Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: Reiulf Ramstad Arkitekter kartu su ASP Architecture
Vieta: Breitenbachas, Prancūzija

Plotas: 20 000 m², projektavimo teritorija. 20–60 m² namukai
Įgyvendinta: 2020 m.
Fotografijos: Florent Michel @11h45, Yvan Moreau

Išskirtinis projektas Elzase, Prancūzijoje, siūlo galimybę atrasti holistinį ekoturizmo potyrį, įkvėptą skandinaviškų tradicijų ir paremtą regiono kulinarijos, sveikatingumo ir natūralios gamtos teikiamomis galimybėmis. Breitenbacho kaimo aukštumose įsikūręs viešbutis „48° Nord“ iš naujo interpretuoja tradicinį skandinavišką namelį hytte – atsitraukimo ir susiliejimo su laukine gamta vietą. Saugomos „Natura 2000“ teritorijos centre esantis objektas sukurtas taip, kad darniai įsilietų į aplinkinį kraštovaizdį, jo netrikdytų ir išsaugotų natūralias gamtos vertybes.

 

 

Pusiau prancūzas, pusiau danas užsakovas, norvegų architektai ir juos vienijanti organiško dizaino ir natūralių medžiagų patrauklumo idėja – iš šio išskirtinio susitikimo gimė „48° Nord“ projektas. „Breitenbach“ kraštovaizdžio viešbutis įkūnija drąsią architektūrą ir dizainą, darnaus gyvenimo dvasią ir išpuoselėtą kulinarinę kultūrą. Per regione dar nematytas formas sujungę vietinę tapatybę su kraštovaizdžiu, projekto architektai „Reiulf Ramstad Arkitekter“ suteikė „48° Nord“ unikalią architektūrinę išraišką.

„Reiulf Ramstad Arkitekter“ – nepriklausoma architektūros įmonė, įsikūrusi Norvegijoje ir Danijoje, žavinti aukšto lygio žiniomis ir išskirtine ideologija. Įmonė orientuojasi į stipraus projekto koncepto išgryninimą ir jo susiejimą su praeityje įgyvendintų projektų patirtimi. Bėgant metams, „Reiulf Ramstad Arkitekter“ sukūrė daugybę įvairaus mastelio ir funkcijų, novatoriškų, kvapą gniaužiančių projektų. Jie kuria dizainą, kuris konceptualizuoja vietą.

„48° Nord“ projektas gimė iš dviejų kultūrų (Prancūzijos ir Skandinavijos regiono), dviejų aistrų (gamtai ir architektūrai), dviejų vyrų (Emilio Leroy ir Reiulfo Ramstado) ir entuziastingos bei labai palaikančios vietinės Breitenbacho kaimo bendruomenės.

 

 

Breitenbachas – unikalus kaimelis tarp Vogėzų (Vosges) ir Elzaso, turintis labai dinamišką bendruomenę. Miestelis yra tvirtai politiškai įsipareigojęs laikytis ekologiškai atsakingo požiūrio, vykdydamas įvairias veiklas, tad jame veikia ekologiško alaus darykla, stovi aviliai, gaminami ekologiški pieno produktai. Pats meras, entuziastingas vegetaras, inicijavo ekologinį ūkininkavimą kaime, nuolat skatindamas tvarų verslą.

Užsakovo tikslas nebuvo tiesiog pastatyti viešbutį. Daug svarbiau jam buvo sukurti gyvenamąją vietą, buveinę, kurioje žmonės būtų priimti, galėtų leistis į jausmingą kelionę it patirti naują realybę natūralioje aplinkoje. „48° Nord“ – tai vieta, kur svečiai ateina susitikti su vietiniais gyventojais, dalijasi maistu, ilsisi ar vaikštinėja po Vogėzų kalvas ir slėnius. Architektūrinis „48° Nord“ požiūris įkūnija šią filosofiją. Švarus projekto dizainas ir ryškios fasado linijos neišvengiamai primena Šiaurės šalis. Bet, nepaisant paprastumo, Breitenbacho viešbutis nelieka nepastebėtas, natūralumas ir minimalizmas padeda jam subtiliai papildyti supantį kraštovaizdį. Viešbučių komplekso vizija – skleisti meną, harmoningai gyventi su gamta.

