Interjero dizainas – tai sritis, kuri reikalauja nuolat ieškoti ir atrasti. Nėra dviejų vienodų erdvių, kiekviena erdvė diktuoja savo užduotį ir pasakoja savo istoriją. Istoriją, kuri nusipelno būti pasakojama, o tai galima padaryti per skirtingas formas, medžiagas, apdailos sprendimus. Todėl šioje srityje, kaip niekur kitur, svarbu ieškoti vis naujų galimybių ir įrankių leidžiančių pasakoti unikalias istorijas. Šiandien norime pasidalinti istorija apie kūrybą  ir bent šiek tiek išsklaidyti mitą, kad tai varginantis ir itin ilgai trunkantis procesas. Ja simboliškai dalinamės praėjus metams nuo UAB „Antalis“ ir „Blank Page“ komandos organizuoto projekto pradžios. 

Konkurso  „Atsinaujink namus su Antaliu“ afiša

Praėjusį pavasarį kvietėme  – „Atsinaujink namus su Antaliu“. Taip, būtent „atsinaujink“. Daug dėmesio yra skiriama interjero kūrimui nuo nulio, o erdvės kurios jau gyvena savo gyvenimą nepelnytai pamirštamos. Pavasaris visuomet kviečia įkvėpti šviežio oro gūsio ir įsileisti pokytį, tad nusprendėme ta proga parodyti, kaip vyksta kūrybinis procesas ir kokio galutinio rezultato galima tikėtis panaudojant skirtingas apdailos medžiagas, kurias greitam, bet efektyviam interjero erdvės pokyčiui siūlo UAB „Antalis“ komandos specialistai

„Blank Page“ dizaino studijos bendraįkūrėja Rūta Bužinskaitė

„Blank Page“ dizaino studijos bendraįkūrėja Rūta Bužinskaitė dalinasi pastebėjimu, jog Lietuvos interjero dizaino rinkoje pasigenda sprendimų, kurie yra sukurti konkrečiam projektui, galbūt netgi vienetiniai. „Manau taip gali nutikti dėl skirtingų priežasčių: kartais laiko trūkumo, kartais tiesiog pasirinkimų ir galimybių spektro nežinojimo, dažnu atveju dėl klaidingų įsitikinimų ir nepakankamo skirtingų apdailos medžiagų išmanymo.  Todėl šiuo projektu norime iš arčiau parodyti patį kūrybinį procesą bei daugiau papasakoti apie apdailos medžiagų įvairovę. Tokiu būdu ne tik galutiniai vartotojai, erdvių šeimininkai, bet ir interjero dizaineriai galės praplėsti savo akiratį ir suprasti, kad pats procesas tampa daug paprastesnis, kai artimiau susipažįsti su medžiagomis ir visuomet turi su kuo pasikonsultuoti profesionaliai“, – sako ji. Interjero dizainerė dalinasi, kad jų studijos kūrybos procesas visuomet prasideda nuo medžiagų savybių ir techninių galimybių išsiaiškinimo, o tik po to seka idėjų generavimo etapas. Taigi pirmiausia buvo išanalizuotos medžiagos, kurių pagalba galima transformuoti erdvių estetiką. „Antalio“ komandos siūlomų apdailos medžiagų spektras mums, galvojant apie dizaino sprendimus,  susidėliojo į tokias kategorijas: 

- Dekoratyvūs sprendimai, suteikiantys daug kūrybinės laisvės grafikos prasme – spauda ant fototapetų.

- Dekoratyvūs ir itin praktiški sprendimai puikiai tinkantys paviršių atnaujinimui arba ten, kur paviršiai gali būti intensyviau veikiami aplinkos faktorių – lipni plėvelė.

- Sprendimai dinamiškose ir kintančiose erdvėse, lengvai transformuojami sprendimai – magnetinė plėvelė.

 

- Tvarūs ir „pojūčių“ dizainui pritaikyti sprendimai – natūralių augalų pagrindo lipnios medžiagos.

