Norbert Tukaj nuotraukos
Gytautės Ivanauskaitės tekstas

Viena džiugiausių architektų ir interjero dizainerių bendruomenę bei kokybišką ir tvarų dizainą vertinančių žmonių 2023-aisiais pasiekusių naujienų – italų gamintojų Boffi|DePadova salono atidarymas Lietuvoje. Vienintelė Baltijos šalyse duris atvėrusi erdvė yra Žvėryno rajone, Vilniuje (Kęstučio g. 59). Įžengęs į saloną nustembi ne vien dėl baldų ir jų aksesuarų kokybės bei medžiagų faktūrų, bet ir dėl to, jog čia jautiesi lyg namuose. Atvykusius pasitinka profesionali architektų bei interjero dizainerių komanda, kurios dvasia – architektė Edita Righetto. Galbūt tai itališkos kultūros poveikis, bet šiame salone laukiame visi – vyksta susipažinimo bei prekių ženklų pristatymo renginiai. Jaukioje atmosferoje prie vaišių dalijamasi mintimis ne vien apie gaminius, bet ir apie gilų žmonių požiūrį į gyvenimą, kūrybą, atskleidžiančią jų istoriją, komfortą, taip pat akies krašteliu pažvelgiama ateitį.

Istorija, prasidėjusi nuo vieno žmogaus

Prieš 90 metų Piero Boffi po darbo dienos Italijos Moncos ir Briancos (Monza Brianza) provincijos gamykloje keliaudavo į amatininkų dirbtuvėlę, kurioje užsiimdavo baldų kūryba. Palaipsniui prie tėvo prisijungė sūnūs Dino, Pieras Ugo ir Paolo. Jie užsispyrusiai siekė kurti kokybiškus bei inovatyvius baldus. Ir štai jų svajonė išsipildė – šiandien Boffi žinomi visame pasaulyje. Šie italai pirmieji sukūrė nematomą virtuvės baldų varstymo sistemą – dabar ji aptinkama daugelyje namų. Šeimos įmonė toliau gilinosi į virtuvės baldų dizainą, todėl 2015 m. ėmė bendradarbiauti su kita kultine Italijos gamintoja DePadova. Šios firmos susikūrimo istorija irgi verta pasakojimo. 1934-aisiais ją atidarė Maddalena De Padova. Tuo metu daiktų dizainą kūrė itin mažai moterų. Darbšti, smalsi, ypatinga nuojauta apdovanota Maddalenos sukūrė ne vieną į dizaino istoriją įėjusį gaminį. Taigi, dėl kūrybinio proceso susivienijusios įmonės šiandieną pasauliui pristato ne vieną virtuvės ir vonios kambario kolekcijas.

2017 m. prie Boffi prisijungė Danijoje įkurta MA/U studija, kurianti baldus bei spintų sistemas, po jos ėjo ADL įmonė, dirbanti su pertvaromis, durimis, slankiosiomis sistemomis. Ilgainiui ypač įdomus bendradarbiavimas užsimezgė ir su britų drabužių dizaineriu Paulu Smithu. Menininkas minkštųjų baldų kolekcijas pagyvino itin sodriomis spalvomis, papuošė išraiškingomis siūlėmis ir raštais. Ties tuo įmonės nesustojo! Harmonijos ir tam tikros gyvenimo būdo filosofijos bei specifiškos gamybos suteikė ir tik iš japoniško uosio ir ąžuolo kurianti baldų dizaino studija Time & Style, įsikūrusi Japonijoje. 

Emocija – jausmas, jungiantis visus šiuos prekių ženklus

Tai gali paliudyti tiek dizaineriai, tiek architektai, kurie šiems prekių ženklams kuria baldus, sistemas, šviestuvus, tekstilinius bei kitus interjero aksesuarus.

