Nors mūsų kultūroje vis dar gaji nuomonė, kad baldus, pagamintus iš faneros, renkasi nuosaikūs žmonės, vertinantys skandinavišką ir šiaurietišką stilių, fanera dėl savo išskirtinių savybių vis labiau užvaldo mūsų interjerų erdves, o jos gamybos technologijos sparčiai tobulėja.


Medžiagomis, skirtomis baldams gaminti, prekiaujančios UAB „Trukmė“ atstovai teigia, kad šiandien dizaineriai fanerą panaudoja įvairiai: ne tik namų interjerams kurti, bet ir baldams, ir dekoro elementams komponuoti. Lietuvoje šis medienos produktas plačiai naudojamas minkštųjų baldų gamyboje – karkasams ir nedidelėms apdailos detalėms, kėdėms gaminti. Fanera puikiai tinka ir kietųjų baldų gamybai. Faneros pjūvio vietose paliekamos atviros briaunos tampa puikia dekoro detale.

Išlukštentas beržas, bukas, alksnis, pušis, eglė, tuopa ar kitas medžio lukštas gali būti pritaikyti faneros gamybai. Medienos struktūra geriausiai atsiskleidžia iš beržo lukšto pagamintoje faneroje. Vienas ant kito priešinga tekstūros kryptimi klijuojami medžio sluoksniai sukuria itin tvirtą pagrindą.

Interjero dizaineris, „Boleros Ltd“ įkūrėjas ir savininkas Mindaugas Žilionis vertina baldų iš faneros patvarumą. „Kartais juokaudamas sakau, kad fanera turi plieno savybių. Šios medžiagos privalumas tas, kad ji nėra tokia sunki ir brangi kaip metalas“, – teigia dizaineris.

Baldai iš faneros gali būti lenktų formų. Siekiant išgauti lenktas formas, faneros sluoksniai klijuojami viena kryptimi. Dėl smarkiai ištobulėjusių aukštųjų technologijų atsiveria naujos, neribotos faneros apdirbimo galimybės. Lazeriu ar specialiomis frezavimo staklėmis lenktos formos faneroje graviruojami ornamentai, pjaustomi kiauraraščiai.

Negana to, dėl faneros šalta aplinka vizualiai tampa šiltesnė. Ji gali būti derinama su daugeliu kitų medžiagų. Šiuolaikiniuose šiaurinių regionų interjeruose rastume nemažai faneros. Taip pat ja mėgaujasi ir Tolimųjų Rytų gyventojai, ypač japonai: jie dažnai renkasi šią medžiagą kurdami interjerus. Faneros grakštumas, paprastumas ir grynumas itin dera prie modernaus, minimalistinio stiliaus.

Faneros gamyba yra ekologinė, nes mediena – atsinaujinantis išteklius: miškai atsodinami. Klijai – kita faneros sudėtinė dalis, reguliariai tikrinami, ar atitinka privalomus kokybės reikalavimus, ir nuolat tobulinami. Fanera, dėl savo tvirtumo atspari deformacijoms ir skilimams, savo savybėmis pranoksta paprastą medieną.

Opal White (opalo balta) fanera – ypatinga. Ji atspari ultravioletiniams saulės spinduliams, tad puikiai tinka sienų apdailai: viršutinis sluoksnis suteikia fanerai patvarumo, todėl ją lengva prižiūrėti. Šios rūšies medžiaga atspari nestipriems smūgiams ir, laikui bėgant, nepraranda dekoratyvinių savybių. Beržinė fanera itin tinka vidaus apdailai, nes sukuria saulėje nublukusio medžio apdailos efektą. Medžio struktūrą apsaugo matinė permatoma plėvelės danga. Šią ekologišką medžiagą ypač lengva valyti. Dažniausiai ji naudojama sporto salėms, viešiesiems pastatams, pramoniniams objektams dekoruoti. Dizaineriai pradeda ją naudoti korpusinių baldų gamyboje.

Apskritai fanera ne tik seniau buvo naudojama lėktuvams kurti ir karo aviacijoje: ir šiandieną be jos neapsieina ultralengvų lėktuvų pramonė. Gaminami burlaiviai, apdailinamas laivų vidus, medžiaga pritaikoma statant karkasinius bei skydinius namus. Faneros nepamainoma ir statybos pramonėje formuojant gelžbetonio liejinius.

Rinkdamiesi baldus iš faneros, jūs gaunate išskirtinio dizaino gaminius, tarnausiančius ne vienus metus. Negana to, pats gamybos procesas yra taupus – gaminant faneros medžiagą lapais, lieka mažai nepanaudotų atraižų, optimali detalių išeiga. Toks gamybos procesas leidžia įsivyrauti patraukliam kainos ir kokybės santykiui.

M. Žilionis pabrėžia, jog baldus iš faneros galima prižiūrėti patiems, namų sąlygomis. „Tereikia paimti 220 ar 280 frakcijos šlifavimo popierių ar kempinėlę ir pašlifuoti – baldas vėl bus kaip naujas.“

Visą fanerą galite lakuoti, beicuoti, alyvuoti ar dažyti: taip išryškinsite medienos paviršiaus tekstūrą ir apsaugosite ją nuo tiesioginio aplinkos poveikio.

Daugiau informacijos: trukme.lt, etrukme.lt

Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“