Vieta: Keiptaunas, Pietų Afrikos Respublika
Realizavimo metai: 2022
Sklypo plotas: 5215 m2 
Objekto plotas: 300 m2
Architektai: ARRCC
Nuotraukos: Adam Letch

2022 metais galutinai įrengta ir jau apdovanojimo sulaukusi Glean Villa – architektų studijos ARRCC nuopelnas. Sklypas su pastatu įsikūrę šalia Stalo kalno (Table Montain) Keiptaune, Afrikos žemyne. ARRCC perprojektuota architektūra ir dizainas persipina su supančiu miesto bei gamtos vaizdu ir išlaiko ryšį su pirminio dizaino autoriaus Antonio Zaninovic’o kūryba.

Svarbiausi architektūriniai pokyčiai atlikti oranžerijos paviljone bei miegamiesiems skirtame antrajame vilos aukšte. Paviljoną architektai išplėtė, o miegamiesiems suteikė solidaus prašmatnumo. ARRCC perprojektavo erdvių interjerus pagrindiniuose vilos kambariuose ir vyno sandėlyje. Fasadinėje pusėje perprojektuota ir išplėsta terasa. 

Architektams prioritetu tapo atsinaujinančios energijos šaltiniai – jie papildė šiuolaikinių, aiškių linijų bei architektūrinių formų  statinį ir stataus kalno landšaftą. „Urbanistinė aplinka, kurioje įsiterpęs toks galingas gamtos objektas kaip Stalo kalnas, mus įkvėpė kurti miesto kurortą“, – projektą komentavo ARRCC vadovas Jonas Case’as.

Architektų požiūris į paviljono dizainą išplėtė ir pagrindinio namo architektūrinę viziją, ypač renkantis medžiagas ir projektavimo priemones, pavyzdžiui, nuolaidžius skliautus, erdvę atveriančias ir plečiančias, nuo grindų iki lubų einančias stiklo duris. Atliekant rekonstrukciją, pabrėžtas gamtos elementas – medžių alėja. Jie papildo baro, valgomojo, svetainės, picų krosnies ir kepsninės zonas. Unikalus valgomojo stalas su virš juo kabančiu šviestuvu, kuris buvo sukurtas bendradarbiaujant su Martinu Dolleriu, jungia šviesos taškus su kybančiais augalais. Pagrindinis akcentas – varinis židinys, sukurtas ir pagamintas bendradarbiaujant su metalo meistru Barry’iu Ashmole’u iš studijos Garage, įkvėptas 1920 m. varinio nardymo šalmo, primenančio senovines šviesos angas laivuose. Taku oranžerija sujungta su pagrindiniu vilos komplekso namu. Čia ARRCC suprojektavo bromą. Architektus įkvėpė apdovanojimais jau įvertintas prabangus viešbutis Cheetah Plains Game Lodge, įsikūręs Sabi Sand Game safario rezervate. 

ARRCC komandos interjero autoriai Markas Rielly’is ir Nina Sierra Rubia glaudžiai bendradarbiavo su kliente Shari Kennedy, kurdami pagrindinio namo interjero dizaino koncepciją. „Erdves puošiantys interjerai yra kūrybos su vietiniais amatininkais rezultatas. Kurdami unikalius, prabangos prieskonį turinčius baldus, meistrai didžiausią dėmesį teikė medžiagoms, siekė atskleisti jų natūralų grožį ir formą“, – sakė Markas Rielly’is. Minimalizmo suteikiama per neapdorotas betono lubas ir grubias plytų sienas. Lygūs marmuro, balintų medžiagų ir šepetėliuotų bei patinuotų metalo sluoksniai puošia architektūrinį karkasą. Nemažai pagal užsakymą vietinių gamintojų, tokių kaip OKHA, Martin Doller ir David Reade, sumeistrautų Mid-century stiliaus, švelnaus tono baldų. Norėta ramią eleganciją suderinti su skulptūriškumu, išlaikant patvarumą ir funkcionalumą. 

Medis, oda, kailis ir tekstilė interjerą papildo natūralumu, o veidrodžiai ir metalas suteikia miesto blizgumo, pavyzdžiui, specialiai šiam projektai sukurtas šviesos stiklinių rutulių apšvietimas primena miesto šviesų mirksėjimą naktį. Rafinuotos prabangos jausmas labiausiai juntamas juvelyrinę dėžutę primenančiame vyno rūsyje: paauksuotos lubos, kupoliniai bronziniai šviestuvai ir veidrodžiai, ąžuolinė apdaila, viskio spalvos aksomo audiniai. Tęstinumas išlaikomas miegamojo erdvėse. Viename iš kambarių suprojektuota paaukštinta lova, tad joje gulint galima matyti miesto panoramą. Įdomu tai, kad specialiai buvo gaminamos pagalvės, naktinis staliukas ir šviestuvas.

Pagrindiniame vonios kambaryje atsiveria įspūdingi miesto vaizdai. Marmuro faktūra ryškiai atsiskleidžia praustuvų baldų apdailoje, o matiniai travertino akmens perlamutrinės spalvos paviršiai suteikia natūralumo ir prabangos. Ji papildo erdvę plečiantys veidrodžiai.

Apskritai ARRCC ištobulinti architektūros, interjero dizaino ir baldų sprendiniai sukūrė ramią, bet charakteringą erdvę, atspindinčią kraštovaizdį bei vietinį stilių.  

247