Paruošė VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros docentė, 
dizaino krypties meno daktarė Rūta Būtėnaitė

Šiame straipsnyje  galima išsamiai susipažinti su keturiomis 2022–2023 m. interjero tekstilės tendencijomis, pavadinimu Next  Horizonts, kurių kūrėjai – „Heimtextil“ tendencijų taryba Heimtextil Trend Council. Tai ne tik ateinančių metų namų tekstilės tendencijų koncepcijos, bet ir visuotinės pasaulio ateities vizijos, paremtos tvaria mąstysena bei išteklių išsaugojimu.

Deep Nature interjero tekstilės tendencija atkreipia mūsų dėmesį į išsibalansavusį, pusiausvyrą praradusį gamtos pasaulį. Per šimtmečius žmonijos išrasti gamybos procesai ir produktai suardė natūralią gamtos sistemą ir sukėlė naujų nesubalansuotų būsenų. Būtina mąstyti apie ateitį, iš naujo mokytis gamtos principų  ir  vėl atkurti pusiausvyrą. Grįžti prie sveiko gyvenimo, kuriame natūralios medžiagos ir perdirbti pluoštai tampa neatsiejama tvaraus uždarojo ciklo dalimi. Deep Nature tyrinėja mūsų ekosistemų strategijas: tai mūsų paveldas ir ateitis vienu metu.

Deep Nature – tai ryšio su gamtos pasauliu atkūrimas, ateities namų tekstilės transformacija, tvarios, cikliškai pasikartojančios gamtos sistemos supratimas. Norėdami eiti į priekį, privalome atsigręžti ir mokytis iš naujo. Turime permąstyti, kaip šiuolaikiniais būdais išgauti, naudoti ir perdirbti gamtos turtus, palikti natūralią audinių tekstūrą, taikyti lėtus procesus, natūralias struktūras ir natūralius dažiklius, nuo požemių pasaulio iki tradicinių vietinių gyventojų tekstilės technologijų. Deep Nature yra ilgalaikis transformacijos ir mokymosi procesas, suteikiantis mums galimybę subalansuoti gamtos pasaulį dėl ateities.

Deep Nature spalvų paletę sudaro natūralūs gamtos tonai. Pelėsių, įvairių žolių atspalviai ir ramūs mėlyni bei rausvi tonai sukuria žemišką nuotaiką. Tai tarsi sugrįžimas prie mūsų natūralių, nedažytų medžiagų paveldo. Rudi ir smėlio atspalvių audiniai atrodo natūralūs, tarsi neapdirbti. Subtilūs pilkai mėlyni ir švelniai raudoni tonai išgauti naudojant natūralius gamtinius dažiklius. Jie pasitelkiami nenudailintiems raštams kurti ekologinio spausdinimo bei marginimo priešais saulę procesuose. Deep Nature spalvų gama – harmoninga, švelni ir konceptuali. Ji pabrėžia ilgalaikį tvarų mąstymą ir siekį išsaugoti supantį gamtos pasaulį.

Augalų, daržovių ir vaisių atliekos, žievės, lukštai. Mikrofibriliuota celiuliozė.  Palmių lapų oda. Biologiškai skaidžios medžiagos. Natūralūs dažikliai.

Iš micelio sukurtos medžiagos. Kokosų oda. Atliekų, biomasės perteklius. Džiutas. Linas. Kanapės. Drobė.

Deep Nature pagrindiniai akcentai  

Deep Nature – tai mąstymo perkrovimas ir grįžimas prie gamtos išminties. Ši transformuojanti tendencija yra kvietimas mokytis iš naujo, suprasti sumanią gamtos sistemą ir atkurti pusiausvyrą.

Ilgalaikis mąstymas yra būtinas, norint išsigydyti ir apsaugoti savo ateitį. Jau dabar svarbu skatinti sąmoningą tekstilės medžiagų gamybą, tyrinėti gamtos ekosistemų strategijas ir tradicinius amatus.

Deep Nature medžiagos gaunamos iš Žemės, naudojant natūralios kilmės išteklius ir spalvas. Jos gaminamos ir atkuriamos pritaikius tvarius uždaro ciklo gamybos procesus.

Deep Nature vartotojas savo veiksmais ir sąmoningu įsipareigojimu vertina žemę, jos gerovę ir susitelkimą.