Boffi|DePadova salonai išsibarstę visame pasaulyje. Artimiausia mūsų kraštui prekybos vieta buvo Berlyne. Apsilankę bet kuriame salone, turite galimybę pabendrauti su tik išimtinai čia dirbančiais architektais bei interjero dizaineriais. Toks darbo modelis pasirinktas ne atsitiktinai – siekiama, kad žmogus paliestų, pajustų ir suprastų ne tik baldų matmenis, medžiagiškumą ar faktūrą, bet ir įsigilintų į žinutę, kurią siunčia kiekvienas daiktas. Juk jis yra ilgaamžis, itin individualus, tad būsimas šeimininkas pirmiausia turi užmegzti tam tikrą pažintį, pasverti, kuris gaminys atspindi jį patį. Juk už kiekvieno kūrinio slypi ilgalaikė žmonių kartų, begalės valandų kūrybos, eksperimentavimo bei darbo istorija. Visai nesvarbu, ar ateini įsigyti norimo daikto, išliksiančio ateities kartoms, ar tiesiog pasigrožėti. 

Kai kurie architektai juokauja, kad, kuriant erdvės dizainą su Boffi|DePadova, užtenka tik sienų ir grindų. Visa kita padaro patys baldai, specialisto pagalbos nebereikia. Viską lemia subtili elegancija, geometrinės formos, spalvos, medžiagos. Nesvarbu, ar  tai bus industrinio stiliaus erdvė su  atviromis rekuperacinėmis bei kitomis sistemomis, paliktais statybiniais sienų fragmentais, ar modernios architektūros visuomeninis pastatas, kuriame dominuoja stiklas.  

Boffi|DePadova meistrų gaminamuose virtuvės ar vonios balduose neišvysite ryškių sujungimo linijų, sutvirtinimo vinimis. Viskas paslėpta viduje: elektros ir apšvietimo šaltiniai, stalčiukai, prieskonių laikymo vieta, gartraukis, – aptakios formos, suapvalinimai kuriami pagal poreikį. Virtuvė tampa ne tik funkcionalia erdve, bet ir menine instaliacija. Kai kurių modelių stalviršiams naudojama mineralų ploštė pasižymi turtinga tekstūra, faktūra ir atsparumu. Virtuvės baldai nerenkami vietoje, jie atvežami tiesiai į objektą, todėl reikalauja preciziškai tikslių apskaičiavimų. Pasitaiko, kad dėl žmogiškosios klaidos reikia taisyti, pavyzdžiui, sienų nelygumus ar kitus netikslumus. Kadangi įmonės bendradarbiauja su daugybe architektų ar dizainerių, baldai išsiskiria originaliu dizainu. Vienas pavyzdžių – legendinės architektės Hazos Hadid studijos sukurtas virtuvės baldų komplektas. Juo galima papuošti savo namus ir šiandien. 

Kuriant aplinką svarbus ne tik grožis, bet ir funkcionalumas. Tą vertina ir ADL prekių ženklas. Slankiosios durų sistemos išsiskiria rafinuotumu, jos harmoningai įsilieja į aplinką ir tyliai veikia. Vienas naujausių ADL gaminių – metalinės pertvaros, einančios tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Jos suteikia erdvei architektūriško prisilietimo. Neturint siekio tokia pertvara valdyti garso kiekio, ji tampa įdomia kompozicija, nes joje nėra stiklų ar kita medžiaga jungiamo elemento.

Galiausiai, mėgstantiems Tolimųjų Rytų kultūrą verta artimiau susipažinti su Time & Style studijos kūryba. Vien pamačius jų spintas ir šviestuvus nekyla abejonių, iš kurio pasaulio krašto jie yra atkeliavę. Tik rankomis gaminami, pinami, pavyzdžiui, kėdžių atlošai, baldai išsiskiria harmoningumu bei tam tikra sunkiai žodžiais apsakoma, veikiau juntama gyvenimo filosofija, būdinga Japonijai. Patartina kiekvieną daiktą palytėti. Ar tai būtų lentyna, kurioje nėra jokios kitos pašalinės detalės, išskyrus medį, ar ryžio popieriumi dekoruotas medinės konstrukcijos šviestuvas, puikiai tinkantis dekoratyviniam ir romantiniam apšvietimo scenarijui. Kartais sunku suvokti, kiek šie gaminiai kiekviename gamybos etape reikalavo darbštumo ir tikslumo. 

boffidepadova.com 

151