Kviečiame Jus į naują parodą „Back to Black“ galerijoje „Kunstkamera“. Tai – grupinė paroda, dedikuota juodai spalvai mene.

Juoda spalva. Kaip dažnai mes su ja susiduriame, dažnai net nesusimąstome. Ji apibrėžiama kaip šviesos nebuvimas. Tai sukuria stiprų dualinį efektą (juoda/balta, tamsa/šviesa), ir juoda tampa būtent vienu iš šio dualumo polių. 

Juoda spalva gaunama maišant pagrindines (nejuodas) spalvas tarpusavyje arba tiesiog iš gamtos, iš natūralių juodų pigmentų, tokių kaip suodžiai, anglis ar kai kurios geležies rūdos, kaip antai magnetitas ar hematitas. Gamtoje juodos yra nedaug: be jau minėtų natūralių juodo pigmento šaltinių galime paminėti tokius akmenis kaip obsidianas, oniksas ar lava. Yra natūraliai juodų augalų (juodieji serbentai, juodosios rožės) ar gyvūnų (juodoji pantera, šuo niufaundlendas), tačiau jie yra labai reti.

Su kuo dar asocijuojasi juoda spalvoje gamtoje? Su nakties dangumi be mėnulio. Su giliausiais vandenimis. Su vulkanų išspjauta lava. Su sudegusiu mišku. Su apanglėjusia malka. 

O su kuo asocijuojasi juoda spalva žmonių gyvenime? Su juodais it suodžiai daugelio planetos gyventojų plaukais ar oda. Su elegancija. Su maža juoda suknele. Su Holivudo divomis juodomis skrybėlaitėmis (Audrey Hepburn) ir juodais vyriškais kostiumais (Marlene Dietrich). Su Fridos Kahlo ir Elisabeth Taylor antakiais. 

O su kuo asocijuojama juoda spalva mene? Su juodais kaligrafijos hieroglifais. Su juodais egiptietiškų figūrų kontūrais. Su ispanišku ekstatišku baroku. 

Nėra tai dažna spalva mene, kadangi žmonės dažnai vengia tų dvasinių būsenų, kurios asocijuojamos su juoda spalva: susitelkimo, susimąstymo, rimties, santūrumo. 

Ši paroda galerijoje „Kunstkamera“ – tai antroji paroda iš parodų ciklo, dedikuoto įvairioms spalvoms (pirmoji buvo „Įvadas į žalią“ 2014 m.). Ši paroda dedikuota spalvų spalvai – juodai. Ką ši paroda labai ryškiai atskleidžia – kokia spalvota yra juoda spalva! Iš tiesų, ji talpina savyje visą spalvų spektrą. 

Back to Black – apsukę ratą aplink visas pasaulio šalis ir spalvas, padėkime galvą ant juodos dirvos po juodu dangumi. Galbūt pamatysime, kaip jame įsižiebia žvaigždės.          

Paroda yra grupinė, joje dalyvauja šie menininkai:

Čerapas, Henrikas (g. 1952)

Ercmonaitė, Indrė (g. 1985)

Gailius, Pranas (1928–2015)

Jevdokimovas–Karmalita, Viačeslavas (g. 1946)

Kasčiūnaitė, Dalia (g. 1947)

Katiliūtė, Rūta Viktorija (g. 1944)

Katinas, Linas (1941–2020)

Kepežinskas, Rimvydas (g. 1956)

Lapė, Pranas (1921–2010) Leonavičius, Šarūnas (g. 1960)

Lukenskas, Česlovas (g. 1959)

Mitinas, Artūras (g. 1991)

Racevičius, Edvardas (g. 1974)

Saladžius, Edmundas (g. 1950)

Talačka, Raimondas  (1966–2008)

Treigys, Remigijus (g. 1961)

Vilutienė, Nijolė (g. 1949)

Zimblytė, Kazė (1933–1999)