Kaip teisingai išsirinkti dažų spalvą? Daugeliui iš mūsų kuriant interjero koncepciją vis dar gana sudėtinga pasirinkti tinkamus dažus. Manome, kad spalvų derinimas – tai sudėtinga užduotis, reikalaujanti specialaus talento arba ilgų spalvos jutimo treniruočių. Rinkdamiesi spalvą bijome padaryti klaidų, taigi, dažnai renkamės senus, laiko patikrintus spalvų derinius.

Modernią spalvų pasirinkimo sistemą NCS (angl. natural color system – natūrali spalvų sistema), galinčią palengvinti spalvų išsirinkimą bei derinimą, pristato firmos IGIS projektų vadovas Egidijus Žižys.

Ar galima jausti spalvą?

Dar viduramžiais buvo pradėtas kurti muzikinis raštas – natos, leidžiančios tiksliai atkartoti bet kokią melodiją. Kaip ir muzikams, dailininkams bei kitiems vizualinių menų atstovams ilgainiui atsirado poreikis atkartojant identifikuoti spalvas. Kaip tai padaryti? Istorijoje būta įvairių bandymų sisteminti spalvas, sukurta ne viena sistema. Tačiau nė viena šių sistemų neleidžia žmonėms diskutuoti apie spalvas sklandžiai, be nesusipratimų. A. S. Forsius savo knygoje „Physica“ išspausdino tam tikrą spalvų studiją, kuri buvo užuomazga spalvinei sistemai – NCS, aiškinančiai regimąjį žmogaus spalvos suvokimą.

Šiandien NCS yra moderni ir plačiausiai pasaulyje naudojama natūrali spalvų sistema.

NCS paletė. Koks jos panaudojimo principas?

Spalviniame NCS paletės apskritime yra išdėstytos pagrindinės spalvos, išskyrus juodą ir baltą. Norint atvaizduoti pilną spalvinių tonų gamą neužtenka apskritimo, esančio dvimatėje plokštumoje. Tam reikalinga trimatė erdvė, kurioje būtų panaudotos ir achromatinės spalvos – juoda ir balta. NCS spalvinėje erdvėje galima patalpinti bet kokią paviršiaus spalvą ir suteikti jai tikslų apibrėžimą – vadinamąjį spalvos kodą. NCS sistemos atspalvių kodai pagrįsti matematiškai – juose paprasta skaičių kombinacija apibūdinamas atspalvio sodrumas ir juodo/balto tono santykis. Dar viena skaičių ir vienos ar dviejų raidžių kombinacija nusakomas atspalvio tonas, t.y. atspalvio padėtis spalviniame apskritime. Bet kuris atspalvis NCS paletėje apibrėžiamas paprastai ir informatyviai, todėl spalvą galima natūraliai įsivaizduoti žinant tik jos kodą.

Skandinavijos spalvų institute yra sukurtos kelios patogios, standartizuotos darbo priemonės, kurios padeda parinkti pirminį atspalvį, o vėliau – jį derinti ir su kitais atspalviais. NCS Atlase galima susirasti atskiras norimas spalvas, o NCS Block padės greitai sudaryti jų kombinacijas bei tarpusavyje derančias grupes.

Kaip reikėtų pradėti naudotis NCS palete?

Nusprendę perdažyti sienas, galite pradėti nuo spalvos, kuri jau dominuoja jūsų aplinkoje, kuriai skyrėte visas simpatijas, kurdami vientisą būsto interjerą. NCS metodai ir spalvų koduotė jums padės priimti teisingus spalvinius interjero sprendimus. Iš teorijos žinome, kad dviejų ar daugiau spalvų grupė, turinti vieną ar daugiau bendrų savybių, yra harmoninga ir artima akiai. Pavyzdžiui, vienodą sodrumo ir juodumo lygį turinčios spalvos, arba kilusios iš to paties spalvos tono ir yra darnios. Tarp spalvų su identiškais niuansais, t.y. vienodų tiek sodrumu, tiek juodumu taip pat yra harmonijos. NCS sistema – raktas, atveriantis duris į plačias spalvų derinimo galimybes.

Architektams, dizaineriams bei projektuotojams rekomenduojame naudoti ir specialius, profesionalams sukurtus NCS įrankius: ATLAS 1950, BLOCK, INDEX.

Kalbino Daiva Kenstavičienė