Autorius, pritaikydamas savo ir kitų garsių dizainerių kurtus baldus, drąsiai nuspalvino patalpas ryškiomis spalvomis ar išmargino jas kontrastingais tonais, sukūrė modernų namą, skirtą jaunai šeimai. Architektūriškai paprasti estetiniai sprendimai suteikė efektingą įvaizdį ir padėjo perteikti ne tik statiškumą bei ilgaamžiškumą, tačiau žaliojo sodo pagalba įvaizdis buvo „suminkštintas“, o atmosferą papildė laukinės gamtos motyvai bei grynos faktūros.

Pastato fasadas. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Architektas Guilherme Torres nuolat vysto idėjas, kuriose derina modernumą bei tradicijas. Įkvėptas savo paties namo, kurio projektavimui skyrė daug laiko, analizavo begalę estetinių aspektų ir pasisėmęs patirties, pradėjo naują mirguliuojančio medinio namo projektą.
Pagrindine stilistine medžiaga tapo į žaliuzes panašus, medinis tinklas, dengiantis ko ne visą fasadą. Toks sprendimas yra ypač populiarus rytietiškoje architektūroje, o šiam pasklidus plačiau, per Portugaliją atkeliavo ir iki Brazilijos. Šis elementas turi labai stiprią estetinę išraišką, atlieka tarsi užuolaidų, praleidžiančių prigesintą šviesą ir tyrą orą, vaidmenį, tuo pačiu sulaiko šilumą bei užtikrina saugumą. Privatus gyvenamasis šeimos namas buvo apsuptas kitų namų, todėl norėta sukurti privatesnį būstą, tačiau jo neizoliuoti nuo gražaus vidinio kiemo. Būtent todėl tinklinis fasadas ir pasirodė kaip tinkamiausias variantas tam pasiekti.

Pirmo aukšto planas Antro aukšto planas

Monumentalus, masyvus, monolitinis, kvadratinės formos namas su dviem didžiulėmis, netgi griozdiškomis mūrinėmis tvoros sienomis kontrastuoja su antro aukšto dalimi, kuri yra iš nepaslėpto betono. Išblukusiomis plytelėmis dengta tvora, švelniai persimainančiais spalvų tonais grakščiai dera prie šalia namo susodintos rausvos augmenijos. Tinklinė fasado dalis yra natūralios medienos spalvos, tačiau žvelgiant į spalvinį derinį, šalia pilko betono bei smėlinių plytelių, tinklas išryškėja ir įgauna sodrų terakotos atspalvį. Kelios kolonos, didžiulės perdangos bei strategiškai numatytos sienos sukuria nuostabų kiemo sodą, kuriuo gali džiaugtis jauna šeima. Landšafto dizainu pasirūpino Alex Hanazaki, kurio suformuotas vidinis kiemas bei plotas aplink namą, užsodintas milžiniškomis, vėjo glostomomis ir nuolat linguojančiomis smilgomis, padėjo sukurti dangišką, švelnią, pievas primenančią atmosferą.

Pastato fasadas. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Statiška namo blokų kompozicija atrodytų grėsmingai, tačiau apdailos medžiagų parinkimas bei tekstūrų žaismas, šalia susodinti krūmokšniai ir kiti taip pat didelio mastelio augalai leidžia suprasti dydį ne kaip grėsmę, o kaip funkcinį sprendimą. Kieme įrengtos poilsio zonos, baseinai bei galimybė svetainės patalpą visiškai atverti ir sujungti su didžiule terasa, o tai parodo gyventojų santykį su gamta, norą kuo daugiau laiko praleisti lauke.

Terasa. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Interjere atsiskleidžia braziliška stilistika, derinama su paties autoriaus Guilherme Torres kurtais elementais – sofomis, stalais. Čia taip pat galima rasti garsių dizainerių, tokių kaip Sérgio Rodrigues bei Carlos Motta baldų. Besikeičiančios šių braziliškų stilių kompozicijos, papildytos Tom Dixon šviestuvais bei kilimais iš Irano – viskas buvo kruopščiai derinama tam, kad būtų sukurtas jaunatviškas, žaismingas, spalvingas ir net šmaikštus interjeras.

Bendroji erdvė. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Daugelyje patalpų vyrauja kontrastingos matinių bei blizgių paviršių kompozicijos. Jaukumo įneša šiltai pilkšvos grindys, virtuvės ir svetainės zonose išklotos pusiau matinėmis akmens masės plytelėmis, kurios, švelniai atspindėdamos šviesą, atrodo lyg aksominės. Čia architektas parinko melsvai žalsvų tonų paletę, kuri tuo pačiu yra ir gaivi, ir primindama gamtos motyvus suteikia jaukumo. Ryškiai mėlynas valgomojo stalas – tai akcentas, primenantis, jog namo gyventojai – jauna, drąsi šeima, nebijanti spalvų bei išskirtinumo. Prie melsvo kolorito dera šviesios medienos baldų korpusai, o spalviniais akcentais svetainėje tapo abstraktus juodai raudonas tapybos darbas, blizgus raudonas žurnalinis staliukas bei terakotos atspalvio odinė sofa su daugybe įsiuvų. Melsvų tonų seriją papildo ir šiek tiek samanine spalva praskaidrina kilimai, kurie net nebuvo sujungti siūlėmis, o tiesiog persidengia, taigi architektas sudarė galimybę keisti jų kompozicijas, papildyti jas naujais spalviniais variantais, improvizuoti. Šalimais esanti siena tampa pagrindiniu faktūriškai išsiskiriančiu akcentu – ji atkartoja tvorą dengiančias plyteles-blokelius.

Bendroji erdvė. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.


Virtuvės zonos spalviniai sprendimai yra gana originalūs ir neįprasti – čia dominuoja juoda spalva, estetiškai atskirianti grindų bei sienų plokštumas nuo švarių baltų lubų bei šalia suformuoto japoniško sodo po tinklinėmis, lentelėmis dengtomis lubomis, pro kurias grakščiai slysta netiesioginiai ir ne tokie kaitrūs saulės spinduliai.

Virtuvė. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Vaikų kambariai stipriai skiriasi nuo viso namo kolorito. Viename nebijota panaudoti daug ryškių, grynų spalvų, kurias prigesina natūralios medienos tekstūros gausa. Per visą sieną suprojektuota sekcija, kurios beveik visos durelės nudažytos vis kita spalva, o šalia patiestas juodai margas kilimas užbaigia spalvinę kompoziciją. Kitame vaiko kambaryje dominuoja skaisčiai žydra spalva, kurią nuramina balti korpusiniai baldai bei faktūriškas, švelnių tonų kilimas.

Vaiko kambarys. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Vaiko kambarys. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.

Šeiminkų miegamajame bei moderniame vonios kambaryje grindys išklotos medžio masyvo lentomis. Miegamajame korpusiniai baldai yra balti, kaip ir lyg debesis sklendžianti lova, dengta rankomis siuvinėta lovatiese, o šalia patiestas šviesus kilimas atkartoja geometrines figūras. Sienos dažytos gana tamsiu, pelkynus primenančiu atspalviu, tačiau šviesos į kambarį patenka pakankamai, jog bendras vaizdas atrodytų jaukus ir atpalaiduojantis.

Šeimininkų miegamasis. Nuotrauka: Denilson Machado; vieta: Maringá, Brazilija.


Vieta: Maringá, Brazilija.

Realizacija: 2012 m.

Fotografijos: Denilson Machado.

Tekstas: Gintautė Kisieliūtė.

Žurnalas: Centras