Architektai: Tomas Milkamanavičius, Edvinas Baltrušaitis
Fotografijos: Leono Garbačausko

Įsivaizduokite gyvenimą miško prieglobstyje, bet su visais miesto privalumais po ranka. Būtent šį unikalų jausmą suteikia neseniai dienos šviesą išvydę architektų Tomo Milkamanavičiaus ir Edvino Baltrušaičio sukurti apartamentai Miško arduose Vilniuje. Atidžiai ir dėmesingai suprojektuoti namai leidžia patirti ypatingą gyvenimo ritmą. Čia kiekviena detalė akcentuoja laikui nepavaldžias vertybes, šiuolaikiškas technologijas ir harmoningą gyvenimą gamtoje.

Apartamentai įsikūrę miško prieglobstyje, žaliajame Miško ardų kvartale. Statinys pakreiptas taip, kad pro jo langus atsivertų nuostabi žaluma. Šis namas – tai unikali galimybė gyventi gamtos apsuptyje ir kartu reziduoti netoli miesto centro. Pro į pietryčių pusę atsuktus langus patenka didelis srautas dienos šviesos. Tai sudaro sąlygas atsirasti kokybiškai gyvenamajai erdvei. 

Interjeras projektuotas prioritetą teikiant bendrajai erdvei. Ji įkurdinta piečiausioje pusėje. Į ją galima patekti pro balkono terasą. Bendroji erdvė atlieka svetainės, valgomojo ir virtuvės funkcijas. Už pertvaros suprojektuoti akustiškai izoliuoti darbo kambariai. Kitoje koridoriaus pusėje suformuotos privačios miegamojo, drabužinės ir vonios zonos. Koridoriaus pradžioje įrengta sandėliuko ir skalbyklės patalpa. Siekiant suteikti gyventojams visas reikalingas funkcijas, patalpoms skirta optimali kvadratūra. Čia pritaikyta daug individualių daiktų saugojimo sprendimų, pasitelktas originalus būdas formuoti buities ryšius.

Privačias namų erdves pabrėžia suformuotas atskiras tūris su vertikalia medinių ąžuolo tašelių sienele. Ji skiria bendrąją erdvę nuo miegamojo ir vonios, taip pat sienelėje pranyksta dviejų durų šaldytuvas ir durys į miegamąjį bei vonios kambarį. Bute pritaikyti akustiniai sprendimai padeda sukurti ypatingą privatumą ir komfortą. Darbo kambariai maksimaliai izoliuoti nuo bendrosios erdvės. Norint sumažinti triukšmą, papildomai izoliuotas miegamasis. Viso buto pakabinamosios lubos ir grindys taip pat turi akustinį barjerą. Siekiant palikti kuo daugiau laisvos erdvės ir suteikti visas reikiamas funkcijas, dalis sandėliavimo erdvės suprojektuota palei lubas esančiose antresolėse, lentynos tęsiasi iki pat lubų.

Tamsus ir solidus medžiagiškumas turtingas savo įvairove. Vienoje paletėje veikia natūralaus ąžuolo faktūros, smulkaus mozaikinio betono plytelės, tamsus porcelianas su šviesiu kontrastingu glaustu, lietos grindys, anilinė oda, kalnų įkvėpti akmens stalviršiai, tvariai pagamintos baldinės plokštės, nerūdijantysis plienas, miško spalvos aksomas ir industriniai rifliuoto stiklo motyvai. Medžiagos naudotos siekiant sukurti charakteringą, laikui nepavaldų, ryšį su mišku turintį interjerą.

Interjere pritaikytos dvi išvien veikiančios apšvietimo strategijos – tai funkcinis ir emocinis apšvietimas. Pirmasis projektuotas naudojant reguliarų taškinį išdėstymą, svetainėje suformuotas griežtos geometrijos erdvę įsteigiantis stačiakampis. Emocinis apšvietimas padeda sukurti jaukią namų atmosferą. Tam pasitelkti sklendžiantys kabamieji šviestuvai virš valgomojo salos, taip pat atviros konstrukcijos volframo siūlelius eksponuojantys miegamojo šviestuvai. Visam apšvietimui pasirinkta dominuojanti juoda spalva. Vonios akcentu tapo išdidinto spindulio saulę primenantis šviečiantis veidrodis.

Apartamentai Miško arduose yra šiuolaikiškam gyvenimui skirtas kūrinys. Pabėgimas nuo miesto šurmulio ir siekis sugrįžti į gamtą čia akomponuoja estetikos ir technologijos sintezei. Erdvės scenarijai, medžiagų sujungimas, dėmesys detalėms, laikui nepavaldi medžiagų paletė darniai susilieja į vientisą ir harmoningą kokybės istoriją.

304