Tarp medžių, natūralių gyvatvorių ir laukinių žolių tarsi rieduliai pūpso 14 medinių namelių. Maži, lengvi, subtilūs statiniai iškilę tiesiog ant kalvos šlaito. Dėl kruopščiai apgalvotos konstrukcijos visi 14 namelių yra nuimami, kad kraštovaizdis išliktų išsaugotas, nepaliestas.

Keturios skirtingos pastatų tipologijos sudaro įvairiapusišką kompleksą. Vieno aukšto, bet neįprastos formos „Grass“ nameliai sugrupuoti šalia pagrindinio pastato. Iš laibų ir aukštų „Tree“ ir „Ivy“ atsiveria vertikalios erdvės ir panoraminiai vaizdai. Ant kalvos sutupdyti „Fjell“ namukai siūlo saugomas lauko erdves, tad juose apsigyvena šeimos. Visų jų interjeras minimalistinis ir kaimiškas, vyrauja šviesių spalvų mediena, tvirti įmontuoti baldai, įrėminti vaizdai ir erdviniai kontrastai – visa tai puikiai įkūnija šiaurietišką hygge koncepciją. Kiekviename namelyje tvyro ramybė ir harmonija. Nėra nieko perteklinio, viskas komfortiška ir rafinuota. Natūrali mediena dera su minkštais audiniais. Švelnios spalvos papildo švarias linijas. Šiltas dekoro paprastumas užleidžia vietą vaizdui pro langą.

 

 

Į viešbučio teritoriją atvykusius svečius pasitinka pagrindinis priėmimo, maitinimo ir sveikatingumo pastatas. Jo tūris apipavidalintas Elzaso kaštonų malksnomis, pagamintomis Saverno dirbtuvėse. Tamsiai dažyta mediena padengti fasadų intarpai plačiai atsiveria į supančios gamtos kraštovaizdį ir kuria kontrastingą dizainą. Ne tik pastatų išorė, bet ir viešbučio siūloma kulinarinė patirtis susijusi su supančia aplinka. „48° Nord“ viešbutyje ruošiami patiekalai iš netoliese esančių ekologinių ūkių produktų ir viešbučio teritorijoje auginamų daržovių.

„48° Nord“ – tai mano dviejų aistrų, mano dviejų kultūrų sąjunga. Gamta ir architektūra, Danija ir Elzasas. Aš įsivaizdavau atvirą ir intymią erdvę, kurioje kiekvienas gali mėgautis gamtos ramybe. Ši vieta atskleidžia mano giliausias vertybes. Man svarbu ekologiškumas ir natūralumas kasdienybėje. Tai daugiau nei viešbutis, tai – savitas pasaulis“, – sako kraštovaizdžio architektas ir viešbučio savininkas Emilis Leroy-Jönssonas.

„48° Nord“ architektai sukūrė naują prabangos apibrėžimą. Erdvė, privatumas, ramybė, gamta ir grynas oras – visa tai yra šių dienų prabanga. Vien susidūrę su nepamirštamu kraštovaizdžiu, svečiai atranda naują grožio ir komforto reikšmę, besikeičiančiose sezono spalvose, šviesose ir šešėliuose, pačiame gamtos įvairiapusiškume. Pasak projekto architekto Reiulfo Ramstado, „48° Nord“ – tai gamtos elegancija ir stebinanti architektūra. „Sėkmingas tvarus architektūrinis projektas turi įsilieti į aplinką, bet neišnykti joje ir parodyti, kad gamta, ekologija ir modernumas nėra nesuderinami dalykai.“

Nuotraukų galerija:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-02-01