Šį kartą siūlome atkreipti skaitytojų dėmesį į kokybiškų apdailos medžiagų tiekėją, jau 4 metus dirbantį mūsų rinkoje. Tai – UAB „LitAcrulam“, tiesiogiai atstovaujanti šiems garsiems Europos gamintojams: „Resopal“, „Polyrey“ – gaminantiems aukšto slėgio laminatus (HPL ir compact tipo), ir „Hanex“, „Staron“, gaminantiems akrilinio pagrindo plokštes (plačiai paplitęs pavadinimas – dirbtinis akmuo).



Kas yra HPL?

Ši paviršių apdailai skirta medžiaga sukuriama itin aukštame slėgyje ir temperatūroje sluoksniais presuojant specialiomis dervomis suvilgytą popierių. Kur dažniausiai ji naudojama? Visų pirma – vidaus apdailai. Aukšto slėgio laminatais (HPL) laminuojamos medžio drožlių plokštės (MDP) ir medžio dulkių plokštės (MDF). Taip pat laminato plokštės gali būti klijuojamos prie sienos ar kito stabilaus paviršiaus (jis gali būti ir šiek tiek lenktas). HPL plačiai naudojamas virtuvinių stalviršių gamybai, nes yra itin atsparus mechaniniams pažeidimams. Dėl lengvos priežiūros ir atsparumo cheminiam poveikiui HPL labai tinka baldų fasadams ir sienų paviršiams, o dėl antibakterinių savybių juo dengiamos plokštumos, ant kurių gaminamas maistas. Be to, dėl atsparumo pažeidimams kai kuriose šalyse HPL laminatas naudojamas grindų dangai. Taip pat ši medžiaga puikiai pakeičia keramines plyteles vonios patalpose, dušuose, nes nė kiek joms nenusileidžia savo savybėmis.

Vis dažniau šia medžiaga dekoruojami fasadai. Kadangi HPL atsparus atmosferos sąlygų bei temperatūrų pokyčių poveikiui, fasadų paviršius, padengtas HPL, vasarą neišsilydo saulėje, yra atsparus ultravioletiniams (UV) spinduliams, o žiemą nesuskilinėja nuo šalčio.

Dauguma HPL laminato gamintojų rūpinasi aplinka. Gamykliniai teršalai neutralizuojami gamybos proceso metu, todėl nesuklysime teigdami, jog medžiaga – ekologiška. Svarbiausi HPL privalumai – atsparumas mechaniniams pažeidimams ir temperatūrai, patvarumas bei ilgaamžiškumas. Nors kaina šiek tiek aukštesnė nei tradicinio laminato, HPL jums tarnaus ilgai. Architektai ir dizaineriai renkasi šią medžiagą dėl ypač didelės spalvų ir paviršių įvairovės: nuo tradicinių vienspalvių arba medienos rūšių imitacijų iki dabar ypač madingų natūralaus metalo arba betono paviršių. Šios medžiagos atitinka visus Lietuvos ir ES statybos normų reikalavimus, nes turi atsparumo trinčiai, UV spinduliams, taip pat higienos ir priešgaisrinius sertifikatus.

Kas yra dirbtinis akmuo?

Skirtingai nei laminatas, dirbtinis akmuo gali tarnauti ir kaip konstrukciją formuojanti, ir kaip apdailos medžiaga vienu metu. Jį galėtume vadinti tiesiog dirbtinio akmens mase.

Iš gamyklos medžiaga iškeliauja supresuotų plokščių pavidalu. Vėliau pagal gaminio projektą dirbtinio akmens masės plokštės pjaustomos į mažesnes detales, lankstomos, klijuojamos tarpusavyje, šlifuojamos, poliruojamos, kol išgaunama reikiama forma ir tekstūra.

Ne itin aukštoje temperatūroje (apie 150 laipsnių) dirbtinis akmuo tampa lankstus, todėl jį galima įvairiai formuoti: lieti tūrines detales, lankstyti interjero elementus ar kitus objektus. Iš tos pačios medžiagos kaip stalviršis pagaminta virtuvės plautuvė padeda sukurti vientiso paviršiaus vaizdą. Po tokių procedūrų nelieka jokių siūlių ar tarpų, o išlieti paviršiai tampa malonūs liesti. Dėl savo sudėties ši medžiaga šiltesnė už natūralų akmenį ir nesunkiai atnaujinama – paprasta pašalinti smulkius pažeidimus.

Dirbtinį akmenį galima pritaikyti moderniame arba klasikiniame interjere, jis gali pakeisti klasikiniuose interjeruose neretai naudojamą natūralų marmurą ar granitą. Jis tinka beveik viskam: stalviršiams, palangėms, integruotos kriauklėms ir vonioms, baldams gaminti, sienų ir grindų apdailai, laiptams ir kt.

Pastaruoju metu vis daugiau žymių architektų renkasi šią medžiagą fasadams dekoruoti, norėdami sukurti nepakartojamas detalių formas, arba ją naudoja peršviečiamoms instaliacijoms kurti. Atsparumas atmosferos poveikiui, galima plastinė forma ir peršviečiamumas/skaidrumas – unikalus savybių rinkinys, kurio kitokiomis priemonėmis išgauti neįmanoma.

Tikėtina, kad Lietuvos vartotojai ir interjerų bei eksterjerų kūrėjai atras šias unikalias medžiagas ir drąsiai įsileis naujoves į savo namus ar kitus objektus.

Daugiau informacijos: www.litacrulam.lt

Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“