„Žaliosios sienos“ matmenų niekas neriboja, galima sukurti „žaliąją sieną“ nuo 1 kvadratinio metro iki begalybės.

Prieš metus Lietuvoje buvo suprojektuotas ir sukurtas pirmasis unikalus „žaliosios sienos“ projektas. Sėkmingai jį sostinėje įgyvendinusi kompanija „Florisima“ panašaus pobūdžio projektus dabar realizuoja ne tik komercinėse patalpose, bet ir gyvenamosiose erdvėje. Lietuvoje prekyba gėlėmis ir floristikos sprendimais užsiimanti įmonė dar visai neseniai buvo savo srities pionieriai, įkvėpti skandinavų. Šiuo metu šalyje randasi vis daugiau panašaus pobūdžio projektų, kurių tikslas – suteikti erdvėms išskirtinumo ir sukurti uždarose patalpose gamtos prieglobstį. „Žaliosios sienos“ paskirtis – tai oro švarinimas ir, be abejonės, estetinis patalpų vaizdas.

„Žalioji siena“ namuose ar biure gali tapti pagrindine interjero detale. Ant sienos (pagal individualų projektą ar poreikį) įrengiamas pagrindas, ant kurio tvirtinami skydai su iš specialaus audinio suformuotomis „kišenėmis“. Į jas yra sodinami pasirinkti augalai, iš kurių galima sukurti skirtingus raštus. „Žaliosios sienos“ matmenų niekas neriboja, galima sukurti „žaliąją sieną“ nuo 1 kvadratinio metro iki begalybės. Erdvės kūrybai čia labai daug. Svarbiausi dalykai, kuriais reikia pasirūpinti prieš įrengiant tokią sieną, tai – papildomas apšvietimas, gera ventiliacija, laistymo ir nuotekų surinkimo galimybė.

Specialistai skaičiuoja, kad geriausias apšvietimo variantas yra tada, kai vienam kvadratiniam metrui tenka 1000 lx. Net ir labai šviesios patalpos tokiomis sąlygomis nepasižymi, todėl kiekvienu atveju papildomas apšvietimas yra būtinas.

Kadangi „žaliosios sienos“ laistymas dažniausiai yra valdomas automatiškai, o ne rankiniu būdu, taigi labai svarbu iš anksto pasirūpinti tinkamu vandens pertekliaus surinkimu. Įprastai bet kokio dydžio „žaliosios sienos“ augalams reikia maždaug 30 min. per parą laistymo režimo.

Nors vandens kiekis nėra didelis, visgi perteklinio vandens susidaro. Yra keli būdai šiai problemai spręsti: skydo apačioje įrengiamas „lovelis“, į kurį šis perteklinis skystis ir suteka, o po to yra nukreipiamas į nuotekų tinklus; grindyse yra įrengiamas surinkimo lovys, sujungtas su nuotekų sistema. Pats lovys užpidomas įvairiais akmenimis, o tai suteikia papildomo žavesio; vandens surinkimui gali būti įrengtas minibaseinėlis ar uždara talpa iš nerūdijančio plieno. Šiuo atveju laistymas vyksta uždaru ciklu: vanduo su trąšomis pakeliamas pasitelkus siurblį į viršutinę „žaliosios sieno“ dalį, o perteklius grįžta į talpą.

Ventiliacijos klausimą taip pat reikėtų išspręsti prieš įsirengiant „žaliąją sieną“, mat dėl augalų gausos, vykstant natūraliems vegetacijos procesams, patalpoje gali būti juntamas slogus kvapas. Rekomeduojama paskaičiuoti bent dvigubai didesnį ventiliuojamo oro kiekį.

Vienas iš svarbiausių dalykų – tinkamas augalų parinkimas. Svarbu žinoti, kad jie turėtų būti maždaug tiek pat reiklūs laistymui, nes esant automatinei laistymo sistemai, nebus galimybės vieniems augalams skirti daugiau vandens, kitiems – mažiau. Populiariausi augalai – žalialapiai, augantys vertikaliai, arba svyrantys. Tai įvairūs chlorofitai, skindapai, marantos, monsteros, gebenės, lapinės begonijos ir kt. Pasinaudojus augalų įvairove, jų lapų struktūra ir faktūra, galima sukurti nuostabius spalvingus raštus.

Reika suprasti kad tenka investuoti į „žaliąją sieną“ ir jos eksploatacijos metu – tenka augalus atnaujinti, nes ne visi jie išgyvena, perauga, tampa neišvaizdūs, suserga.

Taip pat patartina numatyti biudžetą sienos augalų priežiūrai, kuri įprastai reikalinga ne dažniau kaip kartą per savaitę.

Viskas, kas sukurta gamtos, gali būti šiuolaikiškų ir stilingų namų ar komercinių erdvių dalis. Tai – tarsi atgaivinantis augalų labirintas, skirtas atgauti jėgas po sunkios darbo dienos, pailsinti akis po įtempto darbo prie kompiuterio.

www.florisima.lt