Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos renginyje Būsto mugė atliktos apklausos rezultatai parodė, kad svarbiausi kriterijai, į kuriuos atsižvelgia pirkėjai, rinkdamiesi savo svajonių namus, vis dar yra kaina ir vieta. Žinoma, skirtingų projektų, kaina ar vieta gali būti ganėtinai panaši, tačiau skirsis būsto planas. Planas padeda atsirinkti patikusius variantus interneto svetainėse, prieš tariantis dėl objekto apžiūros su agentu.

Interjero dizaineris Rimantas Špokas. Nuotraukos autorius Leonas Garbačauskas

Jei būsto ieškote tik sau, tuomet įvertinti savo poreikius bus lengviau. Žinoma, kai naujus namus pirkti žada pora ar šeima su vaikais, tenka atsižvelgti ne tik į būsimų gyventojų amžių bei pomėgius, bet ir į neretai skirtingas namų vizijas.

Patogumas ir klimatas

Lietuva apdovanota keturiais metų laikais, tad, atsidarę planą, „įeikite“ į savo namus, įvertinkite, kur gulės jūsų batai, kepurės ir paltai skirtingiems sezonams. Ar jums tikrai reikalinga spinta hole ar koridoriuje, žinote tik jūs patys. Minimalistams spinta netoli durų gali pasirodyti erdvės švaistymas. Juk viena striukė ar skėtis nesunkiai ras vietą ant gražesnės kabyklos greta įėjimo. Tačiau šeima su mažamečiais vaikais ar paaugliais susidurs su kalnu drabužių ir batų. Jiems namuose reikia skirti vietos. Taip pat įvertinkite, ar bus kur pasidėti daiktus, jei namo grįšite nešini rankine, kompiuteriu ir kalnu pirkinių maišų. Apgalvokite, ar norėsite prisėsti audamiesi batus ir ar bus tam erdvės. Skirkite lentyną ar stalčių svarbioms smulkmenoms – raktų, akinių nuo saulės, skėčių, šalikų ar pirštinių nepamesite ir nepamiršite, jei rasite jiems vietą.

Interjero autorės Audronė Ambrazienė ir Daiva Pocevičienė. Nuotraukų autoriai Igoris Petinas ir Kęstutis Kurienius

Pagrindiniai takai ir taškai

Nors gali nuskambėti keistai, tačiau namuose taip pat egzistuoja pagrindiniai „takai“ ir objektai, kuriuos norime pasiekti be trukdžių. Net jei nesate pedantiškai tvarkingi, greičiausiai nenorėsite, kad purvas iš lauko būtų nešiojamas po visus namus. Tad aptikite vietą batams laikyti ir keliaukite toliau. Patogu, kai higienos kambarys (WC ar vonia) yra netoli durų. Ypač, jei būste yra kelios tokio tipo patalpos. Tačiau, jei vonia sujungta su tualetu, visada geriau, kai ji arčiau miegamųjų. Juk menkas malonumas basomis lėkti į vonią per žvyrą, nubyrėjusį nuo batų.

Jeigu virtuvė, valgomasis ir svetainė yra atviro tipo, o už jų įrengtas balkonas ar terasa, įsitikinkite, kad praėjimai bus patogūs ir neužblokuoti. Jei mėgstate pramogauti su draugais ar artimaisiais, svarbu, kad erdvę skirstant funkcinėmis zonomis, būtų optimaliai panaudotas plotas. Patartina įvertinti baldų išdėstymą. Pažiūrėkite, ar pagamintą maistą bus patogu patiekti ant stalo, ar einant į balkoną arba terasą, nekliudys svetainės baldai, o, įsitaisius ant sofos žiūrėti filmo, prieš ekraną nešmirinės pro šalį einantys namiškiai. Jeigu planas uždaro tipo ir minėtos funkcinės zonos atskirtos, įvertinkite, ar jos išdėliotos patogiai. Jei virtuvė, svetainė ar valgomasis yra ne viename aukšte, teks dažniau laipioti laiptais.

