Gegužės 30 d. Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus NT vystytojų bendruomenei LNTPA pusryčių metu pristatė ambicingą ir įspūdingą miesto viziją, kuri buvo paremta miesto vadovo įžvalgomis. Apibendrinant mero prezentaciją galima daryti išvadą, kad Klaipėdoje per 5 metus gyventojų skaičius išaugs 5,9 proc. Šio augimo priežastis – teigiama migracija, kuriai prielaidą sudaro pastarųjų metų tendencijos. Klaipėda aktyviai investuoja į infrastruktūros gerinimą, modernių gyvenamųjų rajonų vystymą ir viešųjų erdvių atnaujinimą, o tai didina miesto patrauklumą jaunoms šeimoms bei aukštos kvalifikacijos specialistams. Taip pat sparčiai vystomas uosto bei logistikos sektorius kuria naujas darbo vietas ir skatina ekonominį augimą regione. Neramina gimstamumo mažėjimas, kuris tiesiogiai priklauso nuo valstybės socialinės politikos ir miestiečių gyvenimo kokybės. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į regioninę atskirtį. Per pastarąjį dešimtmetį Vilniaus BVP dalis bendrąjame valstybės kontekste išaugo 6,1 proc, o Klaipėdos nukrito – 1,5 proc. Kaip ir visoje Lietuvoje, per pastaruosius metus, vidutinis darbo užmokestis Klaipėdoje augo 10 proc., nedarbo lygis liko stabilus ir siekė 8,4 proc. Svarbus ir neraminantis indikatorius – per pastaruosius penkerius metus studentų skaičiaus sumažėjo 6,1 proc.
Nuoseklus strateginis pagrindas
Metų pradžioje visuomenei buvo pristatytas Klaipėdos miesto savivaldybės 2025–2027 m. strateginis veiklos planas – 3 metų dokumentas, orientuotas į ilgalaikę miesto viziją. Pristatymo metu buvo aptarti svarbiausi prioritetai, tokie kaip aplinkos gerinimas, kokybiškų paslaugų užtikrinimas miestiečiams ir efektyvus lėšų panaudojimas. Gyventojus ypač domino klausimai, susiję su miesto ūkiu: kaip bus tvarkomi miesto želdiniai, šaligatviai, viešosios erdvės, kaip bus užtikrinamas saugumas gatvėse ir kaip sparčiai bus įrengiamos automobilių stovėjimo vietos.
„Miesto strateginio veiklos plano pristatymas visuomenei ir jo aptarimas su suinteresuotomis grupėmis itin naudingas, nes tokiu būdu mes turime galimybę girdėti visuomenę ir jos poreikius. Nusimačius gaires neliks interpretacijų, kad nedarome to, ką žadėjome arba priešingai, darome tai, apie ką nekalbėjome. Šiandien gyvenimas labai dinamiškas, todėl būtina veikti kompleksiškai, tinkamai įsivertinti pajėgumus, laiką ir finansus, bei svarbiausia girdėti žmones, tai jie kuria mūsų miestą ir jie yra mūsų ateitis“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Siekiant pritraukti daugiau gyventojų bei investicijų, didelis dėmesys skiriamas patrauklios urbanistinės aplinkos kūrimui – planuojama modernizuoti gyvenamuosius rajonus, plėtoti susisiekimo infrastruktūrą bei skatinti darnaus judumo sprendimus. Klaipėda taip pat siekia tapti patraukliu miestu talentams ir verslui, todėl aktyviai investuojama į inovatyvių paslaugų plėtrą ir darbo vietų kūrimą.
Miesto misija apima 12 programų: urbanistinio planavimo, infrastruktūros, sveikatos, švietimo, kultūros, sporto, socialinių paslaugų, susisiekimo, aplinkosaugos, ekonominės plėtros ir kt.
Ekonomika ir inovacijos
Miestas glaudžiai bendradarbiauja ir deda didžiules pastangas padedantverslams sėkmingai vystytis Klaipėdoje. Norintiems čia įsikurti investuotojams atvertas „žaliasis koridorius“ tvarkant teritorijų planavimo ir statybą leidžiančius dokumentus. Investuojama į inžinerinių tinklų plėtrą, pavyzdžiui, 2025–2026 m. savivaldybė kartu su AB „Klaipėdos vanduo“ investuos apie 6 mln. Eur į magistralinių lietaus nuotekų tinklų tiesimą į teritoriją tarp Tilžės g. ir Vilniaus pl. (A1 magistralinio kelio), kur aktyviai kuriasi logistikos, sandėliavimo, prekybos ir kiti verslai.