Pamatykite, kokios „DecoBox“ medžiagos panaudotos interjeruose 

 

Tapetai

Skirtinguose laikmečiuose, skirtingos apdailos medžiagos išgyvena tai pakilimą, tai nuopuolį. Tapetai ir ypač tapetai su spauda stipriai nukentėjo dėl tam tikru laiku naudotų neskoningų gėlių, ar gyvūnų vaizdų. Tačiau šiandien spauda gali būti tokia įvairi, kad apriboti ją galim tik fantazija. Tad svarbu nenusiteikti, o leisti reikštis kūrybiškumui, tokiu būdu ant tapetams skirtų medžiagų gali atsirasti pačių kurti raštai, vaizdai, svarbios nuotraukos ar grafiniai piešiniai. Spauda leidžia rinktis ne iš to, kas jau sukurta, bet tai, ką mes norime ir galime sukurti.  

„Coala WallDesign Canvas“ tapetai su  atspausdinta grafika

Be to ši technika leidžia ne tik kurti vientisumą ten, kur jo reikia (vienas piešinys, spalva, raštas gali atsikartoti skirtinguose interjero elementuose – tekstilėje, langų uždengimuose, sienose), bet ir eksperimentuoti, nes  piešinio „užnešimas“ ant spaudos dažnai greitesnis ir pigesnis būdas „pasimatuoti“ erdvės transformaciją (pavyzdžiui: norėtumėte erdvėje įsirengti žaliąją sieną – investicija didelė, o galutinis rezultatas sunkiai prognozuojamas. Naudodami augalinį motyvą spaudai ant fototapeto, galite greitai ir paprastai patikrinti savo idėją.) 

Vaizdo kūrimas

Erdvei renkantis spaudos ant fototapeto būdą, reikia pasirinkti ar bus naudojamas jau esamas vizualas iš turimų nuotraukų, grafinių vaizdų, paveikslėlių bibliotekų, ar jį reikės sukurti specialiai konkrečiai erdvei. Gali skambėti sudėtingai, tačiau iš tikro ši galimybė yra unikali. Kuriant piešinį ar tinkamai jį pritaikant iš turimų, spaudos vaizdai gali padėti erdvės formavimui: vizualaus mastelio mažinimui, didinimui, erdvės proporcijų koregavimui. 

  „Coala WallDesign Leather“  tapetai su  atspausdinta grafika 

Medžiagos parinkimas

Pagrindas – svarbi tapetų dalis, lemianti, kaip lengvai tapetai bus klijuojami ir nuklijuojami.

Popierinis pagrindas, nors ir pasižymi palankia kaina, tačiau yra jautri medžiaga, todėl klijuojant reikia įsivertinti plyšimo riziką. Tokiu pagrindu pagamintų tapetų nuklijavimas sudėtingas, medžiaga plyšta. Popierinio pagrindo tapetai turi savybę trauktis, tad pasirinkus tokio tipo pagrindą, reikėtų nusimatyti didesnes užlaidas, kad neatsirastų tarpai. 

Neaustinis, flizelino pagrindas palengvina klijavimo procesą – klijus galima tepti tiesiogiai ant sienų, darbas lengvesnis. Nuklijavimas taip pat lengvesnis, nes tapetas nusilupa vientisai. Toks pagrindas garantuoja, jog tapetai mažiau trauksis, bus reikalingos mažesnės užlaidos.  

Neaustinio fototapeto skirtingų paviršių pavyzdžiai 

Tapeto paviršiaus medžiagiškumas – svarbi savybė ne tik praktine, bet ir estetine prasme savybė. 

Natūralus paviršius – negali būti valomas, yra neatsparus mechaniniams pažeidimams. Jeigu projekto sprendiniai reikalauja natūralumo, iš anksto reikia nusimatyti, kad teks paviršių labiau saugoti. 

Vinilas – turi didesnį tekstūrų pasirinkimą ir atsparumą nedideliems mechaniniams pažeidimams, valymui bei pasižymi gan lengva priežiūra.  

Tekstilė – lengva klijuoti ir suvesti kraštą su kraštu. 

