Charakteringos mūrinis daugiabutis

 

Projekto autoriai: Koichi Takada Architects
Vieta: Sidnėjus, Australija

Įgyvendinta: 2018 m.
Fotografijų autorius: Martin Mischkulnig, Martin Siegner, Simon Wood, Tom Ferguson
Tekstas: architekto Tomas Milkamanavičiaus

 

Koichi Takada biuro architektai pabaigė Arc Tower, vieną paskutinių gyvenamosios paskirties aukštybinių pastatų Sidnėjuje. Projektas laimėjo Sidnėjaus dizaino meistriškumo konkursą (City of Sidney Design Excellence Competition) 2013-aisiais ir tapo formuojančia Clarence ir Kent gatvių dominante istorinėje Sidnėjaus dalyje. Objektas yra seno ir naujo kombinacija. Plytinis rankų darbo podiumas ir organiškas bokštas suformuoti siekiant programuoti charakteringą miesto vystymąsi. 26 aukštų pastatas yra gyvenamosios, viešbučio ir prekybinės paskirties mišinys.

 


Arc Tower koncepcija mezga dialogą su vietos istoriniu kontekstu. Kruopščiai išstudijuotas Sidnėjuje pastatytų arkų proporcijos ir medžiagiškumas atvedė iki ištobulinto architektūrinio sprendimo. Dizainas pasižymi tvirtu mūriniu antžeminės dalies charakteriu, tuo tarpu bokštas spindi grakščiu ir suvaldytu medžiagiškumu.

Didžiai architektų nuostabai, tradicinio plytų mūro panaudojimas susilaukė teigiamo visuomenės atsako.

Įkvėpti mūrinio charakterio kaimynystėje (Raudonojo Kryžiaus ir Andrew Bros Warehouse pastatai) projektuotojai suformavo dualistinę naujojo tūrio kompoziciją. Įkvėpta organiškų Sidnėjaus uosto linijų ir aplinkinių pastatų plytinio charakterio koncepcija turi Sidnėjaus istoriniam kontekstui būdingi įvairialypumo ir autentiškumo. Daugumai miesto pastatų būdingi plokšti stogai. Arkos panaudojimas tyrinėja galimybę atverti stogą. Objekto dizainas leidžia patirti Sidnėjaus lauko kultūrą.

 

  


Architektai įtikino miesto savivaldybę ir pastato užsakovą, kad stogo naudojimas rekreaciniams tikslams teikia daugiau vertės nei vietoj to projektuojami privatūs butai. Paprašę įsivaizduoti miestą, kuriame gyventojai nuo dienos rūpesčių gali pabėgti ant stogo, kur architektūra inspiruoja socialinį gyvenimą, architektai padėjo vystytojams iš naujo suvokti urbanistinę aplinką. Organiška karūna aiškia išskiria Arc Tower iš supančio konteksto. Lenktas stogas švenčia bokšto ir dangaus draugystę. Rekreaciniams tikslams panaudotas stogas atveria naują dialogą tarp to, kas įmanoma ateities miestuose, jei aktyviname ne tik paviršiaus, bet ir dangaus erdvę.

Nuo Arc Tower stogo galima išvysti Sidnėjaus uostą. Organiškos arkų formos veikia išvien su organiškais Sidnėjaus panoramos horizontais. Šiuolaikiškas objektas aiškiai dualistinis, tačiau simbolizuoja jungtį tarp naujo ir seno, kurioje nė vienam korpusui nereikia apsimetinėti. Vietoje to jie paskatinti spindėti savo natūraliu ir autentišku charakteriu.

Daugiau nuotraukų:

        

Žurnalas Centras