„Mūsų tikslas – ne tik pritraukti investicijas, bet ir užtikrinti, kad jos čia sėkmingai įsitvirtintų. Tam kuriame visapusiškai palankią aplinką verslui: nuo infrastruktūros iki aiškaus ir greito sprendimų priėmimo proceso“, – pabrėžia Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Kartu su Klaipėdos LEZ teikiami projektų įgyvendinimo planai pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skelbiamus kvietimus, siekiant vystyti LEZ infrastruktūrą – susisiekimo kelius, vidines gatves, inžinerines komunikacijas.
Gražus savivaldos ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys yra „Memelio miesto“ kvartalo prie Kuršių marių ir Danės upės išvystymas. Investuotojai stato naują modernų multifunkcinį kvartalą, o savivaldybės įmonės įrengia inžinerines komunikacijas, savivaldybė pritraukė ES lėšų sutvarkyti Danės upės prieigas (projekto vertė virš 6 mln. Eur).
Transporto vizijoje – siekis įrengti 10 000 automobilių stovėjimo vietų, tobulinti gatvių dangą, pėsčiųjų ir dviračių takus. Įvesti išmanų eismą: jungiamieji keliai į LEZ, pietinio aplinkkelio planai, išmanių šviesoforų sistemos. Vilniaus pl. jungiamasis kelias numatytas projektuoti 2025, rangos – 2026–2027 m.
Viešosios erdvės ir kultūros paveldas
Vykdomos dvi programos, kurių tikslas – sutvarkyti senamiestyje esančius pastatus bei paveldo objektus. Per 2023–2024 m. jau sutvarkyti 36 pastatai, o 2025–2027 m. planuojama atnaujinti dar mažiausiai tiek pat. Iš žinomesnių objektų verta paminėti buvusio dujų fabriko pastatus, kuriuose šiandien įsikūręs privatus Memel Automuseum, bei pastatą Tiltų g. 1 – atnaujinus jį, į savo vietą sugrįžo ir visų pamėgtas Klaipėdos herbas su berniuku.
Tolimesni senamiesčio atnaujinimo planai apima Turgaus aikštės ir Biržos tilto tvarkybą, o 2025 m. numatyta parengti Šv. Jono bažnyčios atstatymo techninį projektą. Intensyviai tvarkomos ir miesto viešosios erdvės: Danės krantinės, miesto paplūdimiai, Atgimimo aikštė, Santuokų rūmų skveras. Vienas iš ambicingesnių tikslų – restauruoti ir įveiklinti Klaipėdos centrinį paštą. Taip pat bus rengiamas Stariškių vietovės bendrasis planas, sudarant sąlygas pramoginių laivų prieplaukos (marinos) įrengimui pietinėje uosto dalyje.
„Miestas turi vystytis strategiškai išnaudodamas savo gamtinius pranašumus. Danės upė – tai ne tik Klaipėdos identiteto dalis, bet ir neišnaudotas miesto plėtros potencialas. Siekiame, kad upė taptų gyva miesto arterija – pritaikyta judumui, rekreacijai, verslui ir kultūrai. Todėl Danės krantinių ir aplinkinių teritorijų įveiklinimas yra esminė mūsų urbanistinės vizijos dalis,“ – pabrėžia Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Kultūros programoje numatyti Kalvystės muziejaus, Žvejų rūmų ir Vasaros estrados modernizavimo darbai. Klaipėda taip pat aktyviai puoselėja kultūrinį identitetą tarptautiniais renginiais, tokiais kaip Davido Geringo vardo violončelių festivalis ar visų laukiamas gatvės teatro festivalis „Šermukšnis“.
Sveikata, socialinė įtrauktis ir švietimas
Sveikatos srityje numatyta reikšminga infrastruktūros plėtra. Planuojama modernizuoti Klaipėdos miesto polikliniką, įsigyti naują diagnostinę ir gydymo įrangą. Vienas iš svarbiausių planų – Vaikų paliatyvios pagalbos centro steigimas su reabilitacijos paslaugomis – tai būtų pirmasis tokio pobūdžio centras Lietuvoje, skirtas vaikams su negalia. Taip pat bus remontuojami Klaipėdos psichikos sveikatos centro ir Sutrikusio vystymosi kūdikių namų pastatai, o patalpos Taikos pr. 107 bus pritaikytos Visuomenės sveikatos biurui. Atsižvelgiant į augantį poreikį, planuojama statyti ir naują medicininės slaugos ligoninę – esama įstaiga jau nebepatenkina šiuolaikinių pacientų lūkesčių ir paslaugų kokybės standartų.