 

„Skaitmeninė realybė yra tokia pat tikra kaip ir pati tikrovė, mūsų fizinis pasaulis“, – sako 3D menininkė Inesa Alpha ir pabrėžia, kad ateitis nėra padalinta į kelias realybes. Atsižvelgiant į jaunesnių kartų mąstyseną, realybė tampa vienalyte. Skaitmeninis taktiliškumas auga kaip naujas patyriminis žanras, neturintis tikslo tikroviškai imituoti fizinį pasaulį, bet siekiantis unikalaus pojūčio. Kai skaitmeninė realybė tampa technologinių įrenginių dalimi, ji virsta nauju metodu, padedančiu atkurti ryšį su gamtos pasauliu. Pritaikius technologijas, galima užfiksuoti tokius šviesos bangų elementus, kurių nemato žmogaus akis. Hyper Nature yra įtraukiančių sferų, skaitmeniniu būdu perduodančių gamtos paslaptis ir lobius, simfonija. Namų tekstilės pramonei Hyper Nature – tai skaitmeninis gamtos vaizdavimas ir dizaino kūrimas, stengiantis atspėti, kaip norėtų sukurti pati gamta, arba būti gamtos plano pagalbininku ir svarstyti, kaip sukurti geresnį pasaulį, sujungiant technologijas ir gamtą. Fotobiologija bei šviesos mokslo technologijos sukuria naujus, tvaresnius žemės ūkio vystymo būdus. Pavyzdžiui, mėlyna, raudona ir ultravioletinė šviesa gali paskatinti augalų augimą ir sumažinti pesticidų naudojimą iki 50 procentų. Šios žinios – „Studio Roosegaarde“ projekto „Grow“ pagrindas. Pasak Daano Roosegaarde’o, „GROW yra svajonių kraštovaizdis, parodantis šviesos grožį ir tvarumą. Ne kaip utopija, o kaip žingsnis po žingsnio tobulėjanti protopija.“

Ryškios ir nenatūralios spalvos svyruoja nuo žalių iki sodrių violetinių. Biomokslai įkvepia tiek ryškiems ir skaidriems, tiek neryškiems žaliems ir pilkiems atspalviams. Tarsi tekantys persiliejančių spalvų raštai yra įtraukiančios Hyper Nature vizualios išraiškos esmė. Hibridinė kompiuteriu sukurtų 3D vaizdų internetinė aplinka taip pat suteikia ekspresyvumo nenatūralių spalvų visatai. Atspindžiai ir dirbtinė šviesa pagimdo naują gamtos spalvų suvokimą. Lašišų ir tarsi šviečiančios avietės atspalviai derinami kaip akcentai.

Atsakingai gaminamos ir naudojamos žaliavos bei medžiagos. Perdirbti sintetiniai pluoštai. Skaitmeninė tekstilė. Išmanioji tekstilė su elektroniniais komponentais. (Šie komponentai gali apimti tokius įrenginius kaip laidininkai, integriniai grandynai, LED lemputės, baterijos ir net maži kompiuteriai.)

Funkcinė tekstilė – tai išmanioji tekstilė, turinti integruotas valdymo arba reguliavimo funkcijas,  kaip antai temperatūros ar drėgmės kontrolę ir kt. 

Tekstilė, atspindinti šviesą. Ekologiški dažikliai skaitmeninei spaudai. Mikroskopinė struktūra, nanotechnologijos. Audinių paviršiaus vibracija. Persiliejantys raštai. Gamtos struktūros. Techniniai pluoštai.

• Hyper Nature – susijungimas su gamta, pasitelkiant technologijas: atskirų sistemų suardymas, kad būtų sukurti nauji susijungiantys pasauliai.

• Hyper Nature – tai ne tik gamtos pasaulio skaitmeninimas, bet ir naujos lytėjimo bei hibridinės realybės siekis.

• Hyper Nature yra skaitmeninis gamtos plano pagalbininkas, sujungiantis technologijas ir gamtą, kad žingsnis po žingsnio būtų sukurta protopijos būsena, kuriant geresnį rytojų.

• Hyper Nature pritraukia jaunesnę auditoriją tiek savo ryškiomis spalvomis, tiek pažangiomis vizualinėmis išraiškomis. Galimybė žaisti ir sparčiai keistis naudojant skaitmeninę sąveiką sustiprina patrauklumą jaunesniems vartotojams.

 

Ateities kartos iš naujo apibrėžia ribas, o jų tapatybė nuolat keičiasi. Jie griauna normas ir nori būti išgirsti: ne dėl savo fizinių požymių, o dėl vertybių. Jie yra sąmoningi maištininkai, kurie nuolat praplečia stiliaus normas eksperimentuodami. Jie, atsižvelgę į daugialypius savo tapatybės aspektus, paskleidžia teigiamas ir viltingas žinutes ateičiai. Jų pasipriešinimas yra švelnus ir kartu galingas, išreikštas patogiu pūstų faktūrų ir pastelinių spalvų įvaizdžiu. Namų interjero ir tekstilės gaminių pasauliui jie patvirtina, jog tvarumas nebūtinai turi būti žemės atspalvių. Beyond Identity estetika yra drąsi, su ryškiais fusion stiliaus elementais ir spalvų persiliejimais. Beyond Identity tendencijos esmė – tapatybės transformacija, atnaujintas spalvų suvokimas ir perėjimas prie naujo ateities mąstymo. 

