Vieta: Moutfort, Liuksemburgas.

Realizacija: 2014 m.

Fotografijos: Augio Narmonto.

Lietuvių kurta architektūra galime džiaugtis ne tik čia pat, džiugu, jog jos atgarsiai sugrįžta ir iš kitų šalių. Architektė Dovilė Martinaitytė stebina originalia penktojo dešimtmečio modernizmo stilistikos, dviejų aukštų namo rekonstrukcija jaukiame kalnų priemiestyje Moufort. Jautrumas istorinei patirčiai bei aplinkos kontekstui inspiravo idėjinius namo atnaujinimo sprendimus.

Pagrindinė idėja buvo paprastas, tačiau visais atžvilgiais optimalus nutarimas, jog naujai atsirasiantis trečiojo aukšto tūris turėtų išraiškingai lenktus kampus. Tai gali priminti lietuviškam modernizmui būdingus Kauno tarpukario architektūros elementus. Vizualinis formos pakeitimas ne tik funkciškai išsprendė namų vidaus erdvės praplėtimo klausimą gausiai šeimynai, tačiau ir atrodo itin efektingai, suteikia pastatui unikalumo bei stipriai atspindi istorinį architektūros etapą. Taip pastatas įgauna estetišką naują formą: vienas ant kito esantys tūriai, lyg trys skirtingos, tačiau proporcingos dėžutės, o sprendimas suapvalinti kampus taip pat sušvelnino trečiojo lygio kontūrus. Naujasis aukštas suprojektuotas su panoraminiais langais, pro kuriuos atsiveria nuostabus vaizdas į banguojančių kalvų panoramą.


Pirmo aukšto planas

Antro aukšto planas

Pastatas organiškai susilieja su aplinka ir, nepaisant to, jog yra trijų aukštų, dėl lenktų formų neatrodo masyvus. Modernizmo stiliaus inspiruotas gyvenamasis šeimos namas baltu fasadu ir jame išryškėjusiais gana tamsiais, didžiuliais langais bei juose sumontuotomis horizontaliomis žaliuzėmis, atrodo dekoratyviai ir pasižymi subtilumu. Grakštus ir lengvas pastatas, tarsi tyčia pamesta kaladėlė žaliuojančiose miško kalvose, žaismingai suskamba miestelio bei gamtos fono kontekste.

Kiek kitaip nei užsimenama namo išorėje, viduje nerandamas modernizmu alsuojantis interjeras. Architektė sukūrė šiuolaikiškai šeimai pritaikytą minimalizmą, praturtinusį jį šeštojo dešimtmečio akcentais bei išskirtiniais to laikmečio baldais. Dėl didžiulių stumdomų langų, gyventojai turi galimybę suvienyti svetainės erdvę su terasa ir taip apjungti vidaus bei lauko erdves. Visos patalpos nutviekstos dienos šviesos, todėl interjero įvaizdis spinduliuoja lengvumą, jaukumą, vyrauja šilti žemės tonai, harmoningi spalviniai deriniai, o ryškiausiu akcentu tampa pro langus plytinti gamtos žaluma.

Interjere pastebimos ramios tekstūros, daug vienspalvių matinių paviršių, o vyraujanti spalva, kaip ir namo išorėje – balta. Švari architektūra ir interjeras pasižymi tuo, jog čia dominuoja tik pačios svarbiausios konstrukcijos ir elementai, nėra bereikalingų detalių ar spalvinių sprendimų. Stambios medinės grindų lentos, kuriose išryškėjusios rievės suteikia natūralumo ir savotišku piešiniu sukuria harmonijos pojūtį, priartina prie gamtos, o medinis grindų plotas praplėčia erdvę. Siekiant lengvumo, daugelis baldų buvo parinkti su lengvomis kojelėmis, o didelis šešiavietis valgomojo stalas stebina jų liaunumu ir atrodo itin elegantiškai. Šalia stalo išrikiuotos dvi eilės kėdžių – vienoje pusėje baltos, kitoje – juodos. Šių spalvų derinys suteikia netikėtumo, žaismingumo ir atneša šiek tiek dinamikos. Juoda oda aptrauktos kėdės – tai šeštojo dešimtmečio baldai, kurie buvo restauruoti ir pritaikyti šiam interjerui. Spalva padėjo kėdėms neištirpti baltos spintos, suprojektuotos per visą sieną, fone. Minimalistinė virtuvė slepia visas buitinės paskirties priemones už baltų matinių fasadų, o siekiant suteikti šiai zonai jaukumo, buvo panaudotos smėlinės sienų plytelės. Panaši spalvų darna vyrauja ir vonios kambaryje.

Liuksemburge suprojektuotas gyvenamasis namas – tai jaukumo ir ramybės simbolis, praturtintas stilingais istorinės architektūros bei dizaino elementais. Architektei bendradarbiaujant su užsakovais, pavyko sukurti aplinką, kurioje galima įžvelgti ir praeities detalių, ir komfortiško šiuolaikinio gyvenimo stilių.

Interjero galerija>>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nuotraukų galerija:
Žurnalas: Centras