EKOcentras kviečia į antrąjį „Mano EKOnamai“ projekto-konkurso seminarą „Darnaus būsto kūrimo naujovės“

Seminaras "Darnaus būsto kūrimo naujovės"

Nuo pat pirmojo pranešimo, kurį skaitė VŠĮ "Ecovizija" atstovas G. Butkus, įsiplieskė diskusijos.

Seminaro dalyviai iki pat renginio pabaigos išliko dėmesingi.

Didelės klausimų lavinos sulaukė ir LSA vykdantysis direktorius Vaidotas Šarka.

Mindaugas Veiveris, UAB "Rehau", klausytojams plačiau papasakojo apie GENEO šeimos naujoves energiškai efektyviam būstui.

Diskusijos tęsėsi ir kavos pertraukėlės metu.

Rasa Buslavičienė, VŠĮ "Aplink tave" direktorė, seminaro dalyviams pristatė Alvidą Musių, UAB "Aeroc", kuris savo pranešimu pateikė naujų, mažai energijos vartojančių pastatų apžvalgą.

Apie darnaus būsto projektavimą ir keletą maksimalaus aplinkos sąlygų išnaudojimo aspektus kalbėjo VGTU Architektūrinės inžinerijos katedros doktorantas, tyrėjas Andrius Keizikas.

Šį ketvirtadienį, gegužės 24 d. įvyks antrasis projektui - konkursui „Mano EKOnamai“ skirtas seminaras „Darnaus būsto kūrimo naujovės“. Renginyje kviečiame dalyvauti projektuotojus, planuojančius statybas sklypų savininkus bei nekilnojamojo turto ekspertus. Antrajame seminare Aplinkos ministerija pristatys pastatų energinio naudingumo reglamentavimo naujoves, analizuosime pastatų sertifikavimo procesą,susipažinsime su inovatyviais ir objektyviais šilumos sprendimais būstui, saulės elektrinių integravimu į pastatus,„šiltais“ pamatais bei draugiškomis aplinkai apdailos medžiagomis.

Seminaro programa ir registracija ČIA

Šis seminaras – tai projektui-konkursui „Mano EKOnamai“ skirtų renginių ciklo dalis.
Priešingai nei pernai EKOcentro organizuotas architektūrinių idėjų konkursas „EKOnamas optimistui“, šis projektas yra praktinis: sklypai, kvartalai ir jų savininkai ne tik realūs, bet ir degantys noru statyti darnius, inovatyvius namus.  Šiuo metu kūrėjams yra pasiūlyta projektuoti būstus  vystomam ,,Karklytės“ kvartalui (Kaunas) bei kurti darnią sodybą Trakų rajone. Gegužės 24 dienos seminaro metu planuojamas sklypų sąrašo papildymas.

„Užsakovus ir kūrėjus apjungiantį projektą organizuojame ne tik todėl, kad EKOcentro konferencijų ir seminarų klausytojai pageidavo realių projektų konkurso. Bendraudami su architektais, planuojančiais statybas ir nekilnojamojo turto tarpininkais, pastebėjome, kad energiškai taupaus, bet tuo pačiu ir architektūriškai patrauklaus, inovatyvaus, darnaus būsto kūrimo pasiūlymas užsakovui dar labai dažnai tampa arba naujiena, arba „neįmanoma misija“ dėl susiformavusio labai brangaus tokio būsto mito, - teigia viena iš projekto organizatorių, VšĮ „Aplink tave“ direktorė Rasa Buslavičienė.
 
Žinant, kiek kartais užtrunka būsto kūrimo procesas, 2020 metai, kai visi namai tiesiog negalės būti gyvenami, jei jie nebus beveik nulinės energijos,  atrodo jau visai čia pat. Energiniai sertifikatai nurodys kokiai energinei klasei priklauso parduodamas ar nuomojamas būstas, o tai neišvengiamai darys įtaką ir kainoms. Tad kiekvienas šiandien besidairantis projektuotojų ar statybininkų, tiesiog privalo galvoti tik apie labai energiškai taupų , inovatyvų būstą. Tačiau jį kuriant svarbu ne tik faktinis energinis efektyvumas. CO2 emisijos sumažinimui svarbūs visi pastato kūrimo ir gyvavimo ciklo procesai: ne mažiau nei 40% pagaminamo CO2 yra susiję su pastatais: medžiagų gamyba, transportavimu, statybomis, eksploatacija... O kur dar su gyvenama vieta susijusios kitos išlaidos, pavyzdžiui, kasdien švaistomas laikas ir energija kelionėms, jei svarbiausi gyvenamosios aplinkos infrastruktūros taškai yra gerokai nutolę, ar pavojai sveikatai ir pačiam būstui pasirinkus nedraugiškas aplinkai medžiagas... Kuriant būstą, reikėtų susidaryti ilgalaikes sąmatas ir žiūrėti kaip pasiskirsto investicijos ir išlaidos eksploatacijai per visą pastato kūrimo ir gyvavimo ciklą. Lygiai taip pat reikėtų vertinti būsto draugiškumą aplinkai bei sveikatai, bei su būstu susijusį CO2 pėdsaką.Tada paaiškėtų, kaip visomis prasmėmis apsimoka darnus, energiškai taupus būstas.

Kadangi tokio tipo projektas, ko gero, pirmasis Lietuvoje, organizatorių klausimų sulaukė ir konsultuoti sutiko Aplinkos ministerijos, aukštųjų mokyklų (Vilnius Gedimino technikos universiteto, Vilniaus dailės akademijos, Kauno technologijos universiteto), Lietuvos architektų rūmų (LAR), ,,Pastatų sertifikavimo biuro“ atstovai. Patarimais dalijosi Lietuvos statybininkų (LSA), Nacionalinė pasyvaus namo (NPNA),  o sklypų savininkus informuoti padeda portalai   www.domo.plius.lt ir www.interjeras.lt.

Spalio mėnesį besibaigsiantis projektas paskelbs tris geriausius projektinius siūlymus. Taip pat specialiąsias nominacijas jau įsteigė  darnaus būsto idėją palaikančios kompanijos: Aeroc“, „Viessmann“, „Informacinių technologijų pasaulis“, ,,Rehau“, „Jung“, „5Ci“, „Klemiškės prekyba“.  Daugelis iš jų ne tik  įteiks specialiųjų nominacijų prizus, tačiau tolimesnio projekto vystymo atvejais medžiagas ir sprendimus darnaus būsto savininkams žada teikti labai lengvatinėmis sąlygomis.

Projekto aprašymas, renginių programos, registracija į renginius: http://www.interjeras.lt/eko_centras#konkursas_mano_ekonamai

Kontaktinis asmuo:
Rasa Buslavičienė, VšĮ „Aplink tave“ direktorė
Tel. 8 652 84 648, el. p. info@interjeras.lt

 

Daugiau apie EKOcentrą: http://www.interjeras.lt/eko_centras

Artūras Kriukovas iš UAB "JUNG Vilnius" savo skaitytame pranešime aptarė išmaniųjų technologijų EKOnamuose būtinybę. Šis pranešimas sukėlę nemažų diskusijų į kurias įsitraukė ir sklypų savininkai.
Konkurso sąlygas plačiau pristatė ir aptarė Gintaras Klimavičius...
... o Rolandas Samajauskas plačiau pristatė projektų sertifikavimo subtilybes.