„Agora Valencia“ – tai „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ ir Valensijos miesto savivaldybės projektas, kurį remia „Provincial Council of Valencia“,  „La Marina de Valencia“ ir tokios įmonės kaip „Inalco“, „Wandergar ir „iGuzzini“ . 

Kartu su „Agora Valencia“ paviljono atidarymu miestas švenčia savo naują globalaus dizaino epicentro statusą ir pristato naujas erdves kaip transformatyvios dizaino jėgos palikimą. 

Miguelis Arraizas – architektas, kūrėjas ir projekto „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ vadovas, yra atsakingas už „Agora Valencia“ architektūrinį projektą. Techniniam šio projekto vystymui vadovavo „Arqueha Architectura y Urbanisimo“ meistrai, padedami „Cosin Estudio“ specialistų. 

Būtent ši erdvė buvo sukurta kaip strateginis centrinis „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ objektas ir tapo tarpininke tarp žmonių ir sostinės. Paviljonas turi savo programą su daugiau nei 200 veiklų, įskaitant įvairias dirbtuves, parodas, konferencijas ir susitikimus Valensijos visuomenėje. Pagrindinis projekto tikslas – pristatyti dizainą, talentus ir kūrybingumą visuomenei. Šis tikslas taip pat atsispindi ir paviljono statybai naudotose medžiagose, manufaktūroje bei visoje pastato konstrukcijoje, kur susijungia tradicijos, avangardas, meistrystė ir industrija. Prie paviljono konstrukcijos vystymo prisidėjo tokios bendrovės kaip „Inalco“, „Wandergar ir „iGuzzini“, studijos ir profesionalai, kaip antai „Manolo Garia Carpinteria Artistica“, „Radiante Creative Studio“, „ATG Desarrollos“, Josepas Marti ir „Quatre Caps“.  

Valensijos meistriškumas, inovacijos, industrija, šviesa ir talentai – pagrindinė šio projekto ašis 

Miguelis Arraizas teigia, jog projektas gimė kaip dovana Valensijos dabarčiai ir ateičiai. Paviljono architektai tyrinėja miesto teritorijos medžiagų ir meno tradicijas bei šlovina praeities paveldą, taip pat naudojasi unikalia galimybe parodyti dizainą bei jo universalumą plačiajai visuomenei, verslui ir valdžios institucijoms. Naudojamos medžiagos ir gamybos sistema leidžia sukurti modulinį, išmontuojamą paviljono formatą, o tai tvirtas įsipareigojimas siekiant užtikrinti cikliškumą bei ilgaamžiškumą.  

350 m₂ paviljono erdvė pasakoja, kaip Viduržemio jūros pakrantėse gimė visiems žinomas dizainas, kaip atsirado naujos iš keramikos kilusios medžiagos ir meistrystės tradicijos, pavyzdžiui, medžio vėrimo. Pastarosios autorius – Manolo García. „Agora Valencia“ struktūra yra 24x10 metrų ploto bei 9 metrų aukščio. Pastato fasadas sudarytas iš statmenų MDi modulių, kuriuos pagamino „Inalco“ bei „Wandergar“ įmonės. Šie moduliai filtruoja šviesą, kuri su kiekviena minute keičiasi. Tiesą sakant, šviesa čia taip pat yra laikoma viena iš konstrukcijos medžiagų, kurią dar labiau pabrėžia nuostabi viršutinės pastato dalies estetika. Dalis paviljoną dengiančių lubų yra sukurtos Manolo Gracíos, gabaus staliaus, ir „Fallas“ menininkų.

Būtent šis elementas simbolizuoja Viduržemio jūros bangas ir tuo pat metu yra aliuzija į miestą kaip į istorinį tašką, skirtingų kultūrų sąjungą. Firmos „Inalco“ vizitine kortele tapusi medžiaga iš „Silk Blanco“ kolekcijos atsispindi tiek fasade, tiek ir lubose. MDi (mineralai, dizainas, inovacija) – tai naujoviškas paviršius, sukurtas iš gryniausių mineralų, kurie leidžia paviršiui išlaikyti estetinį vientisumą. MDi – tvarus produktas, pagamintas iš 50 % perdirbtų medžiagų, kurios buvo naudojamos jo kūrimo procese. Savo sektoriuje unikali visiškai skaitmeninė technologija išsaugo net 70 % vandens, be to, ją taikant nereikia naudoti jokių tirpiklių. 

Savo ruožtu inžinerijos įmonė  „Wandergar“, kurianti inovatyvius techninius produktus keraminėms dangoms, „Agora Valencia“ paviljono projektą priėmė kaip tikrą iššūkį. Jam sugalvojo architektūrinio voko sprendimą, kuris išsiskiria savo paprastumu bei lengvumu ir nedaro įtakos konstrukcijos saugumui ar moduliškumui. 

Trijų Valensijos rajonų perėjimo prie nulinės emisijos plano „Plan Zero“ koordinatorė, „Arqueha“ studija, yra atsakinga už techninę šio paviljono plėtrą, taikant surenkamąją statybą bei tvarius parametrus. Naudojant tokius skaitmeninius įrankius kaip BIM kartu su parametriniu dizainu, visi pastato komponentai yra sujungti industrializuotu būdu – viskas padaryta taip, kiekvienas modulis būtų unikalus ir laisvai pakeičiamas. 

