Vis stiprėjanti įvykių ir patirčių reikšmė urbanistiniame planavime sutampa su sparčiai besiplečiančiu pasakojimų apie miestą diapazonu, kuriame nuolat daugėja veiksnių, įrankių ir tikslų. Ekonominio augimo, politiškai angažuotų bendruomenių ir socialinio aktyvizmo klausimų permąstymams ir perkadravimams urbanistiniame kontekste naujas galimybes atveria ekskursijų mieste fenomenas. Open House Vilnius, LUNI kelionės, Mineo Vilnius eksperimentai, gatves gaivinančios Gatvės gyvos, K-LAB ekspedicijos, Kaune šėlstantis Ekskursas, Šančių kiosko ir Laimikis.lt kūrybiniai pasivaikščiojimai su vietiniais, AUTC ir Architektūros [ekskursijų] fondo ekskursijų ciklai – tai tik keli pavyzdžiai, rodantys pastaruoju metu plintantį ekskursijų virusą.

Tai stebint kyla klausimas – kas yra ekskursija? Ar tai alternatyvios edukacijos dalis, bendruomenės telkimo įrankis, performansas, manifestas, konceptualus pjūvis ar linija per miestą, protestas, nostalgiška savirealizacija? Kokios yra ekskursijų galios – ar jos pajėgios pakeisti miesto erdvių privatumo ar viešumo, kultūrinio paveldo vertės ar nevertės, reprezentatyviųjų, kasdieninių ir atstumtųjų miesto vietų sampratas, kai kiekvienas gali būti gidu ir viešai pasakoti bei rodyti savo asmeninį miestą? Ar ekskursijų ir gidų bumas implikuoja vyraujančių prasmės kūrimo monopolijų žlugimą ir tokiu būdu meta iššūkį dominuojančioms miestiškos aplinkos revalvacijos taisyklėms? Ar atvirkščiai, suteikdamas konvencionalias formas anksčiau neįvertintoms pozicijoms ir bendruomenėms, kolektyvinis pasivaikščiojimas tik sutvirtina vyraujančias prasmės kūrimo monopolijas? Ar ekskursijos pajėgios demaskuoti iš pirmo žvilgsnio atsitiktinumu atrodantį šiandien tiek gajų urbanistinės ir regioninės erdvės performatyvumą, kuris lemtingai sutampa ir su spektaklizuotais hibridiniais verslo struktūrų interesų karais?

Šią savaitę prasidėsiantis šešioliktasis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „Ekskursijų galios“ kvies apsvarstyti ekskursijas kaip puikų atvejį, kuris iliustruoja naujų galios modelių vizualinius ir naratyvinius elementų ryšius bei provokuoja diskutuoti apie miesto skaidrumo ir performatyvumo ribas. Spalį – lapkritį Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, vyksiančiose paskaitose penki intriguojantys pašnekovai – ekskursijų festivalio B_Tour kūrybos vadovės Yael Sherill ir Christin Prätor, menininkas-tyrėjas, „architekto-bastūno“ koncepcijos plėtotojas Stephen Hodge, architektūros istorikas Vaidas Petrulis, eksperimentinės architektūros ir fantastinių filmų tyrėjas Mark Dorrian, filosofas, teoretikas Gintautas Mažeikis – bandys atsakyti į esminį ciklo klausimą – kas yra ekskursijos ir kokios yra jų galios paveikti mieste vykstančius ekonominius, socialinius, urbanistinius, politinius procesus ir sprendimus?

Naują įkvepiantį pokalbių ciklą šį ketvirtadienį, spalio 22 dieną, 20 valandą, pradės B_Tour – platformos tarptautinėms miestų ekskursijoms – kūrybinės vadovės Yael Sherill ir Christin Prätor (Vokietija). Savo paskaitoje „Kūrybinės ekskursijos: įsivaizduojant naujas erdves miestui“ Yael ir Christin atkreips dėmesį, kad 2050 metais 66% pasaulio žmonių gyvens miestuose ir jau šiandien poindustrinės, miestietiškos, itin individualizuotos bendruomenės siekia gyventi kitaip. Pašnekovės atskleis, kaip kūrybinės B_Tour ekskursijos skatina permąstyti mums įprastas erdves, naudojant minimalius įrankius, o taip pat pigiausią, prieinamiausią ir efektyviausią priemonę – Vaizduotę. B_Tour ekskursijos ypač didelį dėmesį skiria tvarumo principų įgyvendinimui, akcentuoja šiuolaikinio meno svarbą, pasisako už demokratišką, nesmurtinę visuomenę, ekologišką gyvenimo būdą ir socialinį teisingumą.

B_Tour (www.b-tour.org) – tai tarptautinė eksperimentinė miestų ekskursijų platforma, kuri buvo inicijuota kaip atsakas Vakarų pasaulio visuomenių susvetimėjimui, individualizmui, intravertiškam virtualumui ir užsisklendimui. Tai platforma, siekianti išsiaiškinti šiuolaikinio miesto gyventojo poreikius pasitelkiant meną kaip priemonę. B_Tour kuruoja, užsako ir vysto kūrybines ekskursijas mieste. Šios ekskursijos skirtos atverti vietiniams naujas jų miestų perspektyvas ir skatinti miestiečių tarpusavio bendradarbiavimą. B_Tour komanda siekia, kad ekskursijų auditorija bent trumpam įjungtų savo vaizduotę ir pabandytų pasvajoti apie miestą, kuriame norėtų gyventi. B_Tour sukuria galimybę susitikti ir apsikeisti idėjomis visiškai nepažįstamiems, tačiau bendrų tikslų vediniems. Tokiu būdu ekskursijų dalyviai palengva mokosi geriau suprasti ir pajausti savo miestą ir šalia gyvenančius žmones. Ekskursijų maršrutai kuriami bendradarbiaujant su menininkais, kurie siūlo inovatyvų, eksperimentinį požiūrį – visai kitokį nei siūlo tradicinės ekskursijos mieste formatas. Renginių metu gausiai naudojamos šiuolaikinės komunikacijos priemonės – žinutės, mobiliosios aplikacijos, GPRS, geocatching’as. Menininkai veda ekskursijas “gyvai” arba jų pasakojimai įrašomi ir veikia kaip audio-turo dalis, kuomet žmonės, vedini įrašo ir žemėlapių, gali savarankiškai tyrinėti miestą.

