Baltiškas namo interjeras: estetika, ergonomika ir funkcionalumas

Unikalus prieškambario sienos ornamentas nepalieka abejingų – mat jis sukurtas ir pagamintas paties interjero autoriaus Tomo Jasiulio.
Plytelės: www.yasiulis.lt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Parengė Žydrė Dargužytė.
Interjero autorius – Tomas Jasiulis.
Nuotraukos – UAB „Šviesos ratas“.

Interjero dizaineris Tomas Jasiulis sukūrė trijų asmenų jaunos šeimos namo, esančio Vilniaus miesto ribose, įvaizdį. Pats autorius nelinkęs šio būsto interjero priskirti konkrečiai stilistikai, tačiau drąsiai jį vadina baltišku arba tiesiog lietuvišku. Anot jo, apsiriboti klišėmis visada lengviausia, tačiau atėjo metas, kai lietuviai gali ir privalo kurti savitus interjerus, kurie nebūtų konkrečios stilistikos kopijos arba nepataikautų tam tikroms interjerų madoms. „Atėjo brandos laikas, kai ne tik gyvenimo supratimas, bet ir būdas leidžia mums drąsiai vadintis baltais“, – apie lietuviškos stilistikos būsto interjerą pradeda kalbėti žinomas namų erdvių stiliaus kūrėjas.

Paprašytas lakoniškai apibūdinti sukurtą interjerą, dizaineris užtikrintai patikina, kad tai – jauki, nemonotoniška ir, be abejonės, gyva erdvė. „Neturiu klišių savo darbams vertinti, tačiau akivaizdu tai, jog čia ramu, bet nenuobodu: daug įvairių detalių, faktūrų. Pagrindinis užsakovų pageidavimas buvo aiškus: jaukumas ir patogumas“, –  atskleidžia autorius.

Pagrindinė visų erdvių spalva – balta. Pasak dizainerio, tai –  nepriekaištingas fonas kitiems esamiems medžiagiškumams, tokiems kaip medis, betonas. „Be to, baltoje spalvoje gražiai „skamba“ ryškesni, drąsesni interjero elementai ir baldai. Bet svarbiausia čia – žmogus: su savo apranga, nuotaikomis, emocijomis ir aura“, – pasakoja T. Jasiulis. Dar vienas baltos spalvos privalumas šio namo interjere tas, kad būtent ji leidžia pro langus sklindančiai šviesai nudažyti kambarius įvairiais atspalviais. Medžio tekstūros ir faktūros subtiliai prisideda prie įspūdingo šviesos žaismo.

Ant prieškambario sienos – įspūdinga mozaika. Tai – paties dizainerio iš betono sukurtos ir gaminamos plytelės „Ricochet“. „Jos –  intriguojančios ir įdomios. Įdomios tuo, kad paviršiai susideda iš kelių storių. Tad sudėliojus norima kryptimi ar norimu raštu, galima sukurti įvairią dekoratyvinę sieną. Šiuo atveju sudėliojome laisvos kombinacijos raštą ir nudažėme baltai, palikdami vieną, natūralią betoninę plytelę. Išėjo kūrybiškas pagyvinimas tambūro zonoje“, – pristato dizaineris.

Projektuojant namą, virtuvė sujungta su svetaine. „Buvo likę pakeisti kelis konstrukcijos elementus ir sukūrėme puikią erdvę. Visos spintelės suintegruotos ir jose sudėta viskas, kas reikalinga valgomajam“, – paaiškina T. Jasiulis. Iš esmės virtuvės erdvė subtiliai paslėpta, mat apie tai, kad čia virtuvė, praneša saloje esantis vandens maišytuvas. Ši erdvė įsilieja į bendrą architektūrą. Valgomojo stalas kiek tolėliau. Jis pasirinktas apvalios formos, pakartojantis lubose esamų šviestuvų formas.