Ūkinės patalpos, sandėliukai ir aktyvios pramogos

Planuojantiems įsigyti nedidelį būstą, teks spręsti klausimą, ar reikalingas papildomos sandėliavimo patalpos. Jei būstas itin mažas, verta investuoti į nedidelę spintą ūkinėms reikmėms – šluotoms, siurbliams, valymo priemonėms ir pan. Maksimaliai taupant vietą, tam gali būti paskirta niša lauko drabužių spintoje. Tik reikėtų ją tinkamai įsirengti.

Mėgstantiems aktyvų laisvalaikį patartina įvertinti sukauptą turtą – dviračiai, riedučiai, riedlentės, riedžiai, paspirtukai, snieglentės, slidės, pačiūžos, rogutės ar vandens sporto įranga bei jos priežiūrai reikalingas inventorius užima nemažai erdvės. Jei turite ne vieną pomėgį ar užsiimate juo su šeima, verta investuoti į atskirą patalpą, jei būsto plane nėra numatytas sandėliukas. Pasidomėkite galimybe įsigyti papildomos erdvės pastate – sandėliuką, garažą ar rūsį. Turintiems daugiau ploto ir norintiems, kad pomėgis taptų pokalbių tema, pravartu pasirūpinti reprezentatyviu jų laikymu. Ekspozicija ant sienos leidžia savo aktyvų hobį paversti meno kūriniu.

Interjero autorius Josephine Hurley. Nuotraukos autorius Tomas Fergusonas

Asmeninis SPA salonas

Ką rinktis – vonią ar dušą, priklauso nuo jūsų asmeninių poreikių. Jeigu būstas nedidelis, o vonios kambaryje turi tilpti ir tualetas, ir skalbyklė, įvertinkite visus pliusus bei minusus. Būsto plane dažniau susiduriama su vonios piktograma ir ji laikoma prioritetiniu pasirinkimu. Vis dėlto dušas taupo vietą, neretai – laiką, o kartu ir vandens sąnaudas. Žinoma, jei erdvės pakanka, galite investuoti į abi alternatyvas arba rinktis jungtinį variantą, kai montuojama vonia su dušo sienele. Svarbu atsižvelgti į tai, kad dušas yra patogesnis vyresnio amžiaus ar judėjimo sutrikimų turintiems žmonėms. Kartu jis laikomas saugesniu variantu, jei gyvenate vienas ar turite sveikatos bėdų.

Pažvelkite, ar plane patogiai išdėstyti visi vonios įrenginiai, ar turėsite galimybę įsirengti spintelę skalbimo ar higienos priemonėms laikyti, ar galėsite vonioje laikyti rankšluosčius. Įsitikinkite, ar bus laisvos erdvės virš skalbimo mašinos, jei panorėsite ten montuoti džiovyklę. Tinkamai suplanuotas ir nedidelis vonios kambarys gali tapti jūsų asmeniniu SPA salonu.

Interjero autorė Laura Byčenkova. Nuotraukų autorius Andrius Stepankevičius

Poilsio oazė

Miegamasis skirtas poilsiui, bet, prieš užmiegant, ten verda gyvenimas. Kas tilps į jūsų svajonių miegamąjį, gali lemti jo planas. Tad dera nuspręsti, ar norite kambaryje sutalpinti ne tik patogią didelę lovą, bet ir spinteles, spintą, komodą, televizorių, kompiuterį, telefonus, planšetes bei nedidelę biblioteką vakaro skaitiniams. O kur dar meno kūriniai ant sienų ar nedidelė darbo zona. Įvertinkite galimybes pritaikyti erdvę taupančius sprendimus: kabinti televizorių ant sienos ar spintos, drabužių spintą įrengti galvūgalyje arba vietoje naktinių staliukų. Erdvę už durų ar net pačias duris panaudokite nedidelei bibliotekai. Raskite vietos technikai, kad ji būtų pasiekiama, tačiau netrukdytų saldaus jūsų miego.

Interjero dizainerė Vėjūna Kasinskienė. Nuotraukos autorius Leonas Garbačauskas

Informacijos šaltinis: www.lntpa.lt

Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“