Stogo langų ir priedų gamintojas VELUX kartu su Danijos architektūros bei dizaino studija EFFEKT ir projektavimo bei inžinerijos įmone MOE sukūrė eksperimentinę gyvenamąją erdvę, kuri gali praktiškai pademonstruoti, kaip tvariais sprendimais mažinti klimato kaitos iššūkius.

Eksperimentinė erdvė „Living Places“ (Gyvenamosios vietos) Danijos sostinėje lankytojams bus prieinama 2023 metų pradžioje, kai Kopenhaga taps Pasaulio architektūros sostine. Viešėsite Danijos sostinėje – būtinai užsukite pasižvalgyti ir pasisemti idėjų.

Jau dabar galimi pokyčiai

Projektu „Living Places“ siekiama parodyti, kaip statybų pramonė gali pagerinti žmonių ir planetos sveikatą, projektuodama ir statydama gyvenamuosius namus, kurie yra draugiški aplinkai, komerciškai perspektyvūs ir įperkami. Plėtodami šią idėją, jos sumanytojai akivaizdžiai iliustruoja, kad norint pagerinti žmonių gyvenimo kokybę ir mūsų planetos būklę, nebūtina laukti tolesnės technologijų plėtros. Atidžiai pasirinkus medžiagas, technologijas ir dizainą, jau dabar galima gerokai sumažinti gyvenamųjų namų poveikį aplinkai.

„Mūsų tikslas ambicingas – tris kartus sumažinti pastatų anglies dvideginio emisiją ir tris kartus pagerinti patalpų vidaus klimatą, lyginant su šiuo metu vidutiniu Danijos būstu. Gerai išmanome statybų pramonę, turime reikalingas technologijas, kad galėtume kurti atsakingus ir efektyvius sprendimus, todėl norime paskatinti architektus ir nekilnojamojo turto vystytojus visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, galvoti apie aplinkai ir žmogui draugiškus pastatus. Tai ne tik statybos projektas, tai – nauja koncepcija, kaip statyti ateities namus“, – aiškina Dmitrijs Astašonoks, VELUX vadovas Baltijos šalyse.

Jis pasakoja, kad naujajame projekte daug dėmesio skiriama ir gyventojų bendruomeniškumo jausmui stiprinti, privačius namus derinant su bendra lauko erdve, taip pat gyventojai skatinami kuo daugiau laiko praleisti kieme.

Prioritetas – žmonių ir aplinkos sveikata

Pristatant projektą bus demonstruojami penki atviri paviljonai ir du užbaigti namai. Kuriant juos buvo atrinkti keli populiariausi gyvenamieji namai ir atidžiai išanalizuota jų architektūra, statybos medžiagos, komunalinės paslaugos. Tada projekto kūrėjai uždavė sau klausimą – kaip viską įvertinus ir permąsčius pastatyti namus, kurių poveikis aplinkai būtų žymiai mažesnis. 

Kitas labai svarbus aspektas – pastatuose gyvenančių žmonių sveikata. Namuose mes praleidžiame apie 65 proc. savo laiko, nuo jų labai priklauso mūsų sveikata ir gera savijauta. „Living Places“ pastatuose langai ant stogų ir fasadų įrengti taip, kad kuo daugiau šviesos patektų į patalpas per visą dieną keičiantis saulės padėčiai, kad apšvietimui būtų sunaudojama kuo mažiau elektros energijos, taip pat, kad gyventojai kuo ilgiau galėtų džiaugtis natūralia šviesa, stebėti, kaip dieną keičia naktis. Pasirinkta šildymo, vėdinimo sistema užtikrina malonią temperatūrą, taip pat pagalvota apie garso izoliaciją ir gryno oro patekimą į patalpas.

„Namų klimato pavojai: drėgmė ir pelėsis, per didelis triukšmas, šaltis ar dienos šviesos trūkumas – yra pernelyg dažna Lietuvos gyventojų problema. „VELUX sveikų namų barometras“ rodo, kad maždaug keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų susiduria su bent viena iš šių grėsmių. Pavyzdžiui, 14 proc. gyvena namuose su nesandariais stogais, drėkstančiomis šlapiomis sienomis, grindimis ar pamatais, arba langų rėmuose ar palangėse įsiveisęs pelėsis, o tai gali sukelti sveikatos problemų. Žmonės, gyvenantys ar dirbantys pastatuose, kuriuose yra visi keturi rizikos veiksniai, keturis kartus dažniau skundžiasi prasta sveikata“, – pabrėžia D. Astašonoks.

Plačiau apie „Living places“ – https://buildforlife.velux.com/en/livingplaces/the-experiment