Projekto autoriai: Josephine Hurley
Vieta: Surry Hills, Australija
Įgyvendinta: 2015 m.
Plotas: 300 m²
Nuotraukos: Tomo Fergusono
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės

Itin erdvus butas išsiskiria šviesumu, lengvumu ir žaismingumu. Būtent toks rezultatas pasiektas bendradarbiaujant profesionaliai architektei Josephine Hurley ir architektūrą baigusiai užsakovei, kuri neišdrįso projektuoti pati, tačiau priėmė drąsius specialistės pasiūlymus, padėjusius suformuoti nuostabų būstą. Kūrybinis procesas prasidėjo nuo pastato ištakų bei kilmės analizės. Ant vieno ryškiausių paveldo objektų fasado puikuojasi Edwards & Co logotipas. 1920-aisias tai buvo arbatos fabrikas, o pastaraisiais metais jis atliko reklamos agentūros būstinės funkciją. Projekto autorė užsibrėžė įkvėpti gyvybės senoviškam statiniui, atskleisti jame būsimos gyventojos vertybes, gyvenimo būdo ypatumus ir estetikos suvokimą.

Projektuojami apartamentai yra pačiame pastato viršuje ir driekiasi per du aukštus iki pačios stogo terasos. Istorija alsuojantys didžiuliai arkos formos langai, plytų apdaila suteikė interjerui žavesio ir savitos nuotaikos. Vienas pagrindinių uždavinių buvo sukurti ne tik gražius, jaukius, bet ir patogius, funkcionalius namus. Taip pat siekta išlaikyti senojo pastato užuominas ir gerbti praeities detales, t. y. palikti istorinius motyvus kaip stilistinį foną, kuriame harmoningai įsilietų šiuolaikiškas gyvenimas ir interjero kitoniškumas. Dėl šios priežasties projekto autorė sumąstė daugybę originalių detalių, kurios tapo lyg dviejų epochų tiltu – šmaikščių, modernių akcentų su vintažiniais elementais, keliančiais klausimą: ar tai dizainas, ar senojo pastato dalis? Išlaikytas ištisas sijų ritmas, vietomis pakeltos grindys, per žalvarinius vamzdelius keliaujantys elektros laidai veda iki simpatiškų šviestuvų kompozicijos – visa tai interjerui suteikia itin stiprų stilistinį braižą, intriguoja.

Dėl didelio ploto bei konstrukcinių savybių laisvė keisti vidaus patalpas buvo gana didelė. Kad ir kaip būtų, daugelis būsto elementų tapo daugiafunkciai, nes norėta viskam suteikti prasmę. Į butą užkylama liftu, o lifto šachtos pertvaros buto pusėje buvo panaudotos kaip dviračių laikymo vieta, atskleidžianti aktyvų buto šeimininkės gyvenimo būdą. Priešais pat duris dėmesio centru tampa juodas fortepijonas – talentingos muzikantės darbo ir malonumo įrankis. Siekiant išlaisvinti potraukį muzikai, pirmame aukšte grindys buvo papildomai dengtos garso izoliacija. Įžengus kiek giliau, atsiveria visos bendrojo naudojimo zonos: jas sujungus užplūsta erdvumo, šviesos, lengvumo ir paprastumo jausmas, o subtilūs spalviniai deriniai sukelia subtilumo, harmonijos pojūtį. Jautrios detalės suteikia šmaikštumo bei žaismingumo. Grindų dangai vietomis pasirinktas medis, vietomis – lietas betonas, sienos taip pat vienur dekoruotos mediena, kitur – dažytos, o istorinius motyvus atskleidžia atidengtos pastato plytos. Išlaikydama minimalistinę spalvų gamą, interjero autorė suformavo dinamišką plokštumų žaismą: ta pati apdailos medžiaga nutūpia tai šen, tai ten.

Daugelis korpusinių baldų yra balti, kai kuriuos jų papildo pilkos detalės ar akcentai. Nors bute užtenka erdvės visoms funkcinėms zonoms, jame gausu slankiųjų sistemų, padedančių uždengti nereikalingus elementus. Abiejuose aukštuose virtuvės baldai uždengti plokštėmis, todėl buitinė patalpos dalis tarsi išnyksta. Televizoriaus baldai taip pat pasislepia už pilko dekoro, o antro aukšto svetainė, nustūmus langus, susijungia su ir taip erdvia stogo terasa. Čia pat, klientės pageidavimu, buvo suprojektuota sauna, šalimais jos puikuojasi laisvai pastatoma vonia (ne vienintelė šiuose namuose). Norint pakeisti santechnikos prietaisų vietą, teko pakelti dalies buto grindų lygį ir iš naujo išvedžioti nuotekų vamzdžius. Dėl to buvo nuspręsta pasinaudoti galimybe abiejų aukštų vonias statyti patalpų centre kaip grožio, atsipalaidavimo, savotiškos prabangos simbolius.

Įvairių dizaino elementų, kuriuos pritaikė Josephine Hurley, visuma sukelia labai malonių apartamentų įvaizdį. Juose jauku lyg savo namuose. Iš pažiūros prabangios detalės atsiskleidžia ne savo ištaigingumu, o kokybe bei subtilumu. Išmanūs baldai paslepia tai, kas nereikalinga, ir visas funkcijas atlieka tik tuomet, kai prireikia. Interjere vyraujanti itin apgalvota minimalistinė spalvų gama: šilti pilki tonai, jauki mediena ir balta spalva. Koloritas, derinamas su išraiškingomis detalėmis bei apdailos medžiagomis, ne tik padeda sukurti malonią atmosferą, kurioje gera būti, bet ir pabrėžia ergonomiškumą, praktiškumą. Nemažai panaudotų medžiagų yra perdirbtos, ekologiškos, o pati stilistika su persipynusiais istoriniais bei moderniais motyvais, leidžia pajusti interjero žavesį. Tai ne tik gyvybingas butas, tai – tarsi vieta, labai gerai apibūdinanti savo šeimininką.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas: „Centras“

„Interjeras.lt“