Vieta: Roterdamas, Olandija 
Paskirtis: gyvenamoji su SPA
Realizacija: 2014–2023 m.
Tipas: renovacija
Plotas: 6,89 m² – aukštis: 21,19 m³
Komanda: STAR strategies + architecture & BOARD bureau of architecture (Beatriz Ramo ir Geoffrey Clamour); vizualizacijos: Efraín Pérez del Barrio, Ivan Guerrero Jiménez; BOARD: Bernd Upmeyer; Ana Beatriz López-Angulo, Javier Ramo, Ana Ramo, Danae Zachariaki ir Claudia Consonni 
Konstrukcija: Timmerwerk & Decoratie (Arjen van Caspel ir Mirjam Groenendijk)
Nuotraukos: Ossip Architectuur Fotografie

Bernd y Beatriz ir Jan de Groen

Cabanon – tai vos 6,89 m² ploto visiškai įrengtas butas su infraraudonųjų spindulių pirtimi ir hidromasažine vonia, esantis dar 1950-aisiais statytame name, Roterdamo centre, Olandijoje. Tikėtina, jog keturių kambarių būstas turi mažiausią pasaulyje SPA zoną. Atlikus palėpės, kuri anksčiau buvo sandėliavimo vieta, rekonstrukciją, Cabanon tapo gyvenimui pritaikytais namais. Čia erdvės yra 3 m aukščio, 1,97 m pločio ir 3,6 m ilgio, o 6 m² užima langas su vaizdu į miestą. 

Projekto autoriai – Roterdame veikiančios architektūros studija STAR strategies bei BOARD architektūros, dizaino ir tyrimų studija. Abi studijos į architektūrą ir kūrybą žvelgia iš įvairių kampų, atlieka tyrimus, jų specializacija – urbanistinė architektūra. Cabanon projekto pavadinimą įkvėpė Le Corbusier kabina, esanti Rivjeroje – Viduržemio jūros pakrantėje Prancūzijoje. Tiek Le Corbusier, tiek ir Roterdamo Cabanon buvo sukurtas tų pačių architektų, pastarasis projektas yra 6,89 m² – pusė Le Corbusier vieneto dydžio. Skirtingai nuo jo, Cabanon yra privatūs poros namai, tapę eksperimentu su erdve, kurioje turėjo atsispindėti architektų propaguojamas požiūris į tvarumą bei antivartotojiškumą. 

Cabanon sudaro keturios patalpos: 3 m aukščio svetainė su virtuve, 1,14 m aukščio miegamasis su kompaktiškomis spintomis, tualetas, kuriame naudojamas lietaus vanduo, ir SPA. SPA yra labiausiai uždara erdvė, kitaip tariant, kambarys kambaryje.

Ketverios erdvės buvo formuojamos remiantis šiais principais: miegamasis projektuotas atsižvelgiant į vietą, skirtą čiužiniui, o SPA zona įrengta atsižvelgiant į vonios ilgį. Virtuvė suprojektuota taip, kad joje tilptų mini šaldytuvas, tačiau vengta integruoti individualių baldų. Kuriant erdves, svarbiausia buvo proporcijos, kad po butą laisvai galėtų judėti 1,72 m ir 1,78 m ūgio žmonės. Taip pat siekta, kad būtų patogu naudotis komunikacijomis, pavyzdžiui, dušas yra 2,13 m aukščio ir 62 cm pločio. Maudymosi vietai ir saunai pasirinktas 1,80 m aukštis. Kokybiškam miegui ir sėdėjimui lovoje skirtas 1,14 m aukštis ir 1,35 m plotis. Pagrindinę erdvę norėta išlaikyti 3 metrų aukščio. Šis architektūrinis išdėstymas parodo, kad skirtingo dydžio ir funkcijų erdvėms gali nereikėti to paties aukščio.

Anot architektų, Cabanon projektas galėtų tapti ir pavyzdžiu, kaip optimizuoti gyvenamąjį plotą ir jo įrengimo išlaidas. Deja, šis modelis dar sunkiai pritaikomas įrengiant dabartinius būstus, nes neatitinka statybos techninių reglamentų. Cabanon projektą architektai prilygina naujai architektūros paradigmai, ir ne tik teorinei – juk objekto projektavimas grįstas logika. Šiuo eksperimentu įrodoma ir tai, kad koreguojant statybų reglamentavimo taisykles ir pasitelkiant objektyvumą, galima atverti naują, net revoliucinę, gyvenamosios paskirties butų įrengimo tendenciją pasaulyje.

153

#Architektūra

2024-09-24