Ar mūsų kūnas paklūsta mobiliosioms technologijoms?

Kompanija Steelcase atliko pasaulinį tyrimą, atskleidžiantį didžiulę mobiliųjų technologijų įtaką mūsų kūnams. Tyrimo esmė buvo parodyti kaip ilgainiui pasikeičia žmogaus sėdėjimo pozos darbo vietose, naudojantis įvairia technologine įranga. Tyrimas vyko vienuolikoje šalių, stebėta daugiau nei 2000 darbuotojų, užsiimančių įvairiomis veiklos sritimis. Po tyrimo buvo išskirtos devynios naujos sėdėjimo pozicijos, o gautais rezultatais mielai naudojasi biuro kėdžių gamintojai, nes pagal naujas sėdėjimo manieras galima sukurti patogesnius, šiuolaikiniam žmogui pritaikytus baldus ir sukurti ergonomišką darbo vietą, nesukeliančią sveikatos problemų.

Dar visai neseniai žmogus daugiausiai sėdėdavo išlaikydamas vieną poziciją monotoniškai dirbdamas kompiuteriu, tačiau šiandienos darbuotojas turi nuolat keisti sėdėjimo įpročius, nes naudojama vis daugiau skirtingų technologijų. Nors darbo pobūdis stipriai pasikeitė, biuro baldai pakito ne tiek ir daug, o darbuotojo poreikiai buvo kurį laiką užmiršti. Tačiau šis tyrimas pradėjo naujo darbo stiliaus erą ir suteikė daug naujos informacijos apie mus pačius. Pagal atliktą tyrimą, sėdėjimo pozos priklauso ir nuo žmogaus fiziologijos, ūgio bei lyties. Buvo stebėta kaip žmogus keičia kūno padėtį naudodamasis vienu ar kitu prietaisu. Taip pat svarbus darbo pobūdis, nes nuo to, ar dirbama individualiai, atliekama susikaupimo reikalaujanti užduotis ar dirbamas kūrybinis, komandinis darbas, taip pat priklauso ir darbuotojo kūno iškalba, poza.

Suvokimas, jog kiekviena užduotis, kiekvienas darbas priverčia žmogų pakeisti pozą, paskatino pasidomėti ne baldais, ant kurių sėdime, o pačiais sėdinčiaisiais bei jų įpročiais. Taip išryškėjo trys pagrindiniai sąveikos taškai tarp žmogaus ir kėdės:

 

      

 

 

  • Centrinės kūno dalies sąveika su kėde (geltona, raudona)
  • Rankų sąveika su kėdė (salotinė, žalia)
  • Sėdynės sąveika su sėdinčiuoju (šv. Violetinė, t. Violetinė)

9 naujos sėdėjimo pozos

1. Atsitraukimas

Kadangi planšetiniai kompiuteriai bei išmanieji telefonai tampa kasdiene darbo priemone, žmonės natūraliai išrado kaip jais patogiausia naudotis. Ši poza ir atsirado pradėjus naudoti būtent kompiuterius bei telefonus liečiamu ekranu, kuriems nebūtinas stalas, todėl žmogus gali atsitraukti nuo jo, atsilošti. Kadangi per tokius prietaisus darbuotojas dažniausiai ieško informacijos, aparatas būna pritrauktas gana arti veido, nes taip sukoncentruojamas didesnis dėmesys ir lengviau analizuojama bei vertinama rasta informacija. Alkūnės prispaudžiamos prie šonų, kad būtų patogu viena ranka laikyti planšetinį kompiuterį, o kita valdyti jo funkcijas.

 

 

2. Darbas su keliais prietaisais

Šiandien dirbdamas žmogus nebesinaudoja tik viena technologine priemone, todėl sėdėjimo įpatumai tapo gerokai sudėtingesni. Ši poza atspindi tai, kaip žmonės prisitaiko prie darbo keliomis priemonėmis – viena ranka laikomas telefonas, kita – dirbama nešiojamu kompiuteriu. Rezultate darbuotojas yra palinkęs į priekį, kad galėtų atidžiai stebėti vaizdą ekrane. Tokia maniera atsiranda dėl per didelio atsitraukimo nuo darbo stalo paviršiaus ir per silpnos rankų atramos.

 

 

 

3. Žinučių rašymas

SMS žinučių ar elektroninių paštų mobiliuoju telefonu rašymas yra dažnas darbuotojų užsiėmimas. Toks reiškinys gali vykti visur – tiek konferencijų salėje, tiek privačioje darbo vietoje. Kadangi išmanieji telefonai yra palyginus maži, naudojimasis jais reikalauja atitinkamų kūno pozicijų. Rankos būna pritraukiamos gana arti veido, o kadangi mobiliojo laikymas arti darbo paviršiaus trukdo, pagrindinė atrama ir tampa būtent rankos. Kad ir kaip bebūtų, tokia poza neužtrunka ilgai, nes žinučių rašymas yra trumpas procesas, tačiau tobulėjant išmaniesiems telefonams, laiko trukmė taip pat ilgėja, nes su jais galima atlikti vis daugiau funkcijų.

