erdvė kuria bendrauti kviečiančią atmosferą. Skirtingose pastato pusėse aukštus jungiantys „klajojantys laiptai“ skatina trumpus susitikimus su kolegomis. Jie sukuria keletą skirtingų ir įdomių maršrutų tarp biurų patalpų.

Biurų komplekso kraštovaizdžio planas pritaikytas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. „Alliander Westpoort“ projektas prisideda prie gamtos saugojimo ir skatina biologinę įvairovę. Pastato stogai ir visa aplinkinė sklypo teritorija yra apželdinta. Augalams laistyti naudojamas vietoje kaupiamas lietaus vanduo. Kadangi net 30 proc. fasado – žalias, jame puikios sąlygos vabzdžiams, paukščiams, varliagyviams ir smulkiems žinduoliams veistis bei daugintis. O statinio ilgaamžiškumą užtikrina fasadų gamybai panaudotas oro sąlygoms atsparus „Corten“ plienas.

109