Daniška koncepcija Švedijoje – modulinis daugiabutis

 

Projekto autoriai: BIG (Bjarke Ingels Group)
Vieta: Stokholmas, Švedija
Įgyvendinta: 2018 m.
Fotografijų autorius: Laurian Ghinitoiu 
Tekstas: architekto Tomo Milkamanavičiaus


Danų architektūros žvaigždės Bjarke’o Ingelso komanda BIG baigė statyti modulinį daugiabutį Stokholme, pavadintą 79&Park. Pastatas atrodo lyg žaliuojanti medinė kalva. Terasiniai kedru dengti butai žvelgia Gärdet parko link ir yra įsikūrę visose keturiose pusėse aplink centrinį kiemą.

 


Porėtas 25 000 m² gyvenamasis pastatas yra medinis piliakalnis, kurį sudaro 3,6 m x 3,6 m moduliai, išdėstyti aplink atvirą žalią kiemą. Aukščiausias pastato kampas pakeliamas iki 35 m, kad būtų galima maksimaliai priimti dienos šviesą, taip pat atverti vaizdus į Gärdet parką ir Frihamnen uostą. Moduliai kaskaduojami iki žemiausio pastato profilio vos 7 m atstumu, palaipsniui išplečiant medinę konstrukciją į parką. Daugiabutis atrodo lyg švelnus kalvos šlaitas, sklandžiai įsiliejantis į aplink supančią gamtą.

Beveik visi iš 169 butų yra unikaliai suplanuoti. Jų išdėstymas patrauklus skirtingoms gyventojų ​​amžiaus grupėms ir gyvenimo būdui. Visuose pastato būstuose yra privačios ir bendrai naudojamos stogo terasos. Čia suprojektuota gausybė želdinių: ant stogų pasklidę kietieji daugiamečiai augalai, medžiai ir krūmai kuria žalią ir lapuotą atmosferą įvairiais skandinaviško klimato metų laikais. Pirmame 79 & Park aukšte įrengtos visuomenei atviros komercinės erdvės suaktyvina sklypo perimetrą. Viršiau esančių aukštų gyventojai džiaugiasi vaizdais į platų ir taikų Gärdet parko laukinių pievų ir viržių kraštovaizdį.

 

 

 

Ekologiška fasado skulptūrinė išraiška ir kedro lentų apdaila tęsiasi žaliame kieme, kur gyventojus ir lankytojus pasitinka skirtingo dydžio plynaukštės, sukuriančios mažas rekreacines erdves: bendrai naudojama lauko zona su vešliais krūmais, gėlėmis ir medžiais, šunų dienos centrai ir daug dviračių stovėjimo aikštelių.

Vidaus erdves įkvėpė skandinaviškas dizainas ir Pietų Amerikos modernizmo prisilietimai, kuriuose naudojamos taktiliškos natūralios medžiagos, įskaitant baltojo ąžuolo grindis ir unikalias medines detales. Vonios kambariuose naudojamas keraminis granitas, o virtuvėse – natūralus akmuo. Dideli langai į terasų žalumynus ir vaizdus iš nacionalinio parko į rezidencijas sukuria sklandų perėjimą iš vidaus į išorę.

 

 

 

79 & Park žavi aiškia ir tvarkinga moduline architektūra bei darniai laisvu ir skandinavišku kraštovaizdžio suvaldymu. Piliakalnio kompozicijos perimetrinis objektas siūlo kokybišką ir socialų gyvenimo būdą skandinaviška precizika bei jautrumu kontekstui persmelktame ekologiškame ir natūralistiniame daugiabutyje.

Žurnalas „Centras“