Lipnios plėvelės

Produktas, pasižymintis mažesniu jautrumu aplinkos poveikiui bei platesnėmis panaudojimo galimybėmis. Dažnai kyla klausimas ar vonios kambariui tinka tik plytelės arba dažymas, o kas dar? Būtent tokiu atveju, kai ieškoma išskirtinio sprendimo, tinkamai hermetizavus dekoratyvias plėveles, galima jas naudoti ir drėgnose patalpose arba erdvėse, kur numatoma, kad paviršiai bus aktyviai naudojami. Plėvelių  piešiniai pasirenkami iš esamų kolekcijų. Tačiau jų spektras tikrai platus. 

Lipnios plėvelės „Coala Interior Design“ vonios interjere 

Magnetinės plėvelės

Produktas kūrybinei laisvei ir fantazijai lavinti. Magnetinį pagrindą tvirtinant prie sienos, prie jo magnetinio pritraukimo principu tvirtinama  pasirinkto ar sukurto  dizaino  spaudos viršutinis sluoksnis. Tokiu būdu siena gali tapti dekoratyviu ir dinamiškai kintančiu elementu, nes viršutinį sluoksnį su spauda galima keisti, tuo pačiu keičiant ir erdvės charakterį. Produkto savybės sukuria galimybes vaizdą nuolat transformuoti – vieną ant kito galima dėti iki 6 sluoksnių su skirtingais dizainais.

Magnetinė plėvelė drabužių parduotuvėje – paprasta ir lengva keisti 

Natūralių augalų pagrindo lipnios medžiagos

Avery Organoid Natural Surfaces – autentiškos rankų darbo medžiagos lipniu pagrindu. Ši kolekcija įkvepia kurti unikalius, gamtos įkvėptus interjerus. Su šia medžiaga tai, kas įprastai yra išorėje, už jūsų namų sienų, įkurdinate viduje. Būtent ši kolekcija paskatina atsiradimą interjerų, kuriančių unikalius potyrius.

Ranko darbo, natūralių interjero plėvelių „Avery Organoid Natural Surfaces“ kolekcija

Natūralios medžiagos – samanos ir augalai – naudojamos šiai kolekcijai, tai visai nauja patirtis, įtraukianti daugelį mūsų pojūčių. Įkvėpta gamtos, pagaminta naudojant organines, arčiausiai gamybos vietos esančias medžiagas.

Saulėgražų žiedlapių tapetas iš „Avery Organoid Natural Surfaces“ kolekcijos

Atsižvelgdami į medžiagų galimybes  iš gausybės į konkursą atsiųstų erdvių pasirinkome tris, kuriuose ne tik atliktume pokytį, bet ir galėtume patyrinėti, kaip vyksta kūrybinis procesas su skirtingomis medžiagomis. 

Konceptuali vaiko kambario nuotaikų lenta

Atrinktos šios erdvės konkursui:

Virtuvė – baldo atnaujinimas „Coala Interior film“.

Vaiko kambarys – dekoravimo sprendimai, naudojant „Coala Magnetics“.

Foto studija – foto sienos formavimas, naudojant fototapetus

Visoms erdvėms buvo paruoštos konceptualios nuotaikų lentos, kuriose atsispindėjo atnaujinimo galimybės ir „Antalio“ siūlomų skirtingų produktų optimaliausio panaudojimo strategija.  Tačiau bendru „Antalio“ komandos sutarimu buvo išrinktas vienas projektas, kurio įgyvendintų sprendinių  rezultatais galime dalintis šiandien. Įgyvendinimo džiaugsmai aplankė foto studiją, įsikūrusią Klaipėdoje. 

