Tekstą parengė Giedrė Trakšelė

Įsigydami išsvajotus namus, neretas susimąstome, ar pakaks juose vietos užgyventam turtui. Nors pasaulyje išpopuliarėjo minimalizmo ir nereikalingų daiktų atsikratymo (downsizing) idėjos, tačiau su daugeliu sukauptų gėrybių atsisveikinti sunku. Tenka spręsti dilemą: mažinti turto kiekį, didinti ieškomo būsto plotą ar pasinaudoti alternatyviais sandėliavimo būdais. Renkantis daiktų laikymo sistemą, verta nusistatyti turimų daiktų tipą ir juos suskirstyti į sezoninius, dažnai naudojamus ir retai reikalingus.

Interjero dizainerė Lina Klios Nuotraukos autorius Leonas Garbačauskas

Daiktų tipas

Jei tam tikrų daiktų šiuo metu nenaudojame ir artimiausiu metu jų neprireiks, tai bus retai reikalingi daiktai, kurie gali rasti vietą toliau nuo namų ir neapkrauti viduje įrengtų spintų. Tai gali būti širdžiai mieli niekučiai iš jaunystės ar vaikystės, vaikų žaislai ar šeimos narių palikimas (indai, baldai, knygos), su kuriuo nenorime skirtis.

Sezoniniai daiktai – tai įvairi šeimos narių hobių įranga: dviračiai – vasarai, snieglentės ar slidės – žiemai, taip pat tam tikra technika bei įrankiai, pvz., langų valymo įranga ar gėlininkystės rakandai ir pan.

Interjerų dizainerė Lina Klios Nuotraukų autorius Leonas Garbačauskas

Interjero dizainerė Eglė Prunskaitė-Braziulė
Architektūros ir interjero studija PRUSTA
Nuotraukos autorius Leonas Garbačauskas

Dažnai naudojamus daiktus geriausia saugoti ūkinėje spintoje namuose, tačiau jei dėl jų gabaritų nenorime apkrauti namų, jų sandėliavimo vieta turi būti greitai ir lengvai pasiekiama.

Sandėliukas name

Vienas dažniausių sandėliavimo variantų naujos statybos name – sandėliukas. Tai svarbi investicija, ypač jei perkamas nedidelio ploto būstas. Esminiai sandėliuko kriterijai: saugumas, tinkama oro kaita ir paprastas būdas į juos patekti. Dažniausiai tokie sandėliukai būna pirmame namo aukšte, turi įėjimą iš lauko ir iš namo vidaus, tad juose patogu laikyti dviračius ar vaikų vežimėlius, palikti kitą lauko pramogoms ar automobilio priežiūrai skirtą inventorių.

Interjerų autorės Eglė Balčiūnaitė-Muntzer ir Jurgita Dragūnaitė Nuotraukų autorius Leonas Garbačauskas

Rūsys ar sandėliavimo vieta požeminiame garaže

Senesniuose daugiabučiuose kaip būsto dalis greičiausiai jums priklausys ir rūsys. Dažniausiai juose nėra įėjimo iš namo laiptinės, be to, daiktus teks nešioti laiptais. Jei rūsys švarus, apsaugotas nuo drėgmės ir tvarkingai rakinamas, – tai puiki vieta sandėliuoti sezoninius daiktus. Požeminis garažas su sandėliavimo vieta turi pranašumą, mat įprastai ten galima patekti liftu. Dažnas vairuotojas rūsyje ar sandėliavimo vietoje požeminiame garaže laiko mašinos padangas.

Privačios saugyklos

Laikina daiktų saugojimo paslauga – puikus sprendimas tiems, kas neturi daug sandėliuotinų daiktų. Už tam tikrą mokestį žiemos sezonui priduodate saugoti dviratį ar vasarines padangas į tokias paslaugas teikiančią įmonę.

Dizaineris ir nuotraukos autorius
Dovas Serapinas

Interjero autorius Josephine Hurley Nuotraukus autorius
Tomas Fergusonas

Kai daiktų yra daugiau, o juos saugoti reikia ribotą laiką, verta pagalvoti apie specialias daiktų saugyklas. Sandėliukų komplekse išsinuomojus privačią patalpą, sudaromos sutartys, teikiama nuolatinė priežiūra, tvarka ir saugumas. Tai puiki išeitis būsto nuomininkams, kai savininkas neleidžia naudotis name esančiomis sandėliavimo patalpomis.


Daugiau informacijos:
Lntpa.lt

Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“