Beyond Identity kuria naują apibrėžimą, kas yra pastelė. Dėl tvirtų vertybių dažnai subtilios ir nubalintos (audinių balinimo procese išgautos pastelinės) spalvos gali tapti galingos ir jaudinančios. Šis dažymo procesas suteikia jėgą Beyond Identity. Nekontroliuojamos persiliejančios spalvos skysčiuose kuria laikinus, nežemiškus vaizdinius, primenančius nuolatinį tapatybės kitimą. Plačią pastelinių spalvų Beyond Identity paletę papildo pilki, blyškūs chaki bei akcentiniai oranžiniai tonai. Jie sudaro lengvą, džiaugsmingą, neprisodrintą gamą, kur svarbiausia yra švelnus spalvų maišymas.

Perdirbti sintetiniai audiniai. Natūraliais dažikliais marginti audiniai. Iš celiuliozės pagaminti audiniai. Audiniai iš plastiko atliekų. Minkštos, dygsniuotos antklodės faktūros. Erdvinės, oriškos faktūros. Natūrali  guma. Ekologiška medvilnė. Vintažinis šilkas ir satinas. Tekstilė iš antrų rankų. Veganiškas kailis. Oda iš micelio. 

Beyond Identity kreipiasi į ateitį viltingais pranešimais ir švelniu bei galingu esamų normų nepaisymu, leisdamas tapatybės kaitą.

• Beyond Identity formuojasi per audinių dažymo procesą, išreikštą švelniu pastelinių spalvų ir pūstų faktūrų įvaizdžiu namų interjeruose ir tekstilės pasaulyje.

• Drąsių, persiliejančių spalvų Beyond Identity patvirtina, kad tvarumas nebūtinai turi būti žemiškų atspalvių.

• Beyond Identity tinka socialiai atsakingai jaunesnei kartai, o švelni ir harmoninga spalvų paletė kartu reiškia pokyčius, leisiančius kurti geresnį pasaulį.

 

Amatai yra simbolinė vaizdinė kalba, reprezentuojanti kultūros paveldą. Empowered Identity – tai tvarių kultūrinių ryšių kūrimas, atnaujinant įkvėpimo šaltinius ir bendradarbiaujant su amatininkais. Empowered Identity padeda užmegzti naujus ryšius tarp paveldo kultūrų ir ateities kartų. Meistriškumas ir rankų darbas taip pat skatina aktyvizmo judėjimą, kurdamas teigiamus socialinius pokyčius.

Tendencija padrąsina užmegzti ryšį su praeitimi ir atrasti identitetą per amatų paveldą. Pavyzdžiui, tekstilės modifikacijos, įkvėptos danų menininko Asgerio Jorno, atgaivina skandinaviškos tekstilės paveldą. Ir atvirkščiai, tradicinio audimo pynimai naudojant perdirbtas medžiagas įgauna šiuolaikiškumo. Empowered Identity padrąsina bendradarbiauti su praeitimi, susieja kultūrą su ateities kartomis ir skatina tvarią transformaciją.

Empowered Identity spalvų paletė susideda iš tradicinių, tačiau dabar naujai atrandamų sodrių atspalvių. Pirminės spalvos panašios į savo į natūralius originalius pigmentus, tas palaiko paveldo įvaizdžio temą. Šiuos pirminius tonus lydi koralų ir pilkšvi alyviniai akcentai. Šioje tendencijoje svarbus daugiaspalviškumas. Spalvingos išraiškos ir deriniai siunčia teigiamas simbolines žinutes.

Perdirbtos medžiagos. Sandėliuojami nerealizuoti audiniai. Perdirbta tekstilė. Tekstilės paveldas. Audiniai, impregnuoti bičių vašku. Vilnoniai audiniai. Perdirbti sintetiniai audiniai. Siuvinėtos aplikacijos. Taftinginė kilimų audimo technologija. Siuvinėjimas kryželiu. Natūralus dažymas ir marginimas. Paprasčiausias audimo būdas, kai nenaudojamas audimo rėmas, o metmenis audėjas prisiriša sau prie juosmens.

• Empowered Identity tendencija remiasi tvariais kultūriniais ryšiais, o įkvėpimo šaltiniai atnaujinami bendradarbiaujant su amatininkais.

• Empowered Identity paverčia paveldą dizaino aktyvizmu, kad sukurtų teigiamus socialinius pokyčius.

• Empowered Identity skatina užmegzti naujus ryšius tarp paveldo kultūrų ir ateities kartų.

• Empowered Identity vartotojų mąstymas aktualus tiems, kurie mėgsta eksperimentines ekstravertiškas išraiškas. Smalsumo skatinimas, naujų dalykų išbandymas ir unikalių dalykų atradimas yra asmeninis pasirinkimas.

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

#Įvykiai #Parodos

2022-08-23