„Blank Page“ komanda projekto metu bendravo su visais trimis finalininkais ir visų projektų sprendinius formavo atsižvelgiant į kiekvieno unikalius poreikius, įpročius, asmenybes ar reikiamą erdvės funkcionalumą. Fotostudijos poreikiai, be abejonės, išsiskyrė – tai vieta, kur aplinka turi prisitaikyti prie kuriamo turinio, o jis kasdien gali būti visiškai skirtingos tematikos. Su fotostudijos savininke komanda išsigrynino pagrindinius poreikius – kuriant foto sieną itin svarbu transformacijos galimybė, universalumas, tačiau tuo pačiu išskirtinumas. Todėl ruošiant nuotaikų lentas „Blank Page“ komanda pasiūlė foto sieną suskaidyti į tris dalis ir skirtingų fototapetų vizualų pagalba sukurti tris skirtingus įvaizdžius, kintantiems fotosesijų klientų poreikiams. Projekto įgyvendinimas prasidėjo nuo bazinių aspektų – erdvės apžiūros, matavimų ir esamos situacijos realaus įvertinimo. Tai atlikus paaiškėjo, kad esamas sienos paviršius neatitinka savybių, kurios reikalingos fototapeto klijavimui. Tai puikus pavyzdys, kaip siekiant geriausio rezultato reikia įvertinti mažiausias smulkmenas. Šiuo atveju – tai sienos kreivumai ir nelygumai, kurie nebūtų leidę išpildyti projekto maksimaliai kokybiškai. Kadangi foto studijos veikla negali būti stabdoma remontams, įvertinus visus šiuos aspektus buvo priimtas sprendimas, jog tapetus galima klijuoti ant išlengvintų plokščių, o jas kabinti ant sienos.

 

Interjero sienelės Klaipėdos fotostudijoje montavimas

„Tokios situacijos puikiai atspindi vieną pagrindinių mitų – kad renkantis tapetus sienų apdailai, nereikia pasiruošti dengiamo sienos paviršiaus. Tai klaida! Siekiant kokybiško ir ilgai išliekančio rezultato sienos paviršius turi būti paruošiamas ne prasčiau negu dažymui“, – sako UAB „Antalis“ interjero medžiagų specialistė Daiva Mažvilaitė-Varnienė. Ši situacija taip pat leido suprasti, kad toks sprendimas dar tikslingiau atliepia studijos poreikius. Naudojant tokį sprendimą galima pasigaminti skirtingų dizainų plokštes ir jas pasikeisti be sudėtingų remonto darbų. Būtent todėl buvo nuspręsta, kitaip nei pirminėje idėjoje,  pradžiai visai sienai taikyti vieną grafinio dizaino sprendimą, o esant reikalui naudoti kito stiliaus sprendimus,  juos išsigryninti pagal ateities tendencijas ir poreikius. „Blank Page“ komanda savo kūryboje remiasi dar vienu labai svarbiu aspektu – kontekstualumu. Vienas iš pasiūlytų dizainų buvo įkvėptas Klaipėdos laivų terminalo vaizdo, kur dominuoja tamsūs tonai su rūdintais elementais. Grafinių vaizdų bibliotekoje buvo rastas ypatingai taikliai šį įvaizdį atspindintis paveikslėlis. Kadangi erdvė naudojama intensyviai, konsultuojantis su UAB „Antalis“ specialistais buvo parinktas flizelino pagrindo ir vinilo paviršiaus tapeto popierius. Natūraliam,  metalo, rūdžių, anglies,  šiek tiek grubumo turinčiam, vaizdui sustiprinti naudota intensyvesnė ir gilesnė tapeto paviršiaus tekstūra. Interjero dizainerė Rūta Bužinskaitė sako, kad tinkamai parinktas paveikslėlis ar raštas – tai svarbi, bet ne vienintelė galutinio rezultato dalis, būtent tekstūros sustiprina vaizdo įtaigumą ir padeda pažadinti skirtingus jausmus bei atliepia skirtingus praktinius poreikius, todėl turėtų būti parenkamos gerai apgalvojus visas naudojimo aplinkybes ir idėjos aspektus. „Tekstūra – visuomet apie sukeliamus jausmus, o jausmai apie unikalų erdvės patyrimą“, – sako dizainerė.

Klaipėdos fotostudijos naujas interjeras

Kūryba yra malonus procesas, kai turi tam žinių arba esi pakankamai drąsus klausti ir jas susirinkti. Tad šia istorija linkime įkvėpimo kurti, drąsos klausti ir energijos viskam įgyvendinti! 

Daugiau apie medžiagas interjero dekoravimui antalis.lt

171