 
4. Kokonas

Ši kūno pozicija labiau pasireiškia tokiose vietose, kur labiau taikomas neoficialus bendravimas, tačiau, kad ir kokia ši poza atrodo laisvabūdiška, žmogus joje gali būti produktyvus, o tai ir yra svarbiausia. Užkėlus kojas aukščiau, darbuotojas planšetinį kompiuterį ar išmanųjį telefoną gali atremti į jas ir taip ilgiau naudotis prietaisais, nes visa apkrova neatiteks tik rankoms. Kad ir kaip bebūtų, tokioje pozoje ilgai išbūti nėra patogu, todėl tai laikina kūno padėtis.
 

 

 

5. Pasvyrimas

Kadangi planšetiniai kompiuteriai tampa vis dažnesnė darbo priemonė, žmonės ieško padėčių, kaip kuo patogiau jais naudotis. Planšetinį kompiuterį galima naudoti dvejopai – arba viena ranka laikyti, o kita valdyti funkcijas, arba pasidėti ant darbo paviršiaus ir valdyti kompiuterį viena ranka. Padėjus kompiuterį ant stalo, yra ribotas atstumas kuriuo galima atsitraukti nuo ekrano, todėl galva būna nukreipta žemyn ir pritraukta gana arti. Kai planšetinis kompiuteris naudojamas be klaviatūros, žmogus natūraliai pasvyra į priekį, o kita ranka atsiremia į smakrą.

 
6. „Išmanusis“ atsilošimas

Išmanieji telefonai šiandien nuo mūsų yra neatsiejami. Jie suteikia nuolatinį priėjimą prie mus supančio pasaulio, o tuo pačiu padeda užmegzti mums ryšius su aplinka. Skubiausia informacija būna perduodama būtent telefonu, o ne žodžiu, nes toks bendravimas suteikia privatumo, nereikalauja tiesioginio kontakto. Vietoje to, kad darbuotojas, reikalui esant, pasišalintų iš susirinkimo, jis mieliau atsilošia, šiek tiek atsiribodamas nuo kitų, ir taip gali perduoti ar priimti informaciją išsiųsdamas SMS žinutę. Tokia poza ir atsirado būtent dėl noro nenutrūkstamai dalintis informacija net atliekant kitus darbus. Tokia kūno padėtis išlaikoma trumpai – SMS žinutei, elektroniniam laiškui parašyti ar perskaityti.
 
7. Transas

Kompiuterinė pelė bei klaviatūra leidžia mums dirbti greitai, tačiau dažnai darbuotojas susikoncentruoja tik į tai, ką daro, o ne į tai, kaip sėdi. Ši sėdėjimo poza buvo pastebėta, kai žmogus ypatingai sutelkia dėmesį į ekraną bei naudojasi pele ar klaviatūra. Tokia laikysena pasižymi ilga trukme. Sėdintysis pasvyra į priekį, ištempia kaklą, o raumenims pavargus, galvą paremia ranka tam, kad laikinai sumažėtų įtampa pečiuose bei nugaroje.  Pasvirus į priekį, dauguma žmonių nevalingai vieną iš kojų atremia į kėdės koją tam, kad atsirastų atrama šlaunims.
 
8. Informacijos pasisavinimas

Daugumoje atvejų, nauji prietaisai tampa vis mažesni, bet kai kuriose srityse jie didėja. Pastebėta, kad dideli kompiuterių monitoriai sudaro galimybę darbuotojams priimti informaciją kiek nutolus nuo stalo, atsilošus. Toks būdas palengvina akių bei nugaros, pečių darbą ir pašalina raumenų įtampą.  
 
9. Kuprojimasis

Tai itin paplitęs sėdėjimo įprotis naudojantis būtent nešiojamu kompiuteriu. Kai žmogus pavargsta, jis natūraliai stumia kompiuterį toliau nuo stalo krašto ir taip, norėdamas jį pasiekti, turi pasvirti į priekį ir tuo pačiu išlenkti nugarą. Kadangi nugara ir kaklas gana greitai pavargsta, tuomet galvą prilaikoma ranka. Tokia pozicija trunka ilgai, todėl baldai turi būti pritaikyti, kad darbuotojas ilgainiui nepradėtų kentėti nuo rimtų sveikatos sutrikimų.
 

Žurnalas „Centras“

1.      Atsitraukimas

Kadangi planšetiniai kompiuteriai bei išmanieji telefonai tampa kasdiene darbo priemone, žmonės natūraliai išrado kaip jais patogiausia naudotis. Ši poza ir atsirado pradėjus naudoti būtent kompiuterius bei telefonus liečiamu ekranu, kuriems nebūtinas stalas, todėl žmogus gali atsitraukti nuo jo, atsilošti. Kadangi per tokius prietaisus darbuotojas dažniausiai ieško informacijos, aparatas būna pritrauktas gana arti veido, nes taip sukoncentruojamas didesnis dėmesys ir lengviau analizuojama bei vertinama rasta informacija. Alkūnės prispaudžiamos prie šonų, kad būtų patogu viena ranka laikyti planšetinį kompiuterį, o kita valdyti jo funkcijas.