Iš rezidencijos Ispanijoje sugrįžęs jaunosios kartos tapytojas R. Beržiūnas kviečia į personalinę parodą „Tapyba – dizainas – interjeras“

 

Šiuolaikinio dizaino galerijoje „Xcelsior“ (adresu Gynėjų g. 14 Vilniuje) atidaryta personalinė jaunosios kartos tapytojo Roko Beržiūno abstrakčiosios tapybos paroda „Tapyba – dizainas – interjeras“. Ekspozicijoje – 30 didelio formato darbų, nutapytų 2016–2017-aisiais, menininkui reziduojant Ispanijoje. Šiuo laikotarpiu reziduojamoje šalyje R. Beržiūnas surengė vieną personalinę parodą ir dalyvavo dvejose grupinėse parodose.

 


„Tapyba – dizainas – interjeras“ eksponuojami darbai pradėti kurti žemyniškajame Madride, o užbaigti Atlanto vandenyno salose. Pasikeitusios gyvenamosios vietos aplinkos ir gamtos įtaka kūriniuose jaučiama stipriai – įkvėptas ispaniškos kultūros, meno ir architektūros, o ypač gamtos, darbuose autorius naudoja ryškesnes, kontrastingesnes spalvas nei iki šiol pristatytuose darbuose. Parodos drobėse – daug skirtingų vandenyno mėlio tonų, saulės nupliekstų vulkano dykumų ir savitos žalumos kontrastų.

Erdvė šiai ekspozicijai pasirinkta neatsitiktinai – paroda, kuri – lyg ištisa menų sintezė, norima parodyti galimus dizaino ir tapybos sąsajos taškus, sąveikų variacijas, skatinti visuomenę pažinti ir dizainą, jo objektus ir kartu derančią tapybą.

 

 

 

Baigęs meno mokslus M. K. Čiurlionio menų mokykloje, interjero dizaino studijas Vilniaus dailės akademijoje, R. Beržiūnas pasuko link tapybos, čia mėgindamas įgyvendinti jam svarbias idėjas ekspresyvia, temperamentinga tapybine kalba.

Roko Beržiūno kūryba balansuoja kažkur tarp šaltumo, paslaptingumo, santūrumo, mistinės anapusinės šviesos kosmoso erdvėje ir švelnių, romantiškų prisilietimų bei gimtojo mūsų pasaulio atspindžių. Kiekvienas tapytojo darbas daro žiūrovui jausminį poveikį ir pasakoja jam atskirą, individualią, savo istoriją: „Siekiu, kad kiekvienas mano darbas reflektuotų su aplinka, su žiūrovu, skleistų ypatingą ir savitą, tik jam būdingą energetiką“,– apie savo meno kūrinius pasakoja R. Beržiūnas.

 

 

 

Ankstyvojoje kūryboje Roko tapybos kompozicijos primindavo muzikines kompozicijas artimas klasikinių orkestrų koncertams, papildytiems eksperimentinėmis gaidomis ar šokių judesiais. Bet svarbiausia - visada buvo harmonija. Gal ji dažnai statiška ir tamsiai mėlyna, tačiau simetriškos linijos paveiksle kuria tvarką ir meditatyvią nuotaiką. Tai harmonija ateinanti iš mūsų pačių gilumos; ramybė, kurios ieškome.

Naujausiuose paveiksluose orkestro skambesį papildo lyrinės pauzes. Jose ieškoma subtilių niuansų, kol galiausiai pauzė tampa tyla, o tyloje užgimsta nauja spalva. Žiūrint šią muzikinę kompoziciją paveiksluose vyrauja platūs iš toli matomi horizontai. Juntama vandenyno bangavimo ritmika. Atvira spalva pulsuoja ir įtraukia taip, kaip vandenynai ramina ir gąsdina toliais. Statiškus, gal kiek tuštokus, menamo peizažo rėmus papildo autoriui būdinga aerodinaminė būsena, kuri pakelia ir primena, kad norint „pamatyti“ paveikslą reikia atsiduoti jausmams.

 

 

 

Norėdamas sukurti paveikų meno kūrinį autorius atsiduoda, pasileidžia į kūrimo procesą, atsipalaidavęs ir atsiribojęs nuo minčių. Čia svarbūs ne apmąstymai ar planavimas. Tai juslių jautrumo ir aštrumo, kūniškos nuojautos ir pasitikėjimo momentas. Taip pat procese vyksta nenutrūkstamas bendravimas,  sąveikavimas tarp spalvos dėmių ir  kompozicinių taškų. O autorius tą girdi ir valdo, kuria ir griauna tiesiai ant drobės. Tai dinamiškas procesas, kuriame ne visada autorius laimi. Pats autorius teigia, kad kūrimo metu jis išgyvena pakylėtą levitacinį jausmą, kai leisdamas kompozicijai laisvai judėti drobėje jis tarsi pakimba ore ir lieka tik veiksmo stebėtoju. Šį procesą galima pavadinti  automatiniu, meditatyviu judėjimu.

 

 

 

Apsilankyti parodoje „Tapyba – dizainas – interjeras“ šiuolaikinio dizaino galerijoje „Xcelsior“ galite iki birželio 8 d. Parodos lankymas – nemokamas. „Paveikslus matykite, stebėkite jausmu. Apžiūrėdami paveikslą tiesiog leiskite jus užplūstančiam jausmui ateiti ir jus užvaldyti. Pasinerkite į paveikslo kuriamą nuotaiką, susiliekite su jo skleidžiama energija“,– ketinantiems apsilankyti parodoje pataria autorius.

Tai jau 17-oji personalinė tapytojo Roko Beržiūno paroda. Jaunosios kartos menininkas yra dalyvavęs dar 20-yje grupinių parodų.

 

Daugiau autoriaus darbų galite rasti www.rokasberziunas.com

Rokas Beržiūnas (el. p. rokas.berziunas@gmail.com, tel. +370 653 53978)