JUNG nuotraukos

Vakarų Vokietijoje, nedideliame Šalksmiūlė (vok. Schalksmühle) miestelyje, stovi dar 1928 metais pastatyta Albrechto Jungo vila. Šis žmogus įkūrė žinomą Vokietijos elektrotechnikos prekės ženklą JUNG, kuris išliko iki šių dienų kaip šeimos valdomas verslas. Be jo indėlio į elektrotechnikos istoriją, šiuolaikiniai jungikliai, kištukiniai lizdai ir išmanieji namai atrodytų visai kitaip. Tad ši vila – tai ne tik įkūrėjo šeimos namai, bet ir ant tvirtų vertybių pagrindo pastatyto verslo istorijos metraštis. 

Kukli vilos pradžia, sukūrusi sėkmingą verslą

Vilos istorija prasidėjo gerokai prieš jos statybas. JUNG įmonės įkūrėjas Albrechtas Jungas pagrindus savo būsimai sėkmingai įmonei padėjo dar 1912 metais. Tada jis užpatentavo tuo metu inovatyvų naujo tipo šviesos jungiklį ir pradėjo masinę jo gamybą.  

Tuo laikotarpiu plataus masto elektrifikacija įgavo vis didėjantį pagreitį ir tokių jungiklių reikėjo vis daugiau. Todėl netrukus, 1919 metais, A. Jungas išplėtė gamyklą į senos mokyklos patalpas ir šalia jos buvusių šiltnamių teritoriją. 

Įmonei toliau sėkmingai augant, 1927–1928 metais, Schalksmühle’ėje pastatomas pirmasis JUNG gamyklos pastatas.  Pats Albrechtas Jungas ir jo šeima įsikūrė visai netoli naujos gamyklos – tais pačiais metais jie baigia savo vilos statybas. Iš čia JUNG šeima toliau sėkmingai vadovavo tolimesnei JUNG įmonės plėtrai. Bėgant laikui, vila ir gamykla keitėsi. Viloje užaugo kelios Jungų šeimos kartos, tačiau per daugelį metų joje buvo atliktos ir kelios rekonstrukcijos, pakeitimai ir papildymai, kurie šiek tiek pakeitė pirminį vilos identitetą. Po 2015 metų vila stovėjo tuščia ir nenaudojama, o jos tolesnė paskirtis buvo neaiški.

Šalia vilos Schalksmühle’ėje esanti gamykla veikia iki pat šių dienų. Ji išlieka kaip pagrindinė JUNG gamykla, kurioje toliau kuriami ir gaminami novatoriški sprendimai elektros instaliacijai ir išmaniesiems namams. Šiandien JUNG turi daugiau kaip 1700 darbuotojų, 21 dukterinę įmonę ir 80 atstovybių įvairiose pasaulio šalyse. Įmonė yra viena iš pirmaujančių vidutinio dydžio elektrotechnikos pramonės įmonių Vokietijoje, kurią vis dar valdo Jungų šeima.

Iš naujo atgimęs istorinis pastatas 

Vilos likimas buvo sprendžiamas nuo 2015 metų, Jungų šeimai palikus šį istorinį pastatą. 2019 metais priimtas sprendimas vilą atnaujinti ir išlaikyti ją ne tik kaip JUNG šeimos nuosavybę, bet ir kaip įmonės istorijos ir vertybių simbolį.

Siekiant modernizuoti Albrechto Jungo vilą ir išsaugoti jos paveldą, 2019 metais buvo paskelbtas tarptautinis architektūrinis konkursas. Jame dalyvavo 33 projektai iš Vokietijos, Šveicarijos, Nyderlandų, Austrijos ir Liuksemburgo architektų. Konkursą laimėjo architektų biuras „Nehse & Gerstein Architekten BDA“ – jis sužavėjo vertinimo komisiją gerai apgalvota pusiausvyra tarp praeities ir ateities.

Restauracija buvo baigta po penkerių metų, 2024-ųjų pavasarį. Šalia vilos dar buvo pastatytas ir naujas, modernus priestatas. Kontrastingas pastatų ansamblis kuria harmoningą sąjungą tarp tradicijų ir ateities vizijos bei perteikia esminę JUNG žinutę: sėkmingai ateičiai reikia istorinės atminties. Vila kartu su nauju priestatu dabar atliepia įvairius įmonės poreikius ir naudojama kaip patalpos biurams, renginiams bei gyvenimui.

2025 metais šis vilos renovacijos projektas Vokietijos dizaino apdovanojimuose („German Design Award“) pelnė nugalėtojo titulą kategorijoje „Excellent Architecture“. Apdovanojimą skyrusi komisija šį projektą apibūdino kaip labai sėkmingą istorinio paveldo ir modernaus dizaino sąjungą, kuri sukuria išskirtinę, įkvepiančią atmosferą. Šis apdovanojimas tik dar kartą įrodė, kad architektūros kalba galima iš naujo aktualizuoti ir perteikti nesenstančias vertybes – nes nauja yra neįmanoma be tvirto praeities pagrindo.  

Suderinti paveldą su technologijomis: misija įmanoma 

Modernizuojant ir restauruojant vilą, buvo siekiama sukurti ne tik patrauklią, modernią estetiką, bet ir funkcionalias erdves. Šiam tikslui pasiekti visoje viloje – tiek senajame pastate, tiek naujajame priestate – buvo integruota JUNG KNX išmaniųjų namų sistema. Ją naudojant, užtikrinamas pažangus klimato, vėdinimo, apšvietimo, apsaugos ir langų užsklandų valdymas.  

Tačiau būnant šioje viloje visai neatrodo, kad ji būtų išmani. Taip yra dėl to, kad išlaikant švarią ir neperkrautą interjero stilistiką buvo parinkti pažangūs išmaniųjų namų sistemos valdikliai. Todėl čia ant sienų nepamatysite perteklinių jungiklių, mygtukų ir kištukinių lizdų. Visas KNX sistemos funkcijas galima valdyti tiesiog iš vieno, kompaktiško JUNG LS TOUCH valdiklio.  

Kiti šios vilos interjero dizaino sprendimai taip pat apima labai smulkias detales. Švarią ir minimalistinę estetiką padeda išlaikyti JUNG LS ZERO jungikliai ir kištukiniai lizdai, kurie yra įleidžiami į sieną. Taip jie susilieja su sienų plokštuma, nes visiškai neišsikiša virš sienų paviršiaus. Jungikliai ir kištukiniai lizdai visiškai susilieja su dominuojančiu koloritu ir dėl to, kad jų spalvos sutampa su sienų apdailos spalva. Jų spalvos parinktos iš 63 spalvų „Les Couleurs® Le Corbusier“ paletės, kurią sukūrė vienas ryškiausių 20 amžiaus architektų – Charles’is-Edouard’as Jeanneret (žinomas pseudonimu „Le Corbusier“).

Atnaujinta Albrechto Jungo vila yra daugiau nei tik įspūdingas architektūrinis projektas – tai savotiškas pareiškimas visuomenei. Vila įkūnija tai, kaip tradicijos ir inovacijos gali egzistuoti kartu, iliustruoja JUNG įmonės įsipareigojimą tiek savo pačios paveldui, tiek pažangai. Įmonei toliau kuriant elektrotechnikos sprendimų ateitį, jos turtinga istorija tampa kelrodžiu švyturiu, primenančiu, kad inovacijoms reikalinga istorinė atmintis. O ją įkūnija būtent ši modernizuota vila. 

#Architektūra #JUNG

2025-04-28