• Architizer 2019 apžvalga
  • Naujienos iš Euroluce 2019
  • Išrinkti geriausi lietuvių dizaino darbai
  • Senos ir naujos architektūros duetai
  • Viešnagė erelių saloje
  • XXI a. civilizacijos palikimas
  • Maži projektai, konceptualios idėjos
  • Gyvenimas bažnyčioje
  • Naujai atrasta Tailando architektūra
  • Nakvynė šulinio žiede

 
       
 

 

Jautrios epochai ekstensijos

Teksto autorius: Tomas Milkamanavičius

Kai architektai turi reikalų su priestatais (angl. extensions), naujo ir seno dermės klausimas svarstomas visuomet. Tokios situacijos paprastai sprendžiamos dvejopai. Dažnesniu atveju projektuojamas seną struktūrą imituojantis priedėlis, tačiau jei į situaciją pažiūrima atidžiau, ji gali baigtis sėkmingai. Posakiai „gražu tai, kas tikra“ ir „kiekvienas pastatas turi būti savo laiko liudininkas“ čia gali tapti kelrodžiais į kokybišką architektūrą. Nuodugniai išanalizavus paveldėtą struktūrą ir prie jos projektuojant naują šiuolaikišką tūrį, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti įžūlu, tačiau taip objektas būna nuoširdus.

 

 
       
 

 

Gamtos padiktuotos struktūros

Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Nuotraukų autorius: Gianni Antoniali

Ant stataus šlaito, Alpių papėdėje, stovi dailus gyvenamasis namas, į kurį patekti galima tik užlipus į aukščiausią kalvos tašką. Iš apylinkės namukų šis itin išsiskiria modernumu, fasado apdaila, masteliu ir struktūra. Aukščiausioje vietoje įsitaisęs statinys išsaugo savo teritorijos privatumą, o ilsintis kieme galima stebėti apylinkes ir kaimyniją. Namo vieta sklype išrinkta taip, kad šis taptų miestelio dalimi ir suteiktų galimybę žavėtis vakaro švieselėmis, atsirandančiomis kaimynams namuose įsijungus šviesas.

 

 
       
 

 

Būstas, išreikštas per tekstūrą

Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Nuotraukų autorius: Adam Letch

Miesto šurmulį į ramesnį užmiesčio gyvenimą iškeitusi jauna šeima įsikūrė prabangiame privačiame golfo dvare, esančiame Perlų slėnyje (angl. Pearl Valley). Pusvalandžio kelionė nuo didmiesčio (Keiptauno) – tai menka auka, norint kasdien grožėtis supančia gamta. Prabangaus namo įvaizdžio kūrėjais tapo interjero dizaineriai Markas Rielly, Sarika Jacobs, Jonas Case’as ir Leigh Daniels. Gyvenamosios erdvės buvo atidžiai įvertintos, kad perteiktų „paprastą prabangą“, kurios pagrindinės savybės: subtilios detalės ir kokybiškos apdailos medžiagos, sukuriančios patrauklią, tačiau ne pernelyg pompastišką ar rafinuotą aplinką komfortiškai kasdienybei.

 

 
       
 

 

Euroluce 2019 naujienos: šviesos kampai, vingiai ir burbulai

Teksto autorius: Jonas Malinauskas

Viena iš perspektyvių tendencijų, išryškėjusių pastaraisiais metais, – padidėjęs projektuotojų ir gamintojų dėmesys modulinėms šviesos sistemoms, kurias įprasta vadinti bėginėmis. Prieš keletą metų jas paprastai buvo siekiama paslėpti ar bent užmaskuoti, o dabar jas vėl bandoma išryškinti ir paversti erdviniais interjero akcentais. Galbūt šviesos sistemų plastikos akcentavimas susijęs su bendra darbo patalpų „buitinimo“ tendencija, siekimu užpildyti ir pagyvinti modernius tūrius.

 

 
       
 

 

Klasikas, vertinęs anonimiškumą

Teksto autorius: Jonas Malinauskas

Retam menininkui pasiseka išgarsėti vienu pirmųjų savo kūrinių. Tad likimas pasirodė labai palankus vokiečių dizaineriui Wilhelmui Wagenfeldui (1900–1990), kurio kursinis projektas, įgyvendintas Bauhauzo dirbtuvėse, tapo ne tik sėkmingu masinės gamybos produktu, bet ir žymiausios XX a. dizaino mokyklos vizitine kortele. Tad šiemet minimas Bauhauzo mokyklos šimtmetis yra puiki proga papasakoti apie vieną žymiausių jos absolventų.

 

 
       
 

Išrinkti geriausi lietuvių dizaino darbai

Lietuvos dizaino prizas GERAS DIZAINAS – tai nacionalinis konkursas, skirtas geriausiems šalies dizaino pavyzdžiams atrasti ir paminėti. Šiais metais konkursui gauta daugiau nei 250 dalyvių paraiškų, o apdovanojimai vyks jau aštuntąjį kartą. Iškilmingos ceremonijos metu apdovanojami geriausi dizaino darbai 10-yje kategorijų. Juos išrenka nepriklausoma užsienio komisija. Publikos favoritu tampa darbas, išrinktas balsavimo internetu metu. Šių metų vertintojų komisiją sudarė dizaino srities ekspertai iš Šveicarijos, Lenkijos, Slovėnijos ir Austrijos.

 

 

Žurnalas: „Centras“