Pokalbį remia: Goethe‘s institutas. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.

Visos Architektūros [pokalbių] ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos:

2015 m. spalio 22 d. YAEL SHERILL ir CHRISTIN PRÄTOR (Vokietija) „Kūrybinės ekskursijos: įsivaizduojant naujas erdves miestui“

Christin studijavo literatūrą, psichologiją, gilinosi į kultūros studijas Jenoje, Sevilijoje ir Berlyne. Christin meninė, dramaturgės ir kuratorės, veikla koncentruota į įvairius tarptautinius kontekstus, įvietinimo projektus ir mobilaus miesto formatą. Yael gimė Tel Avive, Izraelyje, studijavo tarpdisciplininius menus Tel Avivo universitete, taip pat atlikimo dizainą ir praktiką Central Saint Martin’s koledže Londone. Yael yra profesionali scenografė ir režisierė. Christin ir Yael 2013 metais įkūrė B_Tour ir šiuo metu yra jos kūrybinės vadovės.

2015 m. spalio 29 d. STEPHEN HODGE (Jungtinė Karalystė) „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir Architektas-bastūnas“

Stephen Hodge yra menininkas, tyrėjas, kuratorius, Eksterio Universiteto docentas, dėstantis Gyvo meno + Erdvinės praktikos dalyką, kuruoja „praktikos kaip tyrimo“ atvejus įvairiuose kontekstuose, pvz.: metų trukmės tarpdisciplininė mobili meninė-tiriamoji veiklą Eksteryje – praktika, kylanti iš vaikščiojimo ir kompozicijos Eriko Satie kūriniuose tyrinėjimo, vietos tyrimo, ir renginio Second Life platformoje, apimanti skaitmenines intervencijas viešajame transporte, menininkų publikacijas, galerijas ir festivalius. Stephen Hodge yra vienas Wrights & Sites (www.mis-guide.com) įkūrėjų. Wrights & Sites – tai keturi menininkai-tyrėjai, jau aštuoniolika metų tyrinėjantys žmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms.

2015 m. lapkričio 4 d. VAIDAS PETRULIS (Lietuva) „Kasdienybės paveldas: tarp filotopijos ir utopijos“

Vaidas Petrulis – architektūros istorikas, KTU Architektūros ir statybos instituto vyr. mokslo darbuotojas, monografijų „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“ (2012) bei „Lietuvos tarpukario architektūrinis palikimas: materialumo ir nematerialumo dermė“ (2015) bendraautoris. Skaitmeninio Lietuvos architektūros istorijos archyvo www.autc.lt iniciatorius.

2015 m. lapkričio 11 d. MARK DORRIAN (Jungtinė Karalystė) „Nuotykiai vertikalėje – nuo Naujosios vizijos iki Dešimties galių“

Mark Dorrian – Edinburgo universiteto architektūros katedros profesorius. Jo veikla apima įvairių architektūros ir urbanistikos aspektų tyrinėjimą, meno istoriją ir teoriją, medijos studijas. Mark Dorrian publikacijos spausdintos Cabinet, Chora,Cultural Politics, the Journal of Architecture, the Journal of Narrative Theory, Log, Parallax, Radical Philosophy ir Word & Image. 2013 metais išleista knyga Seeing From Above: The Aerial View in Visual Culture („Žvelgiant iš aukštai: vizualinė kultūra iš paukščio skrydžio“, bendraautorius Frédéric Pousin), taip pat esė rinktinė Writing On The Image: Architecture, the City and the Politics of Representation („Apie įvaizdžius: architektūra, miestas ir reprezentavimo politika“). Šiuo metu pašnekovas gilinasi į politinę oro kondicionavimo istoriją ir rašo pamfletą robotiniams ginklams – Welcome to the Dronosphere(„Sveiki atvykę į dronosferą“). Mark yra vizituojantis profesorius Orhuso architektūros mokykloje, Mičigano universitete ir Tianjin universitete Kinijoje, o taip pat yra vizituojantis mokslininkas Kanados architektūros centre Monrealyje.

2015 m. lapkričio 23 d. GINTAUTAS MAŽEIKIS (Lietuva) „Savispektaklizacijos ir melagingo performatyvumo kritika“

Gintautas Mažeikis – filosofas, socialinės ir politinės kritikos teoretikas ir aktyvistas, daugelio monografijų autorius, tarp kurių: „Propaganda ir simbolinis mąstymas“, „Po pono ir tarno“, „Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės“.

Visos šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų. Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet ir suintriguoja bei priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://archfondas.lt/lt/pokalbiu.

Paskaitos vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, nuo 20 val., anglų arba lietuvių kalbomis. Visi renginiai nemokami. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.


#Įvykiai #Renginiai

2015-10-22