Krøyers Plads

Projekto autoriai:  Vilhelm Lauritzen Architects + COBE
Klientas: NCC Property Development
Nuotraukos: Rasmus Hjortshoj – Coast
Įgyvendinta: 2016 m.
Tekstas: architekto Tomo Milkamanavičiaus

 

Daugiabučių kvartalas „Krojers Plads“ įsikūręs pietinėje Kopenhagos dalyje, uostų rajone. Darni, iš pailgų tūrių sudaryta kompozicija sklype organiškai įsilieja į miesto urbanistinį, landšafto ir architektūrinį audinį ir žavi vientisumu bei atidžiu dėmesiu detalėms.

 


Projektas paremtas itin demokratiška ir kontekstualia koncepcija, kai lankstytos formos stogas ir kompozicinis svoris sukuria klasikinį šiuolaikinės architektūros bruožą – seno ir naujo dialogą, taip pat modernią ir empatišką senųjų Kopenhagos stoginių pašiūrių interpretaciją.

 

 

„Krojers Plads“ kompleksas pasižymi išskirtine lokacija miesto centre, Kopenhagos uostų rajone. Prieš tai šiame sklype buvo tuščia erdvė, įsiterpusi į nenutrūkstamą senų sandėlių eilę. Daugiau nei dešimtmetį tai buvo Kopenhagos architektūrinių ir politinių batalijų vieta. Prieš pristatant galutinį šios vietovės projektą, buvo atmesta daug pasiūlymų. Taip nutiko dėl įvairių politinių priežasčių ir vietinių organizacijų veiklos. Nepaisant ilgo projektavimo maratono, buvo priimtas Vilhelmo Lauritzeno bei COBE architektų studijos pasiūlymas ir 2017 m. objektas pagaliau buvo baigtas.

 

 

 

Kompleksas susideda iš trijų korpusų. Aplink visus tris palikta laisvos viešosios erdvės. Du tūriai mezga dialogą su skersai kanalo išdėstytais tūriais, o trečiasis akompanuoja išilgai abiejų kanalų stovinčiam pastatui. Pastarasis taip pat turi laiptuotą priėjimą prie vandens. Pirmi pastatų aukštai skirti restoranams, barams ir kitoms komercinėms patalpoms. Įėjimai į privačius butus suprojektuoti atskirai. Nuliniame lygyje esantys prakirtimai sukuria laisvą judėjimą tarp tūrių ir aplink juos. Žavi komplekso ryšys su vandeniu ir tarp pastatų įsiterpusiomis žaliosiomis zonomis.

 

 

 

Teisingai išspręsta komplekso urbanistinė dalis nėra vienintelis jo privalumas. Jautriai pagauta stogų šlaitų aštriabriaunė geometrija darniai įsilieja į vietinį, Kopenhagai būdingą tradicinių dvišlaičių stogų siluetą.

Medžiagų ir spalvų paletė sustiprina daugiabučių komplekso integralumą architektūriniame kontekste. Išoriniuose išilgai kanalų iškilusių tūrių fasaduose dominuoja tradicinės daniškos degto molio plytos su stačiakampiais įspaudais priekinėje plokštumoje. Du priešinga kryptimi nukreipti tūriai pasižymi vientisu, iš fasado į stogą pereinančiu čerpių kiautu. Vienas labiausiai stebinančių dalykų – poliruoto plieno apdailos plokštės, kuriomis dengti pirmojo aukšto tuneliai. Toks sprendimas kuria tęstinį erdvės pojūtį judant jais.

 

  

 

Maloniai stebina ir aukštą kartelę iškelia pastato energinis naudingumas. Šis objektų ansamblis, įvertintas „Nordic Eco Label“ apdovanojimu, yra mažiausiai 25 proc. energiškai naudingesnis nei turėtų būti pagal galiojančius Danijos reikalavimus. „Krojers Plads“ – neabejotinai jautrus, įtaigus ir kontekstualus sprendimas šiai visą dešimtmetį pavidalo ieškojusiai teritorijai.

 

Daugiau nuotraukų:

            

 

Žurnalas: „Centras“