 

Virtuvė taip subtiliai „paslėpta“, kad būtų sunku ją identifikuoti, jei ne saloje matomas maišytuvas. Virtuvė: www.ergolai.lt

Pirmojo aukšto šeimininko darbo kambarys itin šviesus. Čia suprojektuota knygų lentyna unikali savo nenuobodžia geometrija ir spalviniu sprendimu. „Pasitarę su šeimininkais, šiek tiek leidome sau paišdykauti: nesinorėjo, kad namų darbo aplinka būtų panaši į biuro interjerą. Iš tikrųjų pavyko“, – džiaugiasi kūrėjas.

Laiptai į antrąjį aukštą – neabejotinai išskirtinis būsto akcentas. Pagal pradinį architektūrinį planą jie turėjo užimti pusę virtuvės erdvės. „Nusprendėme aukoti laiptų eksponavimą per du aukštus ir taip laimėti daugiau vietos virtuvei. Buvo reikalinga papildoma perdangos rekonstrukcija, kuri leido paslėpti antro maršo į antrąjį aukštą konstrukciją ir po ja sutalpinti pagrindinius virtuvės prietaisus: šaldytuvą, orkaitę. Be to, dar įrengtas nematomas sandėliukas. Laiptinę, žinoma, norėjosi padaryti organiška viso interjero dalimi. Dėl to nusprendžiau suprojektuoti vientisų laiptų konstrukciją su ąžuolo grindų pakopomis ir ąžuolo faneruotės sienute. Medinių laiptų aikštelei pagyvinti nubraižiau porankį su paslėptu LED apšvietimu. Jis yra labai praktiškas naktį ir gražiai atrodo vakare“, – sprendimais namo interjere dalijasi ambicingas dizaineris.

 
Būsto savininko darbo kambarys – kaip minibiblioteka: čia daug knygų, žurnalų, šviesos ir natūralios medienos baldų, kurie erdvei suteikia grynumo ir tarsi sakyte sako: čia galima susikaupti, kurti ir dalintis mintimis su kolegomis, draugais bei šeimos nariais.
Baldai: www.ergolain.lt
  Miegamasis ryškus ir apšviestas natūralios saulės šviesos. Čia mažai daiktų, todėl kokybiškas poilsis – garantuotas.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jis pripažįsta, kad nors laiptai šiame būste išraiškingi, vis dėlto lubų
sprendimas dar įdomesnis ir sudėtingesnis. „Lubos ne tik su medžio
elementais, bet ir su jose integruotais šviestuvais. Lubų linijų grafika ir dinamiškumas suteikia erdvėms žaismingumo. Tokias lubas įrengėme pirmojo aukšto hole, koridoriuje ir darbo kambaryje. To paties medžio tekstūra pasikartoja ir grindyse. Visame name pasirinktos ąžuolo parketlentės“, – dėsto T. Jasiulis.

Daug dėmesio ir investicijų skirta apšvietimo projektui. Kiekvieną erdvę stengtasi padaryti kuo įdomesnę, panaudojus kokybiškus šviestuvus. Tai – ir dideli baltos šviesos šviestuvai, ir keli paslėptos šviesos šaltiniai. „Kiekvienam atvejui – skirtingas scenarijus. Kur bebūtume, ar virtuvėje, ar svetainėje, ar net darbo kambaryje, galima jausti ypatingą šviesos kuriamą aurą. Be to, kai kurie didesni šviesos srautai reguliuojami pasitelkus šviesos reguliatorių. Tai leidžia mažinti arba intensyviau naudoti šviesą“, – detalizuoja šviesos sprendimų name sumanytojas.

Interjerą būsto užsakovai priėmė entuziastingai, mat viso kūrybinio proceso metu stengėsi aktyviai dalyvauti ir spinduliavo geras emocijas.

 

 
    Šviestuvai: www.delight.lt   Plytelės: www.vokiskakeramika.lt

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“