Ypač jauki, visą šeimą bei draugus suburianti šventė – Kalėdos – labai greitai atkeliaus ir į kiekvieno mūsų namus. Jau dabar didieji prekybos centrai pradeda pasiruošimo Kalėdoms maratoną, prie kurio kasdien prisideda vis daugiau žmonių. Bene daugiausiai klausimų iškyla dėl dovanų, bet antroje vietoje svarstoma, kaip originaliai paruošti šventinį stalą. Šviestuvų salono „Ekoliumenas“ atstovai šiemet ragina Kalėdų šventei suteikti ypatingo jaukumo ir stalą dekoruoti šviesa. Jų teigimu, pakabinamas šviestuvas gali būti puikus šventės akcentas, skirtas bendro stalo vaizdo papuošimui, praturtinimui ir svarbios funkcijos atlikimui – pripildyti tą zoną šviesa. Pateikiame 5 taisykles, kaip apšviesti šventinį Kalėdų stalą, kad sukurtas vaizdas džiugintų jus ir jūsų svečius, būtų patogus bei namuose padėtų sukurti ypatingą atmosferą.

1. Šviestuvo gaubtas – 80 cm aukščiau nuo stalo paviršiaus

Dažniausiai virš valgomojo stalo šviestuvas būna kabinamas. Kitokio tipo šviestuvai stalą apšviestų neefektyviai, susidarytų šešėliai, pavyzdžiui, jeigu prie stalo tik iš vieno šono būtų prie sienos tvirtinami kryptiniai šviestuvai. Nuo lubų nuleistas apšvietimas yra nukreipiamas tik viena kryptimi – žemyn, taip sudarydamas aiškią šviesos zoną po savimi. Apgalvoti, kokiame aukštyje yra pakabinamas šviestuvas yra svarbu dar ir dėl to, kad taip galima tiksliai suprojektuoti pakankamą šviesos kiekį į visą stalą, ne tik į kažkurią jo dalį ar centrą. Be to, 80 cm virš stalo viršaus pakeltas šviestuvo gaubtas nesukelia nepatogumų bendrauti su kitais, žiūrėti jiems į veidus ar siekti maisto. Ieškantiems praktiško sprendimo, rekomenduojami reguliuojamo aukščio šviestuvai.


2. Stalo plotui proporcingas šviestuvo gaubtas

Ne vien aukštis, kuriame kabo šviestuvas, yra svarbu. Ne ką mažesnės įtakos turi ir šviestuvo gaubto dydis. Jį renkantis reikėtų įvertinti stalo dydį, tiksliau jo paviršiaus plotą. Skaičiuoti reikėtų labai paprastai: gaubto skersmuo turi apimti apie pusę stalo viršaus. Jeigu pasirenkamas visai mažas gaubtas dideliam stalui, šviesos sklidimas yra apribojamas ir stalo kraštuose sėdintys asmenys ar ten padėti valgiai natūraliai paliekami šešėlyje. Ypač didelis gaubtas reiškia, kad bus užgožtas stalas, nebe jis bus šventės akcentas, o tokios disproporcijos ilgainiui ims erzinti prie stalo esančius žmones. Tokiais atvejais, kai stalas būna ypač didelis, galima tarpusavyje derinti kelis šviestuvus.

3. Šviestuvo dizainą rinkitės pagal interjerą

Nors dabar prekyboje galima rasti labai įvairaus dizaino šviestuvus, pirmiausia, juos reikėtų rinktis ne pagal šviestuvo kainą ar norus, bet pagal tai, ar jis derės tam tikroje namų erdvėje. Ieškantiems modernių apšvietimo sprendimų rekomenduojami metaliniai šviestuvų gaubtai, klasikos mėgėjams, norintiems ryškumo ir lengvumo įspūdžio – stikliniai šviestuvai. Taip pat galima žaisti su jų gaubtų spalvomis. Prie šventinio stalo ypač gražiai atrodys auksinės, sidabrinės, baltos spalvos šviestuvai.

4. Šiltos šviesos pasirinkimas

Šviesa skirstoma į keletą atspalvių: šiltus ir šaltus. Dažniausiai geltoną šviesą skleidžiančios lemputės laikomos jaukumo suteikiančiu apšvietimu, o balta, šalta šviesa labiau skirta darbui, erdvėms, kuriose reikalingas susikaupimas ir rimtis, pavyzdžiui, biuras, operacinė ir pan. Namuose, per Kalėdas patariama rinktis šiltesnių atspalvių elektros lemputes. Tiesa, ir balta šviesa namuose gali atrodyti originaliai, tai puikiai įrodo konceptualūs, Skandinaviškai estetikai artimi interjerai, kuriuose labai griežta ir šalta šviesa tarsi sušvelninama kitomis priemonėmis – šviestuvo gaubto forma, spalva.

5. Šviesos intensyvumas: metas išbandyti šiuolaikišką valdymą dimeriu

Šventinė Kalėdų popietė ar vakarienė prie stalo kartais pasikeičia netikėta linkme: po valgio dalinamasi prisiminimais, nusprendžiama pažiūrėti atostogų nuotraukas. Kartais, bendrą patalpos apšvietimą tarsi norisi prislopinti, palikti tik šviesos akcentą prie valgomojo stalo. Tokiose situacijose ypač praverčia šviesos reguliavimo priemonė – dimeris. Jo pagalba galima palaikyti pakankamai ryškų apšvietimą visame kambaryje arba prislopinti jį ir sukurti dar romantiškesnę atmosferą.

Taigi, kaip ir koks pakabinamas šviestuvas tiktų jūsų namams geriausiai nuspręsite atsižvelgę į šiuos patarimus. Kurkite šventinę nuotaiką jau dabar ir atsinaujinkite savo namus su apšvietimo specialistų įžvalgomis. Dar daugiau patarimų jums suteiks artimiausio šviestuvų salono „Ekoliumenas“ specialistai.

Interjeras.lt