Švietimo srityje 2025–2027 m. bus aktyviai investuojama į infrastruktūrą centrinėje, šiaurinėje ir rytinėje miesto dalyse, kur labiausiai trūksta ugdymo vietų. Šiuo metu statomas naujas 200 vietų lopšelis-darželis Tauralaukio rajone, rekonstruojamas lopšelio-darželio „Traukinukas“ skyrius „Boružėlė“, taip sukuriant papildomas vietas vaikams.
Taip pat planuojami atnaujinimo darbai Hermano Zudermano, „Ąžuolyno“ gimnazijose ir kitose ugdymo įstaigose – bus tvarkomi inžineriniai tinklai, atnaujinamos vėdinimo sistemos bei vidaus erdvės. Vienas iš ambicingiausių projektų – „Tūkstantmečio mokyklų“ programos įgyvendinimas. Iki 2026 m. bus keliamos vadovų ir pedagogų kompetencijos, įrengiamos lauko klasės, modernizuojamos sporto ir aktų salės, kuriamos multisensorinės bei multifunkcinės ugdymo erdvės.
Daug dėmesio skiriama įtraukiajam ugdymui – finansuojami mokinio padėjėjai, kurių paslaugų prieinamumas ženkliai pagerėjo.
„Skiriame didžiulį dėmesį tiems, kuriems labiausiai skauda ir pagalba būtina – tai mokytojų padėjėjai, kurie labai reikalingi vaikams ir jų šeimoms. Džiaugiamės, kad mokiniai sulaukia pagalbos tada, kai jos reikia, o ne po metų laukimo. Tam iš miesto biudžeto skiriame milijonus, nes tai – mūsų aiškus prioritetas,“ – teigia Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Socialinių paslaugų srityje planuojama plėsti infrastruktūrą žmonėms su psichikos ir intelekto negalia – bus įrengiami apsaugoti būstai, savarankiško bei grupinio gyvenimo namai. Melnragėje ketinama statyti globos namus senyvo amžiaus žmonėms. Daugės finansavimo socialinėms paslaugoms, siekiant mažinti laukimo eiles, taip pat numatytos investicijos į socialinio būsto plėtrą.
Sporto infrastruktūrai taip pat skiriamas reikšmingas dėmesys. Mieste planuojama pastatyti Ledo areną, įrengti dengtą futbolo maniežą, atlikti kapitalinius remontus mokyklų ir sporto salėse. Skatinama vaikų fizinio aktyvumo plėtra per bendradarbiavimą su sporto organizacijomis ir ugdymo įstaigomis.
Išvados ir Klaipėdos miesto vystymosi strateginės kryptys
Palanki aplinka verslui. Miestas kuria sąlygas, palankias verslų įsikūrimui ir plėtrai: taikomas „žaliasis koridorius“ investuotojams, plečiama inžinerinė infrastruktūra, aktyviai bendradarbiaujama su Klaipėdos LEZ bei pritraukiamos investicijos į naujas teritorijas.
Tvari ir efektyvi susisiekimo sistema. Sprendžiamos automobilių stovėjimo vietų trūkumo problemos, rekonstruojamos gatvės ir keliai, diegiami išmanieji judumo sprendimai, skatinamas darnaus judumo vystymas mieste.
Gyvas ir patrauklus miesto centras. Siekiama sukurti jaukų, gyventojams ir lankytojams patrauklų Senamiestį bei miesto centrą – tvarkomi istoriniai pastatai, modernizuojamos viešosios erdvės, atkuriami skverai, didinamas jų funkcionalumas ir estetika.Žalias ir atsparus klimato kaitai miestas. Miesto žalinimas įgyvendinamas kuriant naujus parkus, tvarkant esamas žaliąsias erdves, sodinant tūkstančius naujų medžių ir krūmų, diegiant ekologiškas, lietaus vandeniui pralaidžias dangas.
Socialinė gerovė ir kokybiškos paslaugos. Klaipėda kryptingai investuoja į švietimo, sveikatos, sporto ir socialinių paslaugų plėtrą – kuriamos papildomos vietos darželiuose ir mokyklose, modernizuojamos gydymo įstaigos, statomos sporto infrastruktūros, stiprinama pagalba pažeidžiamoms visuomenės grupėms.