„Agora Valencia“ – erdvė, pavaldi šiluminio komforto strategijoms. Jos dizainas sukurtas atsižvelgiant į klimato kintamuosius, tokius kaip oro cirkuliacija ir saulės radiacija, tad ji išsiskiria komforto pojūčiu, palyginti su visa rotušės aikšte. Apsaugą nuo saulės formuoja vertikalios lentjuostės – taip sumažinama saulės kaitra, atplūstanti iš rytų ir vakarų. Tuo tarpu medinės lubos veikia panašiu principu su šviesa, ateinančia iš pietų, o tai sukuria natūralią pastato ventiliaciją. Apskritai kalbant apie saulės apsaugą ir ventiliaciją, ši konstrukcija leidžia sumažinti temperatūrą net iki 10 laipsnių (lyginant su aikšte) ir čia nėra naudojama energija ar išskiriama CO₂. 

Kodėl Valensijai reikia paviljono?

Sekdama kitų pasaulio dizaino sostinių, kaip antai Helsinkio (2012 m.) ar Taipėjaus (2016 m.), pėdomis, kurios taip pat pristatė savo paviljonus kaip centrinę programos ašį, kur dizainas gali būti ir matomas, ir aptariamas, Valensija pasinaudojo galimybe dizainą bei jo transversalumą priartinti prie visuomenės, verslo bei valdžios. 

Kaip žinoma, Valensijos miestas yra daugiau kaip šimtmetį besirutuliojusio dizaino rezultatas. Urbanistika, architektūra, menas, produkto, interjero ir grafikos dizainas – visa tai leidžia Valensijai užsitarnauti savo, kaip miesto, kviečiančio visą pasaulį, vardą. Tikimasi, kad „Agora Valencia“ bus susitikimų vieta tiek vietiniams, tiek turistams; buveine, kurioje galima susipažinti su kasdienybėje supančiu dizainu, jo vaidmeniu mieste, įvertinti meninio daiktų projektavimo svarbą industrijai ir ekonomikai ateityje. Viliamasi, jog ji padrąsins visus dalyvauti ir pajusti, ką reiškia būti pasaulio dizaino sostine. 

Nuo pat oficialaus Pasaulio dizaino organizacijos paskyrimo sostine, Valensija žinojo, kad paviljonas bus ne tik erdvė iškomunikuoti „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ programą, bet ir susitikimų vieta, kuri sujungs žmones. Būtent dėl šios priežasties buvo pasirinkta miesto širdis, nes čia galima geriausiai papasakoti Valensijos dizaino istoriją, kas yra pramonė, meistriškumas ir visos teritorijos pagrindas. Statinyje puikiai įgyvendintos ateities, tvarumo bei medžiagiškumo idėjos. „Agora Valencia“ tapo nauju pastatu, kuriuo galima grožėtis ir mėgautis miesto rotušėje; konstrukcija, kuri sujungia Valensijos identiteto bruožus ir įkūnija juos architektūroje. Tai pastatas, pasakojantis apie Valensijos pramonę per jos keramiką, apie Viduržemio jūros bangas per lubų konstrukciją, objektas, kuris tampa duokle „Fallas“ menui. 

Programa ir veiklos paviljone atviros visuomenei

„Agora Valencia“ gimė kaip strateginis „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ programos centras, siekiantis sujungti ir taip nesuskaičiuojamą kiekį projektų, parodų, pranešimų ir susitikimų, kurie vyksta visame mieste. Nuo birželio mėnesio paviljonas tampa pagrindiniu susitikimų tašku, iš kurio tiek miestelėnai, tiek ir miesto svečiai gali mėgautis Valensijos dizainu ir susipažinti su profesionalų įmonėmis bei institucijomis, jau įsišaknijusiomis kūrybos ir inovacijų kultūroje. Čia galima susipažinti su renginio „Pasaulio dizaino sostinė Valensija 2022“ programa ir keistis idėjomis, bet to, tai – apvaliojo stalo forumas, konferencijų ir pranešimų dizaino tema vieta, edukacinių dirbtuvių būstinė ir socialinių bei profesionalių susitikimų erdvė. 

Renginio programa pristato debatus tema „Kaip dizainas pagerina žmonių gyvenimą ir kaip suartina specialistus ir entuziastingus piliečius?“. Taip pat siūlo susitikimus, kuriuose reflektuojama apie dizaino universalumą, urbanistinį planavimą, ekologiją, tarptautines projekcijas, miesto vaizdą ir tvarų internacionalizacijos augimą. Čia didelė svarba teikiama bendradarbiavimui su kitais dizaino sektoriuje pirmaujančiais subjektais. Reikia pabrėžti, kad „Design and City“ susitikimai nuo birželio vyks kiekvieno mėnesio 22 d. Tai kaip aliuzija į sostinės metus, kai „Agora Valencia“ tapo tiltu tarp piliečių, institucijų ir profesionalų; tašku, kuriame aptariama, kaip dizainas gali pagerinti žmonių gyvenimą. Taip pat šiame paviljone nestigs ir veiklos vaikams, šeimyninių dirbtuvių, taip pat muzikinių ir meninių pasirodymų. 

 

#Architektūra

2022-08-16